Rosyjski toy (Russian Toy) zaliczany jest do jednych z najmniejszych psów na świecie. Mimo niewielkich gabarytów to bardzo temperamentny, odważny i ruchliwy czworonóg, który jest zawsze chętny do zabawy. Jak wygląda pielęgnacja i żywienie rosyjskiego toya? Oto najważniejsze informacje dla potencjalnych opiekunów psów tej miniaturowej rasy.
Rosyjski toy – podstawowe informacje
FCI | grupa IX (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 9 (spaniele ozdobne kontynentalne i rosyjskie toye), nr wzorca 352 |
Długość życia | 17–18 lat |
Charakter | przyjazny, inteligentny, ufny, towarzyski, czujny, emocjonalny, energiczny |
Rozmiar | miniaturowy (samce i samice):
masa ciała: psy i suki – do 3 kg wysokość w kłębie – 28 cm |
Sierść | przy odmianie krótkowłosej sierść krótka, mocno przylegająca, brak podszerstka; przy odmianie długowłosej na tułowiu sierść o długości 3–5 cm, przylegająca, gładka, prosta lub nieco falista |
Kraj pochodzenia | Rosja |
Rosyjski toy – szczypta historii
Jak sama nazwa wskazuje, ojczyzną rosyjskiego toya jest Rosja. W połowie lat 50. XX wieku hodowcy postanowili zrekonstruować rasę toy terriera, który był bardzo popularny w Rosji za rządów carycy Katarzyny. Rozpoczęto więc planowaną hodowlę. W 1958 roku przyszedł na świat pies o wyjątkowo mocnych włosach, który zapoczątkował odmianę długowłosą rosyjskiego toya (po licznych krzyżówkach z sukami o średniej długości sierści w 1966 roku został opracowany projekt wzorca). W taki sposób wyodrębniono dwie odmiany rosyjskich toyów – krótko- i długowłosą. Po licznych zawirowaniach w organizacjach kynologicznych, związanych z przemianami politycznymi, dwa osobne standardy zostały oficjalnie zatwierdzone w 1985 roku.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) zatwierdziła oficjalny wzorzec rasy w 2006 roku.
Rosyjski toy – wygląd
Pies rosyjski toy to mały czworonóg o delikatnym kośćcu i eleganckiej sylwetce wpisującej się w kwadrat. Ma lekko opadający, mocny grzbiet, dość głęboką klatkę piersiową i krótkie lędźwie. Pożądana wysokość w kłębie u dorosłego psa i suki to 28 cm, a maksymalna masa ciała wynosi 3 kg. Charakterystyczną cechą wyglądu tych czworonogów są długie uszy.
Głowa: mała w stosunku do tułowia; czaszka niezbyt szeroka, wysklepiona; stop dobrze zaznaczony; kufa ostro zakończona.
Oczy: ciemne, duże, okrągłe, lekko wypukłe, szeroko rozstawione, w kolorze harmonizującym z umaszczeniem.
Uszy: duże, stojące, delikatne, wysoko osadzone (przy odmianie długowłosej uszy porośnięte długim włosem).
Ogon: sierpowaty, noszony wysoko.
Szata: krótkowłosa lub długowłosa. Rosyjski toy krótkowłosy ma sierść ściśle przylegającą, błyszczącą, bez podszerstka. Rosyjski toy długowłosy ma tułów pokryty średniej długości (3–5-centymetrowym) włosem prostym lub lekko falistym, ściśle przylegającym do ciała, jednak szata nie przesłania naturalnej sylwetki psa.
Maść: umaszczenie czarne podpalane, brązowe podpalane, niebieskie podpalane; dopuszczalny kolor rudy w dowolnym odcieniu z brązowym lub czarnym nalotem (ewentualnie bez).
Rosyjski toy – charakter
Rosyjski toy to czujny, żywiołowy i radosny pies, który cechuje się wysoką inteligencją. Jest interesujący świata i skory do zabawy. Wykazuje dużą podatność na szkolenie, choć bywa uparty. Warto podkreślić, iż ten mały czworonóg jest uczuciowy i mocno przywiązuje się do opiekuna (toy rosyjski słynie z przywiązania do wszystkich członków rodziny). Nie jest skłonny do ucieczek, najlepiej czuje się blisko domowników. Bywa szczekliwy, zwłaszcza gdy jest znudzony. Aby zachować dobre samopoczucie, pupil nie powinien przebywać w samotności przez dłuższy czas. Rosyjski toy nie wykazuje agresji i potrafi być spokojny, jeżeli zaspokoimy jego potrzebę ruchu. Czy zaakceptuje inne zwierzęta w domu? Socjalizowany od szczenięctwa będzie tolerował inne psy i koty.
