Kocia natura sprzyja podgryzaniu roślin doniczkowych, którym nie pomoże choćby przeniesienie na dużą wysokość. Jak zaplanować domowy ogród tak, aby nie zaszkodził zwierzętom? Sprawdź nasz przewodnik po bezpiecznych roślinach.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota - ananas corona
Marzą ci się tropikalne klimaty w samym środku zimy? Ananas corona doniczkowy przywoła wakacyjne wspomnienia i będzie bezpieczny dla twoich puszystych pupili.
Jak dbać o tę słoneczną roślinę? Na dnie donicy umieść keramzyt, a następnie wysoką jakości ziemię. Przesadzonego ananasa ustaw w ciepłym i słonecznym miejscu. Podczas codziennej pielęgnacji nie można zapominaj o regularnym podlewaniu z nawozem śródziemnomorskim (dodawaj raz w tygodniu).
Rośliny bezpieczne dla kotów - paproć
Klasyk lat 90., który warto zaprosić do współczesnego salonu. Zielone girlandy nie tylko stworzą wyjątkową dekorację, ale i nie zaszkodzą kotom. Jak pielęgnować paprocie? Grunt to dbałość o korzenie, które nie powinny stać w wodzie. Poza tym paprocie lubią nawóz mineralny oraz lekko zacienione stanowisko z rozproszonym światłem.
Rośliny bezpieczne dla kota. Długa lista przyjaznych i trujących gatunków (zdjęcie ilustracyjne) Hana Oliver / Unsplash
Rośliny bezpieczne dla kota - storczyk
Na które rośliny bezpieczne dla kotów jeszcze warto zwrócić uwagę? Efektowny i bardzo popularny storczyk z pewnością nie stanowi zagrożenia dla zwierząt domowych. Piękne kwiaty storczyka mogą za to posłużyć jako tło do sesji zdjęciowej z kotem w roli głównej. Do szczęścia storczyk potrzebuje słońca najlepiej na południowo-wschodnim parapecie. Latem należy go przenieść w bardziej zacienione miejsce. Przez większość roku roślinę trzeba podlewać co tydzień, wyjątkiem jest zima, gdy należy to robić co dwa tygodnie.
Rośliny bezpieczne dla kotów. Lista gatunków
Oprócz wymienionej już topowej trójki sprawdzą się też:
kalatea;
bambus;
passiflora;
fiołek afrykański;
bromelia;
peperomia;
maranta;
grubosz;
fitonia;
begonia;
palma areka;
chamedora;
zielistka;
fuksja;
eonium;
paproć;
pieniążek;
fitonia;
juka.
Rośliny trujące dla kota - szkodliwe i bardzo niebezpieczne
Niektórych gatunków z uwagi na obecność małych dzieci czy zwierząt domowych powinno się po prostu unikać. Rośliny trujące dla kota w stopniu umiarkowanym to m.in.:
aglaonema;
aloes (niektóre odmiany);
epipremnum;
kalanchoe;
monstera;
azalia;
skrzydłokwiat;
szeflera;
bluszcz;
fikus;
kroton;
anturium;
zamiokulkas;
diffenbachia;
dracena.
U zwierzęcia, które miało kontakt z rośliną, można zaobserwować ślinotok, wymioty, podrażnienie pyska, biegunkę oraz brak apetytu. Trzeba podkreśli, iż niebezpieczny sukulent, jakim jest kalanchoe, może powodować konwulsje, paraliż i trudności w oddychaniu naszego pupila.
Rośliny trujące dla kotów - jak pomóc?
Po wystąpieniu choćby jednego z wymienionych niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii. Gdy nie możemy ustalić, co tak adekwatnie znalazło się w pyszczku zwierzęcia, trzeba wymienić wszystkie gatunki roślin, które mamy w domu.Zobacz też: Zasiej tę roślinę zimą. Latem obsypie się pięknymi kwiatami. Występuje w różnych kolorach