Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia L.) to owadożerna roślina należąca do rodziny rosiczkowatych.
Występowanie
Występuje w stanie dzikim w całej Europie oraz na obszarach Ameryki Północnej i Azji. W Polsce jest dość pospolita. Zwyczajowo bywa nazywana rosą słoneczną.
Morfologia
Rosiczka okrągłolistna jest rośliną wieloletnią, drobną, osiągającą wysokość 5–20 cm. Jej liście tworzą przyziemną rozetkę, są długoogonkowe, okrągławe i czerwonawe. Z wierzchu i na brzegach mają włoski gruczołowe, które wydzielają lepką ciecz przypominająca rosę (stąd polska nazwa rośliny). Ze środka rozety wyrasta jeden lub kilka kwiatostanów groniastych, zwykle jednostronnych, w młodości zgiętych, później prosto wzniesionych.
Kwiaty są drobne, o zielonym, 5-działkowym kielichu i białej koronie złożonej z 5 podłużnych płatków. Pędy kwiatonośne pozbawione są liści. Samozapylenie odbywa się w zamkniętych kwiatach (klejstogamicznie), bez udziału owadów. Owocem jest jajowata torebka z licznymi, bardzo drobnymi nasionami.
Odżywianie
Roślina kwitnie od lipca do sierpnia. Występuje na torfowiskach, wilgotnych wrzosowiskach oraz na brzegach dystroficznych jezior. Ponieważ żyje w środowisku ubogim w azot (torfowiska), braki tego pierwiastka w podłożu uzupełnia owadożernością.
Wabi swoje ofiary błyszczącymi kroplami słodkiej cieczy, które wydziela na czułkach porastających powierzchnię liści. Dzięki zawartości barwników antocyjanowych mają one czerwonawy kolor, który zwiększa ich atrakcyjność. Ofiara wchodzi na liść, a lepka substancja ją unieruchamia. Pułapka powoli, w ciągu około 3 godzin, zamyka się.
Wydzielany kwas mrówkowy zaczyna rozpuszczać ciało owada. Uwalniają się dzięki temu cząsteczki białka, które stymulują wydzielanie enzymów trawiennych. Miękkie części ciała ofiary zostają strawione, a powstała z nich ciecz, która jest bogata w substancje odżywcze, ulega wchłonięciu przez roślinę. Po strawieniu ofiary liść otwiera się, a pozostałości owada zwykle zdmuchiwane są przez wiatr. Ponowne otwarcie następuje po 24 godzinach.
Właściwości lecznicze
Rosiczka okrągłolistna ma działanie lecznicze. Zawiera glikozydy, cholinę i związki cyjanogenne. Wykazuje działanie przeciwbólowe, dlatego ziele rosiczki stosowano jako środek przeciwskurczowy na bóle brzucha, bóle zębów, a także jako środek antybakteryjny podczas astmy, kaszlu i zapalenia górnych dróg oddechowych. Dawniej robiono również nalewkę zwaną rosalisami (od ros solis – rosa słoneczna), którą stosowano w stanach gorączkowych oraz przy dolegliwościach kobiecych. Niegdyś używano też suszonych kwiatów rosiczki jako zamiennika tytoniu.
Źródła
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rosiczka_okr%C4%85g%C5%82olistna
- http://encyklopedia.warmia.mazury.pl/index.php/Rosiczka_okr%C4%85g%C5%82olistna
- https://www.medianauka.pl/rosiczka-okraglolistna
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Agnieszka Kwiecień. Licencja: CC BY-SA 4.0.