Rybnik: Pierwszy Las Miyawaki zasadzony

iknurow.pl 1 miesiąc temu

W Rybniku powstał pierwszy kieszonkowy las Miyawaki, który został posadzony wspólnie z mieszkańcami na terenie pomiędzy ulicami Budowlanych i św. Józefa, za Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych, w pobliżu ronda Mazamet.

MikroLas, zajmujący powierzchnię 247 m², składa się z 600 drzew i krzewów reprezentujących 34 rodzime gatunki, takie jak lipa drobnolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy, sosna pospolita czy czereśnia ptasia. Wśród roślinności znalazły się także gatunki miododajne i jadalne, m.in. poziomka i jarząb szwedzki.

Lokalizacja lasu, otoczona osiedlami mieszkaniowymi, placówkami edukacyjnymi i bulwarami, została wybrana tak, by zapewnić różnorodne korzyści zarówno ekologiczne, jak i społeczne. Zasadzony las ma pełnić funkcję naturalnego filtra powietrza, enklawy bioróżnorodności oraz miejsca umożliwiającego bliski kontakt z przyrodą w sercu miasta. Jak podkreślił Wojciech Kiljańczyk, Zastępca Prezydenta Rybnika, kieszonkowy las jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i miejskiej ekologii. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez firmę Forest Maker, która specjalizuje się w zakładaniu mikroLasów według metody Akiry Miyawaki.

Proces przygotowania terenu, w tym prace ziemne i sadzenie, był realizowany przy współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku. Metoda Miyawaki zakłada przywracanie natury na obszary zdegradowane i miejskie poprzez naśladowanie naturalnych procesów ekologicznych i glebotwórczych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża, mikroLas rośnie choćby dwa do trzech razy szybciej niż tradycyjne lasy i jest osiemnastokrotnie bardziej bioróżnorodny. Po trzech latach staje się samowystarczalny, pełniąc funkcję zielonej, bezobsługowej przestrzeni.

W trakcie akcji Planting Day mieszkańcy Rybnika nie tylko wzięli udział w sadzeniu drzew, ale również mieli okazję zdobyć sadzonki drzew i krzewów oraz uczestniczyć w licznych atrakcjach przygotowanych przez Forest Maker i Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej. Wydarzenie miało również charakter edukacyjny, promując ideę lasów Miyawaki jako nowoczesnego rozwiązania wspierającego walkę ze zmianami klimatycznymi i poprawę jakości życia w miastach.

Info: UM Rybnik

Idź do oryginalnego materiału