Rząd szykuje rewolucję. Właściciele psów i kotów powinni to wiedzieć. Przewidziano grzywny

1 tydzień temu
Zdjęcie: iStock/Okssi68


Rząd planuje utworzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów. Projekt ustawy ma na celu między innymi zapobieganie bezdomności psów i kotów, a także ułatwienie właścicielowi odnalezienie zagubionego zwierzęcia. Co to oznacza dla opiekunów pupili?
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała szczegóły związane z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Jak czytamy na stronie rządu:


REKLAMA


Celem projektu jest opracowanie podstaw prawnych do utworzenia Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów. Wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów ma na celu umożliwienie wykorzystania w polskim porządku prawnym najbardziej skutecznego narzędzia w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów, jakim jest obowiązkowa elektroniczna identyfikacja tych zwierząt.


Projekt ustawy zakłada utworzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), który będzie przechowywać dane umożliwiające identyfikację zarejestrowanego czworonoga oraz te pozwalające na rozpoznanie właściciela.


Zobacz wideo Pies wyskoczył z 2 piętra wprost na idącą chodnikiem kobietę


Czy czipowanie jest obowiązkowe? Rząd planuje wprowadzenie zmian. Te osoby będą miały obowiązek to zrobić
KROPiK ma umożliwić dostęp do danych w celu kontaktu z właścicielem m.in. lekarzom weterynarii, policji, prokuraturze czy Inspekcji Weterynaryjnej. Będzie to szczególnie przydatne w sytuacji wyłapania zaginionego zwierzęcia. Opiekunowie czworonogów także uzyskają możliwość do danych wprowadzonych do rejestru przez zintegrowanie KROPiK z usługą aplikacji mObywatel.


Zapewni to, m.in. możliwość przeglądu danych identyfikacyjnych zwierzęcia i właściciela, w tym możliwość aktualizacji tych danych bezpośrednio z poziomu aplikacji, śledzenie terminów wizyt u lekarza weterynarii i przypomnienie o obowiązkowych szczepieniach, a także możliwość zgłoszenia zgubienia lub znalezienia zwierzęcia


- czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Czy jest obowiązek czipowania kota? Projekt ustawy określa, które zwierzęta będą musiał mieć czip
Identyfikacja zwierząt ma być możliwa za sprawą wszczepionego przez lekarza weterynarii czipa. Należy pamiętać, iż wszczepienie elektronicznego transpondera psu ma zostać przeprowadzane nie później niż w czasie pierwszej wizyty obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Natomiast w przypadku kotów nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia.


Projekt ustawy zakłada, iż obowiązkowo mają temu podlegać psy urodzone po dniu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów, a także psów oraz kotów urodzonych przed tą datą, w przypadku gdy zostały przyjęte do schroniska lub wprowadzone do sprzedaży. Z kolei, jeżeli chodzi o inne psy oraz koty zostanie to pozostawione do wyboru właściciela.


Co się stanie, jeżeli nie zaczipuję kota? Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie grzywny
Warto zaznaczyć, iż projekt zakłada kontrolę wprowadzonych rozwiązań. Mają one być prowadzone przez funkcjonariuszy policji, straży miejskiej oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Za zignorowanie wymagań właścicielowi czworonoga będzie grozić kara grzywny, jednak na ten moment jej wysokość nie została określona. Zgodnie z planem termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów został wyznaczony na IV kwartał 2024 roku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału