Rozpoczęło się dużo nowych wystaw w Katowicach. Niedługo odbędą się kolejne wernisaże

2 dni temu
Choć okres wakacyjny może kojarzyć się z przestojem w działalności wielu miejsc, to jednak muzea i galerie sztuki nie zwalniają tempa. Sprawdźcie na jakie wystawy warto się wybrać w wolnym czasie.

Rozpoczęte wystawy:

Muzeum Śląskie – Strefa Otwarta/Ekspozycja “Prędkość ucieczki”

Strefa Otwarta to przestrzeń ekspozycyjna udostępniona studentom kierunków artystycznych i projektowych naszego regionu.

“Prędkość ucieczki” to pierwsza wystawa w Strefie Otwartej, prezentująca fotografie osób studiujących w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Opis wystawy: W astrofizyce prędkość ucieczki ciała niebieskiego oznacza minimalną prędkość początkową, jaką musi mieć obiekt, aby mógł opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego. Osoby zainspirowane tym prawem przez ostatnie miesiące badały kulturowe sensy związane z obrazowaniem Kosmosu. Przyglądały się zdjęciom powstałym w celach naukowych oraz działaniom artystycznym. Poszukiwały odniesień w codzienności lub budowały własne uniwersa. W rezultacie powstały cykle fotografii będące różnymi spojrzeniami na naszą obecność w Kosmosie.

Autorki: Julia Augustowicz, Karolina Ciebiada, Maja Kapko, Magda Kąkol, Hania Steciuk, Marta Swoszowska.

Wystawę można oglądać od 28.06.2024 w gablotach przy drodze dojazdowej na parking naziemny Muzeum Śląskiego. Więcej TUTAJ.

Galeria Szyb Wilson – “Białe noce” wystawa malarstwa Mai Kozłowskiej

Opis wystawy: Białe noce to niezwykłe zjawisko, które na długo pozostaje w pamięci obserwatora. Sprawiają, iż zaciera się granica pomiędzy tym co realne, a nierzeczywiste, a my znajdujemy się w jakby innym wymiarze przestrzeni. Zastanawiamy się, jaki to adekwatnie czas – czy to naprawdę noc, skoro niebo pozostaje jasne, a dzień przez cały czas jest pełen barw? Jesteśmy jednocześnie podekscytowani, ale i nieco zaniepokojeni możliwościami, które daje wieczny dzień. Kto chciałby tracić czas na sen, skoro nasza aktywność wcale nie musi być ograniczona zapadającą ciemnością nocy? Białe noce to spełnione marzenie o niegasnącym świetle, rozjaśniającym mrok i zapewniającym bezpieczny powrót z każdej wędrówki. Piękna iluzja.

Galeria Szyb Wilson znajduje się przy ulicy Oswobodzenia 1. Wernisaż odbył się 1 lipca, a wystawa potrwa do 1 sierpnia. Więcej TUTAJ.

MDK Bogucice-Zawodzie – “Pożegnanie z Samotnią”

Opis wystawy: Wystawa „Pożegnanie z Samotnią” jest opowieścią z dwóch ostatnich wyjazdów grupy fotografów do Schroniska Samotnia, zarządzanym jeszcze przez rodzinę Siemaszków. Miejsce to dawało bezpieczeństwo, cechowało się ciepłem i miłą atmosferą, która inspirowała wiele osób podczas ich górskich wypraw. W czasie bardzo zmiennej pogody powstały prezentowane na wystawie fotografie. Na zdjęcia ma wpływ bardzo wiele czynników.: światło, przysłona czy czas otwarcia migawki. Jednak dużo ważniejsze są te bardziej nieuchwytne. To ludzie, miejsce i szczególna atmosfera, którą bardzo wyraźnie czuliśmy w czasie wspomnianych wyjazdów. Prezentowane zdjęcia są naszym hołdem dla tego miejsca, które zainspirowało nas do twórczych działań. Pewne jest, iż Samotnia ulegnie przemianie i być może dla nas nie będzie już tym niezwykłym miejscem, ale miłość do gór i pamięć o chwilach, które tam przeżyliśmy w nas zostanie już na zawsze.

Podczas warsztatów prowadzonych przez Radosława Czaplę i Karola Małotę w MDK Bogucice-Zawodzie zebrane zostały zdjęcia z wypraw, w wyniku czego powstała wystawa zbiorowa, w której biorą udział Lilianna Ligęza-Jasik, Katarzyna Janota, Mateusz Janiszewski, Michał Otrębski, Radosław Czapla, Karol Małota.

Wystawę można zobaczyć w MDK Bogucice-Zawodzie na ulicy Marcinkowskiego 13a. Potrwa do 24.08, wstęp jest wolny. Więcej TUTAJ.

Biblioteka Śląska – “Dawny Śląsk w malarstwie Mariana Knapika”

Marian Knapik, malarz amator, rodowity Ślązak. Od wielu pokoleń związany z Janowem, Nikiszowcem i Giszowcem. W latach 70-tych XX wieku miał możliwość podziwiania przy pracy twórczej malarzy ze słynnej Grupy Janowskiej, którzy w Domu Kultury KWK Wieczorek prezentowali na wystawach swoje obrazy. w tej chwili będąc również członkiem Grupy Janowskiej czynnie uczestniczy w jej pracach. W swoich dziełach nawiązuje do tematyki przemijającego krajobrazu Górnego Śląska. Ukazuje stary zanikający bezpowrotnie przemysłowy charakter tej krainy. Na obrazach zobaczymy furmanki pełne węgla, czarnego diamentu śląskiej ziemi, starzyka pykającego fajkę, plotkujące w oknie sąsiadki, gołębiarza czy ojca powracającego z szychty. Obrazy autora znajdują się w Muzeum Śląskim w Katowicach jak i wielu prywatnych kolekcjach.

Wystawa czynna jest od 24 czerwca do 31 lipca 2024 r. w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej (Galeria Holu Głównego, plac Rady Europy 1, Katowice). Wydarzenie organizowane jest z okazji Tygodnia Śląska w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wstęp jest wolny.

Zaplanowane wystawy:

Galeria Teatru Korez – “Windą w górę w w dół” Karol Wieczorek

Jest to wydarzenie w ramach 26. Letniego Ogrodu Teatralnego. Wystawę będzie można oglądać w Galerii Teatru Korez, która czynna będzie przez godzinę po każdym spektaklu festiwalowym. Wernisaż natomiast odbędzie w sobotę, 6 lipca, po spektaklu, około godziny 23:00. Opis wystawy TUTAJ.

Rajzefiber

Jest to pokaz prac powstałych w pracowniach dyplomujących Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawa rozłożona jest na 3 lokalizacje:

Wydział Artystyczny – BWA w Katowicach, czas trwania 5-28 lipca
Wydział Projektowy – Sala otwarta ASP w Katowicach, Raciborska 50, czas trwania 12-26 lipca
Arteterapia – Katowice Miasto Ogrodów, Galeria Pusta, wystawa trwa do 1 września 2024.

Więcej o wydarzeniu TUTAJ.

Muzeum Historii Katowic – „Teraźniejsze… New Folk – innowacja czy profanacja?”

Wystawa „Teraźniejsze… New Folk – innowacja czy profanacja?” to forma dialogu tradycji z nowoczesnością. Ekspozycja pokazuje, iż strój ludowy, mimo zmian w przestrzeni społeczno-kulturowej, stanowi obiekt mocno inspirujący współczesnych twórców, również tych komiksowych.

Wernisaż odbędzie się 16.07 o godzinie 17:00. Wstęp wolny. Adres: ul. Rymarska 4, Dział Etnologii Miasta – Oddział Muzeum Historii Katowic.

Idź do oryginalnego materiału