Sałaty bez wątpienia należą do najpopularniejszych warzyw uprawianych w przydomowych ogródkach. Oferują ogrom wartości odżywczych, a przy tym różnią się smakiem, kolorami, kształtem liści, kruchością, zawartością składników i zastosowaniem. Ale są różne rodzaje sałaty, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania uprawy. A uprawa sałaty nie jest skomplikowana. Wymienić możemy między innymi sałatę masłową, sałatę lodową, sałatę dębolistną, sałatę rzymską, roszponkę, sałatę Radicchio, rukolę, endywię, sałatę Lollo oraz cykorię. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany? Jakie są ich zalety?
Rodzaje sałaty, które warto poznać
Wśród najpopularniejszych sałat uprawianych w Polsce wymienić możemy sałatę masłową, która oferuje wyjątkowo delikatne i kruche zarazem liści, które uzyskują intensywne, jasnozielone wybarwienie. Sałata masłowa to idealny składnik sałatek.
Sałata krucha, znana również jako sałata lodowa to odmiana o delikatnym, jasno zielonym wybarwieniu. Roślina tworzy duże, zwarte główki, które oferują kruche i soczyste liście. Odmiana ta doskonale nadaje się do przechowywania w lodówce choćby prze kilka dni, zachowując przy tym wszystkie swoje walory smakowe.
Sałata rzymska to z kolei odmiana tworząca mniejsze aniżeli sałata masłowa główki, które są bardziej podłużne. Smak sałaty rzymskiej jest przy tym bardziej gorzkawy i mniej delikatny. Liście sałaty są sztywne, ciemnozielone bogate w składniki odżywcze lub lekko żółtawe o mniej wyrazistym smaku. Są przy tym grube, mięsiste, mocno unerwione. Główka jest wydłużona z zaokrągloną górą.
Sałata Radicchio to odmiana o bordowo wybarwionych liściach z białymi zgrubieniami (wymagają usunięcia przed spożyciem, gdyż są zbyt gorzkie). Aby usunąć goryczkę z listków można namoczyć sałatę w ciepłej wodzie przez kilka minut. Roślina ta może być z powodzeniem przechowywana w lodówce przez kilka dni.
Sałata dębolistna to odmiana o zielonych lub czerwonych, lekko powycinanych i kruchych liściach. Jej cechą jest również specyficzny, lekko orzechowy smak. Warzywo to nie jest jednak zbyt trwałe w przechowywaniu, dlatego najlepiej spożywać je do 1-2 dni.
Roszponka to sałata o niewielkich jasno lub ciemnozielonych listkach. Im drobniejsze, tym smaczniejsze, bardziej aromatyczne i orzechowe w smaku. Idealnie sprawdza się w sałatkach, jako dekoracja kanapek i w innych potrawach. W lodówce można przechowywać ją lekko otuloną wilgotną ściereczką.
Rukola, która inaczej nazywana jest rokkietą siewną charakteryzuje się niewielkimi, ciemnozielonymi liśćmi, które przybierają wąską i podłużną formę poszarpanych listków mleczy lub rzodkiewki. Ma mocny, pieprzowy, lekko chrzanowy posmak o nucie orzechowej. Doskonale dopełnia wiele potraw, a w lodówce można przechowywać ją przez kilka dni.
Endywia wśród innych sałat wyróżnia się ząbkowanymi, wąskimi i wiotkimi listkami, które nie formują główek. Jej zewnętrzne liście są ciemnozielone i dosyć gorzkie, a te znajdujące się wewnątrz są jasnożółte i wykazują jedynie lekko goryczkowy posmak. Sałata ta nie sprawdza się w dłuższych przechowywaniu.
Sałata Lollo to odmiana o wyjątkowo subtelnym smaku. Ma podłużne, niezwykle dekoracyjne liście, które zachwycają karbowaniem oraz wybarwieniem w odcieniu zieleni lub bordowym, łączące się w piękną, niedużą główkę. Jej wygląd czyni ją niezwykle dekoracyjną odmianą, a przechowywana w lodówce pozostaje świeża choćby tydzień.
Rodzaje sałaty – sałata Lollo, źródło: depositphotos.com
Cykoria to odmiana roślin z rodziny astrowatych, która przypomina w kształcie sałatę. Ma jasnozieloną lub bordową barwę i ściśle przylegające liście, które tworzą zwartą, podłużną główkę. Jest krucha, lekko gorzkawa w smaku. Świetnie sprawdza się spożywana na surowo lub po obróbce termicznej.
Fot. główna: depositphotos.com