Najczarniejsze scenariusze meteorologów się spełniły. W miniony weekend niszczycielski żywioł uderzył w południową Polskę. W całym kraju organizowane są zbiórki dla powodzian. A potrzebne jest dosłownie wszystko! Jak pomóc poszkodowanym? Gdzie zgłaszać zbiórki i o czym warto pamiętać? Oto krótki przewodnik.
Zbiórki i natychmiastowa pomoc
Woda zniszczyła domy, samochody i miejską infrastrukturę. Wielu mieszkańców południa Polski straciło cały dobytek swojego życia. Zbiórki pieniędzy i niezbędnych przedmiotów dla powodzian już ruszyły. Do pomocy włączył się m.in.: Caritas Polska, Czerwony Krzyż, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i fundacja siepomaga.pl. Do akcji pomocy dołączają kolejni Polacy, którzy przebywają na terenach niedotkniętych tragedią. Zaangażowaniem wykazali się też przedstawiciele różnych firm i fundacji.
Polski Czerwony Krzyż –
Blik: 794 332 211 z dopiskiem #NaRatunekPowódź
Nr konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060, tytułem: NaRatunekPowódź
Caritas – link
Blik na numer 668 070 000 tytułem POWODZ.
Przelew tradycyjny na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ.
Polska Akcja Humanitarna zapewnia niezbędną natychmiastową pomoc powodzianom i udziela potrzebnego wsparcia. Pomagając, warto zachować ostrożność, bowiem pojawiają się też niezweryfikowane zbiórki, których wsparcie obarczone jest pewnym ryzykiem.
Gdzie przekazywać informacje o różnych formach pomocy? Wszystkie informacje dotyczące wszelkich form pomocy np. zbiórki, wolontariat należy przekazywać do Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego w danym regionie. Akcje niesienia pomocy koordynowane są przez wojewodów, którzy robią wszystko, by wsparcie jak najszybciej trafiło do potrzebujących.
Związek Miast Polskich (ZMP) prosi, by miasta dotknięte powodzią przekazywały informacje o swoich najpilniejszych, bieżących potrzebach.
– Wszystkie informacje dotyczące potrzeb i możliwości pomocy prosimy kierować na adres: pomoc@zmp.poznan.pl lub telefonicznie do Biura ZMP, tel. 61 633 50 50, 669 611 733 – czytamy na stronie Związku Miast Polskich.
Nie zapominajmy o zwierzętach
Powódź dotknęła nie tylko ludzi, ale i zwierzęta, które w obliczu tragedii są całkowicie bezbronne. Pomóc naszym czworonożnych przyjaciołom można na wiele sposobów np.: można dostarczyć karmę, czy inne potrzebne artykuły, a także można przekazać darowiznę finansową. Zwierzętom pomagają różne organizacje np.: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami z oddziałem w Opolu, Fundacja Judyta, Schronisko Pegasus, Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt (DIOZ) czy Eko Straż.
Pomóc w krytycznej sytuacji może tak naprawdę każdy i wcale nie trzeba jechać na miejsce. Fundacje szukają tymczasowych domów dla zwierząt, które ucierpiały w powodzi. Można zadzwonić do schronisk z terenów, które zostały objęte powodzią i zapytać, jakiego wsparcia potrzebują.
Warto śledzić informacje na lokalnych forach, na których umieszczane są wszystkie niezbędne informacje dotyczące wsparci dla powodzian.