Rośliny zaczęły kwitnąć zimą? Ogrodnicy mają jedną zasadę. Nie panikuj, tylko spójrz na termometr

15 godzin temu
Zdjęcie: Co zrobić, gdy cebulki kwiatów rosną w środku zimy? Hadzhi Hristo Chorbadzhi/iStock


Przyroda budzi się do życia wiosną, więc pierwsze kwiaty powinniśmy zobaczyć w marcu lub kwietniu. W wyniku ciepłej pogody może się jednak zdarzyć, iż cebulki wyrosną w środku zimy. Podpowiadamy, co należy wtedy zrobić.
Ciepła jesień i zima bez opadów śniegu mają swoje zalety, ale niekoniecznie jest to dobre dla ogrodu. Cebulki kwiatów zaczynają bowiem kiełkować znacznie wcześniej, niż powinny. Przyczyną jest to, iż jest dla nich wystarczająco ciepło. Co w sytuacji, gdy przymrozki wrócą? Trzeba jak najszybciej zacząć działać, bo w innym przypadku rośliny zmarzną i na wiosnę nie wyrosną.


REKLAMA


Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!


Co zrobić, gdy cebulki kwiatów rosną w środku zimy? Spójrz na temperaturę
Zimą rosną np. przebiśniegi, ciemierniki oraz wrzośce krwiste. Większość kwiatów cebulowych wyrasta jednak w trakcie przedwiośnia oraz wczesną wiosną. jeżeli zauważysz cebulki w grudniu, styczniu albo lutym to znak, iż rośliny naturalnie wyczuwają, iż temperatura jest dla nich odpowiednia, iż nie ma gwałtownych wiatrów ani śniegu.
Nie przegap: Przypomina puchate stworzonko, ale to żarłoczny szkodnik. gwałtownie atakuje i rujnuje rośliny
Zasada jest taka: dopóki temperatura nie jest niższa niż -5 st. C, to nie rób nic z takimi kwiatkami. Nie okrywaj nich ani nie wykopuj. Taka pogoda nie jest dla nich szkodliwa, bo występuje również w marcu i kwietniu, gdy są możliwe przymrozki. Okrycie jest konieczne w momencie, gdy prognozy pokażą bardzo zimne dni oraz noce, czyli -10 albo -20 st. C.


Co zrobić, gdy cebulki kwiatów rosną w środku zimy? KaraGrubis/iStock


Jak przechowywać cebulki kwiatów zimą? Do ochrony użyj tych materiałów
Kwiaty cebulowe, które za wcześnie wykiełkowały najlepiej przykryć materiałem izolacyjnym. Pomoże on utrzymać wyższą temperaturę podłoża oraz samej rośliny. Tym samym będzie ją chronić przed mrozem. Do takiego zabiegu bardzo dobrze sprawdzą się naturalne produkty, takie jak:


kora sosnowa albo świerkowa,
rozdrobnione gałązki z drzew iglastych,
agrowłóknina,
torf,
siano,
pocięta słoma,
donice, wiadra, pojemniki.


Pamiętaj, iż stosowanie ochrony przy zbyt wysokiej temperaturze nie pomoże roślinom. Może tylko im zaszkodzić i sprawić, iż nie wyrosną albo będą bardzo słabe. Nie wycinaj również kiełkujących pędów z cebulek.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału