Przez całe lato ślimaki grasują w ogrodzie i warzywniku, zajadając się roślinami, zwłaszcza tymi młodymi. jeżeli masz ich serdecznie dość, to wcale nie musisz sięgać po drogie środki chemiczne, które dodatkowo mogłyby zaszkodzić okazom. Z pomocą przychodzi ekologiczny sposób z zastosowaniem...mączki bazaltowej.
Jakie szkody wyrządzają ślimaki?
Ślimaki są prawdziwym utrapieniem ogrodników. Na rabatach zjadają młode liście i pąki kwiatowe. W efekcie kondycja roślin ulega pogorszeniu, stają się bardziej podatne na choroby i atak innych szkodników.
Na grządkach wcale nie jest lepiej. Ślimaki uszkadzają bulwy i korzenie okazów, ale też zajadają się owocami i warzywami. W związku z tym może dojść do całkowitej utraty plonów.
Jak rozpoznać żer tych szkodników? Na liściach roślin zauważamy dziury, a także śluzowate ślady. Często możemy napotkać same szkodniki. Te nagie, bez skorupy kryją się w wilgotnych i zacienionych miejscach. Żerują nocą, więc warto rano obejrzeć rabaty oraz grządki.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tych roślin nie sadź w pobliżu domu. Szerszenie lecą do nich jak ćmy do świecy
Mączka bazaltowa jako ekologiczny sposób na ślimaki
Mączka bazaltowa jest skuteczna w walce ze ślimakami, ponieważ ma ostre krawędzie, które uniemożliwiają tym szkodnikom dojście do roślin. Poza tym zawiera w swoim składzie minerały, tj. wapń, magnez, krzemionka, a także niewielkie ilości fosforu, siarki, potasu, manganu, sodu, boru, tytanu. Mają one pozytywny wpływ na strukturę gleby, co przekłada się na lepszy wzrost okazów, a także zwiększenie ich odporności.
Jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki? Wystarczy rozsypać suchy, biały proszek wokół roślin - tworzymy barierę o szerokości od 5 do 10 cm. Warstwę rozprowadzamy równomiernie. Ten produkt aplikujemy na rabatach oraz grządkach po każdym deszczu i podlewaniu, ponieważ przez wilgoć traci na skuteczności.
Pamiętajmy, iż mączka bazaltowa mocno się pyli. Właśnie dlatego musimy rozsypywać ją w ubraniach ochronnych, masce i okularach.
Nie tylko mączka bazaltowa. Inne ekologiczne metody na pozbycie się ślimaków
Inne materiały również zniechęcają ślimaki do przedostania się do naszych roślin. Skuteczne bariery zrobimy z pokruszonych skorupek jajek, trocin albo drobnego żwiru.
Warto też posadzić rośliny, których zapach skutecznie odstrasza te szkodniki. Mowa o lawendzie, tymianku, rozmarynie czy mięcie.
Polecamy też przygotowanie pułapek na ślimaki. Przykładowo możemy wykopać dołki, powkładać w nie plastikowe kubeczki i do każdego z nich nalać piwo. Szkodniki zbawione zapachem alkoholu powpadają do pułapki. Potem musimy tylko wynieść ją z dala od upraw.
Zobacz też:
Zrób to z truskawkami jeszcze w tym miesiącu. Za rok zbierzesz podwójne plony
Robisz to podczas sadzenia borówki amerykańskiej? Nie masz co liczyć na owoce
Latem podlewam ogórki tylko w ten sposób. Jeden błąd i wszystkie zaczną gnić