Rośliny z mojego parku: Jasnota biała

kwiatyogrodowe.blogspot.com 2 tygodni temu


Kontynuujemy nasz nowy cykl na blogu: Rośliny z mojego parku.
Obok nas znajduje się niewielki park z wieloma około 100-letnimi drzewami, pomiędzy którymi rośnie wiele ciekawych, dzikich roślin. Będziemy je prezentować, aby pokazać iż w takiej zielonej oazie może być wielka różnorodność gatunków i może toczyć się interesujące życie.

Na dziś wykonanym zdjęciu kolejna roślina - Jasnota biała.
Jasnota biała (Lamium album) to pospolita roślina wieloletnia z rodziny jasnotowatych. Występuje w całej Europie, w tym w Polsce, a także w Azji. Można ją spotkać na łąkach, polach, w lasach i przy drogach.
Jasnota biała jest łatwa do rozpoznania ze względu na charakterystyczne białe lub różowe kwiaty które kwitną od maja do września. Jasnota biała bywa czasem mylona z pokrzywą, ale w przeciwieństwie do niej nie parzy.

Jasnota biała od lat jest stosowana w medycynie naturalnej.

Jasnota biała ma wiele cennych adekwatności zdrowotnych. Jest bogata w witaminy i minerały, takie jak witamina C, potas, magnez i wapń. Zawiera również flawonoidy, garbniki i saponiny.

Do najważniejszych adekwatności jasnoty białej należą:

  • Działanie przeciwzapalne: Jasnota biała pomaga łagodzić stany zapalne w organizmie, takie jak ból stawów, reumatyzm i artretyzm.
  • Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe: Jasnota biała zwalcza bakterie i wirusy, co może być pomocne w leczeniu infekcji.
  • Działanie przeciwkrwotoczne: Jasnota biała pomaga zatrzymać krwawienie, dlatego może być stosowana w przypadku obfitych miesiączek lub krwawień z nosa.
  • Działanie moczopędne: Jasnota biała pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu, co może być pomocne w leczeniu obrzęków i nadciśnienia tętniczego.

Zielarze wykorzystywali ziele Jasnoty białej w leczeniu: bólów stawów, reumatyzmu, artretyzmu, infekcji bakteryjnych i wirusowych, obfitych miesiączek i krwawień z nosa, obrzęków, nadciśnienia tętniczego, kaszlu i przeziębienia.

Jasnota biała może być stosowana na różne sposoby:

  • Herbata: Najpopularniejszym sposobem stosowania jasnoty białej jest zrobienie z niej herbaty. Do przygotowania herbaty wystarczy łyżeczka suszonych kwiatów lub liści jasnoty białej na filiżankę wrzącej wody. Herbatę można pić 2-3 razy dziennie.
  • Nalewka: Z jasnoty białej można również zrobić nalewkę. Do przygotowania nalewki należy zalać 100 g suszonych kwiatów lub liści jasnoty białej 500 ml wódki i odstawić w ciemnym miejscu na 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę należy przecedzić i pić po 20 ml 2-3 razy dziennie.
  • Sok: Z jasnoty białej można również wycisnąć sok. Sok z jasnoty białej można pić po łyżeczce 2-3 razy dziennie.
  • Okłady: Jasnota biała może być również stosowana w postaci okładów na skórę. Do przygotowania okładu należy zalać suszone kwiaty lub liście jasnoty białej gorącą wodą i odstawić na kilka minut. Następnie należy przykładać ciepły okład do zmienionego chorobowo miejsca na 15-20 minut.

Przeciwwskazania do stosowania jasnoty białej

Jasnota biała jest ogólnie bezpieczna dla większości osób. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku ciąży i karmienia piersią.


Idź do oryginalnego materiału