Robią prąd z pomidorów. Teraz ich doceniono

10 miesięcy temu

W tym gospodarstwie nic się nie marnuje. Z odpadów robi się tu nawozy, ale i energię do ogrzewania szklarni. Dziś w Poznaniu wręczono statuetki w plebiscycie Wielkopolski Rolnik Roku.

– Dziś chcemy wyróżnić ludzi, którzy pokochali pracę na roli. Chcemy docenić wszystkich wielkopolskich rolników, bo to jest Państwa trud pracy i wyrzeczenia oraz trudności, z którymi musicie się zmagać – mówił Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego podczas gali finałowej XXIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku.

Tym razem Kamila i Karol Janasowie z Brudzewa w powiecie kaliskim okazali się tegorocznymi laureatami nagrody. Gospodarują oni na 195 ha, na których uprawiają głównie kukurydzę i zboża.

Małżeństwo stara się działać ekonomicznie i ekologicznie. Trzy lata temu wybudowało w swym gospodarstwie biogazwonię. Z tzw. odpadów szklarniowych, czyli np. liści i pomidorów, produkują oni nawóz oraz… prąd, który służy do ogrzewania szklarni.

– Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” od wielu lat gromadzi elitę rolników z naszego regionu, którzy swoją pracą, pomysłowością oraz odwagą są wyznacznikami rozwoju, dbałości o tradycję i nadzieję, iż w przyszłości polska żywność przez cały czas będzie rozpoznawana i ceniona na rynku krajowym i zagranicznym – podkreślał Krzysztof Grabowski

Najlepsi wielkopolscy rolnicy otrzymali nagrody finansowe w wysokości 15 tys. zł oraz statuetkę Siewcy. Konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego to przedsięwzięcie promujące wielkopolskie rolnictwo. Jego kapituła wytypowała 20 najlepszych rolników, spośród których wyłoniono 10 laureatów. To oni otrzymali tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2023.

W trakcie ponad 20-letniej historii konkursu wzięło w nim udział około 1,5 tys. rolników. Tegoroczna edycja jest rekordowa pod względem zgłoszeń – kapituła konkursu rozpatrzyła ich aż 63. Gospodarstwa nagrodzone w konkursie są wizytówką wielkopolskiego rolnictwa i stosują nowoczesne technologie.

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału