Różnorodność i wspólnota. Podsumowanie projektu “Ogród Społeczny – Ogrodem Dialogu”

1 tydzień temu
Zdjęcie: Różnorodność i wspólnota. Podsumowanie projektu “Ogród Społeczny – Ogrodem Dialogu”


Dobiega końca kilkumiesięczny projekt Stowarzyszenia “Dla Ziemi”. Jego celem było przybliżenie wartości europejskich zawartych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Część wydarzeń organizowanych w ramach projektu odbyła się w Ogrodzie Społecznym w Bratniku – miejscu uprawy roślin i integracji osób uchodźczych ze społecznością lokalną.

Ogród Społeczny powstał wiosną 2022 roku, niedługo po wybuchu wojny w Ukrainie. Jego pierwszymi animatorkami były ukraińskie uchodźczynie. Oprócz tradycyjnej funkcji ogrodu, przestrzeń ta dawała możliwość spotkania osób uchodźczych i naszych sąsiadów i sąsiadek – mówi Ewa Kozdraj, prezes Stowarzyszenia “Dla Ziemi”.

W trzecim sezonie Ogrodu Społecznego, który rozpoczął się wiosną 2024 roku, Stowarzyszenie rozbudowało jego ofertę. Jak wyjaśnia Natalia Jarosz-Kozdraj, koordynatorka projektu “Ogród Społeczny – Ogrodem Dialogu” – oprócz tradycyjnych “Dni Otwartych”, wprowadziłyśmy również warsztaty poświęcone wartościom europejskim. Grant był realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI.

Zajęcia zostały dostosowane do dwóch grup wiekowych – dzieci i dorosłych i przybliżały zapisy zawarte w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, a szczególnie te odnoszące się do różnorodności kulturowej i religijnej oraz zakazy dyskryminacji.

Starałyśmy się w zrozumiały sposób wyjaśnić, dlaczego warto czerpać z tego, iż się różnimy – dodaje Elżbieta Rojek, członek zarządu Stowarzyszenia.

W ramach przedsięwzięcia odbyło się pięć dni otwartych w Ogrodzie Społecznym oraz dwa spotkania poza Bratnikiem – w Lublinie i Bystrzejowicach Trzecich, a uczestniczyło w nich ponad 300 osób. Zakończony projekt nie oznacza końca działań w Ogrodzie, wraz z wiosną startuje jego czwarty sezon.

M. Kawa

Idź do oryginalnego materiału