

Uprawa pomidorów może wydawać się banalna, ale nic bardziej mylnego. Pomidory wymagają zaangażowania, odpowiedniej wiedzy i regularnej pielęgnacji, a adekwatna i systematyczna opieka nad ich uprawą obfituje w smakowite zbiory. Każdy ogrodnik, który marzy o zdrowych i bogatych plonach, powinien znać te zasady.
O czym należy pamiętać?
Pomidory należą do jednych z najpopularniejszych upraw ogrodowych. Należy jednak pamiętać o tym, iż są one dosyć wymagające. Pomidory są bardzo wrażliwe na temperatury, choćby jeden przymrozek może zniszczyć całą uprawę, dlatego młode sadzonki powinno się początkowo uprawiać w domu lub szklarni. Na zewnątrz można przenieść je, dopiero gdy temperatura powietrza przekroczy 15°C. Do osiągnięcia satysfakcjonujących plonów potrzebne jest też minimum 6-8 słonecznych godzin dziennie, bez tego pomidory będą słabe i mało owocne. Należy pamiętać również o odpowiedniej ilości wody, nawozu oraz o ich prawidłowym prowadzeniu i przycinaniu w zależności od gatunku pomidora.
Jak sadzić pomidory?
Kluczem do sukcesu jest odpowiedni sposób sadzenia pomidorów. W ogrodnictwie istnieje złota zasada, której powinien przestrzegać każdy, kto zajmuje się ich uprawą. Pomidory powinny być sadzone w bezpośrednim towarzystwie bazylii — zapewnia ona bowiem intensywny smak pomidorów. Ponadto, bazylia znana jest również ze zdolności przyciągania swoim zapachem pszczół i innych owadów zapylających, których obecność korzystnie wypływa na uprawy pomidorów.
Zagrożenia dla plonów
Największe straty dla uprawy pomidorów mogą spowodować choroby, takie jak zaraza ziemniaczana, która w kilka dni jest w stanie zniszczyć całe uprawy, a także obecność szkodników. Towarzystwo bazylii stanowi również znakomity i naturalny środek odstraszający nieproszonych gości, m.in.: muchówki, przędziorki i mszyce, które są najczęstszymi i najbardziej niepożądanymi dla pomidorów owadami.