Rosyjski toy – dla kogo?
Pies rosyjski toy doskonale sprawdzi się w roli pupila dla rodziny z dziećmi, pary lub singla, który marzy o aktywnym, miłym i wesołym czworonogu. To odpowiedni kandydat na pierwszego psa, osoba bez doświadczenia powinna bez problemu poradzić sobie z wychowaniem tego uroczego psa. Skłonność do dominacji sprawia, iż opiekun rosyjskiego toya powinien wykazywać się konsekwencją i stanowczością w działaniu. Rozpieszczone zwierzę może być zaborcze i zazdrosne.
Rosyjski toy łatwo dostosowuje się do nowych warunków, może żyć i w mieszkaniu, i w domu. Nie można jednak zapominać o codziennych spacerach, urozmaiconych różnymi zabawami.
Rosyjski toy – cena
Jakie są ceny szczeniąt, które przyszły na świat w legalnych, certyfikowanych hodowlach rosyjskich toyów? Młody pies z hodowli zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce kosztuje 4000–6000 złotych (szczenięta z renomowanych hodowli o wybitnym pochodzeniu mogą kosztować choćby 8000–9000 złotych). Skąd bierze się taka wysoka cena? To składowa czynników, takich jak:
- otoczenie suki rosyjskiego toya opieką weterynaryjną przez całe życie i okres ciąży,
- profesjonalna opieka nad szczeniętami,
- zbilansowana dieta,
- zaangażowanie, jakie hodowca włożył w socjalizację młodych rosyjskich toyów.
Pamiętajmy, iż profesjonalne hodowle psów nie oferują szczeniąt bez rodowodu. Warto więc uważać, gdy zobaczymy takie ogłoszenie (przypuszczalnie jest to pseudohodowla). Możemy zaadoptować czworonoga w typie rasy rosyjskiego toya lub innego psa. jeżeli nie pasjonujemy się wystawami kynologicznymi, warto odwiedzić schronisko dla zwierząt i przygarnąć pupila z tego miejsca.
Rosyjski toy – pielęgnacja
Pies rosyjski toy długowłosy powinien być regularnie wyczesywany. Inne zalecane zabiegi pielęgnacyjne dla czworonogów krótko- i długowłosych to:
- regularne czyszczenie zębów,
- sprawdzanie stanu oczu (warto przemywać je specjalnym preparatem po spacerach),
- sprawdzanie i czyszczenie uszu,
- regularne obcinanie pazurów.
Rosyjskie toye mają skłonność do osadzania kamienia nazębnego, należy więc dbać o codzienne mycie zębów pupila. Kąpiel przeprowadzamy w razie potrzeb.
Rosyjski toy – żywienie
Rosyjskiego toya warto karmić wysokogatunkową, pełnoporcjową karmą gotową przeznaczoną dla ras małych i miniaturowych. Musi być dostosowana do wieku, zdrowia i aktywności fizycznej psa. Szczenięta należy karmić jedzeniem z linii „junior”, dorosłe osobniki z linii „adult”, a psy w podeszłym wieku z linii „senior”. Dla tych czworonogów zaleca się dietę mieszaną złożoną z karmy suchej i mokrej (w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów).
Jak często podawać rosyjskiemu toyowi jedzenie gotowe? Wystarczające będą 2-3 posiłki dziennie podawane w stałych odstępach czasu. Rosyjski toy jak każde zwierzę musi mieć zapewniony ciągły dostęp do świeżej, czystej wody. Specjalne smakołyki dla zwierząt podajemy psu z rozsądkiem. Nie mogą stanowić więcej niż 10% jego dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Rosyjski toy – zdrowie
Mimo delikatnego kośćca rosyjski toy zaliczany jest do zdrowych i długowiecznych ras psów. Może dożyć choćby 17–18 lat. Możliwe problemy zdrowotne, jakie niekiedy występują u przedstawicieli tej rasy, to:
- wypadanie rzepki kolanowej,
- odkształcenia tkanki zębowej,
- suchy zębodół,
- choroby skóry.
Pamiętajmy, iż rosyjski toy jest wrażliwy na niskie temperatury, dlatego w okresie zimowym należy wkładać pupilowi ubranko, które zapewni mu komfort cieplny.
Rosyjski toy – ciekawostki
- Rosyjski toy to rzadko spotykana rasa w Polsce.
- Inna nazwa rosyjskiego toya to moskiewski terier miniaturowy.
Rosyjski toy – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psa rasy rosyjski roy: Bobik, Fafik, Koral, Pikuś, Łapek.
Przykładowe imiona dla suki rasy rosyjski toy: Sisi, Funia, Lina, Mini, Fala.