Są piękniejsze od róż, ale i tak mało kto je sadzi. Te kwiaty wiosną wyglądają obłędnie

4 godzin temu
Zdjęcie: iStock


Chcesz zasadzić te najładniejsze rośliny? Kwiaty w wielu pięknych kolorach odmienią Twój ogród, taras lub balkon. Wprowadź do swojego otoczenia odrobinę magii dzięki zachwycającym roślinom. Dowiedz się, jak wygląda ich uprawa i sprawdź, kiedy najlepiej je sadzić.
Piękne kwiaty to najwspanialsza ozdoba, jaką możesz wprowadzić do swojego ogrodu. Z ich pomocą odmienisz też wygląd tarasu bądź balkonu. jeżeli szukasz ciekawych gatunków kwiatów na zewnątrz, postaw na delikatne jaskry, dostępne w różnych kolorach. Z ich pomocą stworzysz niepowtarzalne rabaty ogrodowe i ciekawie urozmaicisz skalniaki. Pamiętaj jednak, iż uprawa jaskrów wymaga odpowiedniej wiedzy i może być kłopotliwa dla początkujących ogrodników.

REKLAMA







Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!



Jaskier polny – najważniejsze informacje
Jaskier polny, nazywany również łąkowym, jest coraz rzadziej spotykany na terenie Polski. Jego obecność sprawiała niemały problem w uprawach zbóż. Warto wiedzieć, iż ta niepozorna roślina, charakteryzująca się drobnymi, żółtymi kwiatami, jest toksyczna. W tkankach jaskra polnego występuje szkodliwa substancja – ranunkulina, działająca drażniąco na skórę i błony śluzowe. Jaskier po wysuszeniu traci jednak trujące adekwatności.





Jaskier polny. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Calibas - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2912082


jeżeli szukasz sposobu na zapobieganie obecności tej rośliny, to pamiętaj, iż pomocne w tym przypadku okazuje się niskie koszenie łąk. Ponadto, wybierając materiał siewny, zwracaj uwagę, by wybierać produkty wysokiej jakości.


Jaskier – uprawa. Który gatunek warto wybrać do ogrodu?
Odkryj interesujące gatunki rośliny, którą jest jaskier. Uprawa tych kwiatów w ogrodzie nie jest jednak najłatwiejsza. Zanim zakupisz wybrane cebulki jaskra, przyjrzyj się najpierw jego odmianom i przekonaj się, jak wygląda uprawa tych pięknych roślin.








Ranunculus asiatica. Zdjęcie ilustracyjne iStock / Tatsiana Drozd


Rozglądając się za kwiatami do ogrodu, weź pod uwagę jaskry azjatyckie (Ranunculus asiaticus L.), rozkwitające pod koniec wiosny bądź na początku lata. Gatunek ten występuje w różnych kolorach: białym, czerwonym, żółtym, różowym czy pomarańczowym. Uprawia się go jako roślinę jednoroczną na żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych glebach. Jaskry preferują lekko kwaśny bądź obojętny odczyn podłoża. Doskonale radzą sobie na próchniczej glebie ogrodowej. Jaskry azjatyckie najlepiej sadzić w zacisznych, słonecznych i ciepłych stanowiskach. Trzeba też pamiętać, iż kwiaty te nie są odporne na mróz, dlatego, w czasie zimy roślina wymaga przeniesienia do pomieszczenia.
Jak sadzić jaskry – przyjrzyj się zasadom sadzenia kwiatów w ogrodzie
Dowiedz się, jak sadzić jaskry w ogrodzie. jeżeli znalazłeś już odpowiednie stanowisko dla swoich kwiatów, to możesz przejść do kolejnego kroku. Sprawdź, jak sadzić jaskry w ogrodzie, niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na wybór cebulek, czy też sadzonek.
Najlepszym czasem na sadzenie cebulek jaskrów okazuje się kwiecień bądź maj. jeżeli chcesz zasadzić cebulki kwiatów, pamiętaj, aby przed tym zostawić je na kilka godzin w letniej wodzie. Po tym zabiegu zabezpiecz cebulki środkiem grzybobójczym i umieść w wybranym miejscu w glebie, zakopując je na głębokości około pięciu centymetrów. Zasadzając cebulki, pamiętaj o zachowaniu piętnastu centymetrów rozstawu między nimi.



jeżeli wybrałeś sadzonki jaskrów, to pamiętaj, iż w tym przypadku należy sadzić rośliny nieco później. Odpowiednim czasem na umieszczanie sadzonek w gruncie okazuje się połowa maja.
Jaskry możesz wysiać również z nasion, wysypując je bezpośrednio do ziemi z kompostem. Po umieszczeniu ich na powierzchni podłoża należy następnie przykryć je cienką warstwą ziemi. Wysiew jaskrów z nasion przeprowadza się wiosną.
Jaskier cebulki: jak wygląda ich zimowanie?
Jak przezimować roślinę, którą jest jaskier? Cebulki należy wykopać z ziemi w okolicach września. Aby odpowiednio je zabezpieczyć, zorganizuj ażurowe skrzynki z suchym torfem bądź trocinami. Następnie umieść w nich oczyszczone z ziemi cebulki. Choć jaskry są uprawiane jako rośliny jednoroczne, to odpowiednio przezimowane z powodzeniem nadadzą się na kolejny sezon. Zabezpieczone cebulki jaskrów przechowuj w chłodnym pomieszczeniu.


Jaskier niebieski: interesujący wybór dla miłośników pięknych kwiatów
Chcesz uprawiać jaskier w doniczce? Rozglądając się tymi pięknymi kwiatami, zwróć uwagę na odmiany w niebieskim kolorze. Dzięki nim możesz zyskać naprawdę oryginalną ozdobę balkonu czy tarasu.



Jaskry w doniczce wymagają delikatnie wilgotnego podłoża. Pamiętaj, by nie dopuszczać do jego przesuszenia, a także uważaj, by nie było zbyt mokre. Kwiaty w doniczce nie powinny być wystawiane na przymrozki, które mogą im zaszkodzić. Wybierając stanowisko dla jaskra w doniczce, zwróć uwagę, by było ono słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru.
Zobacz też: Hortensja ogrodowa - kiedy przycinać lub sadzić? Dlaczego nie kwitnie, a jej liście żółkną? PORADNIK
Idź do oryginalnego materiału