Rejestr psów i kotów. Jest już projekt ustawy. Właścicieli futrzaków mogą czekać kary

4 godzin temu
Zdjęcie: Pies, Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy wprowadzający obowiązek identyfikacji i rejestracji psów oraz kotów. Choć nie ma jeszcze oficjalnej daty od kiedy będziemy to robić, znane są już szczegóły. Co może grozić za niezarejestrowanie zwierząt?
Na początku października opublikowano projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), który wprowadza obowiązek identyfikacji i rejestracji tych zwierząt. Powstanie centralna, elektroniczna baza danych, która ułatwi monitorowanie posiadaczy czworonogów. Nowe regulacje mają usprawnić egzekwowanie obowiązków właścicieli zwierząt.

REKLAMA







Zobacz wideo Małgorzata Tracz: Długość łańcucha dla psa nie jest rozwiązaniem



Elektroniczny rejestr psów i kotów. 1 października przedstawiono projekt ustawy
Projekt ustawy zakłada stworzenie publicznego rejestru psów i kotów, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). System o nazwie KROPiK ma być zintegrowany z aplikacją mObywatel, co ułatwi właścicielom zarządzanie danymi pupili. Choć formalności związane z rejestracją i czipowaniem zwierząt będą leżeć po stronie weterynarzy, właściciele będą mogli samodzielnie aktualizować takie informacje jak adres zamieszkania czy zgłaszać śmierć swojego zwierzęcia.


Obowiązek rejestracji obejmie wszystkie psy i koty urodzone po oficjalnym uruchomieniu systemu, a także te, które trafią do sprzedaży, adopcji lub schronisk. Czworonogi spoza tych kategorii będzie można zarejestrować dobrowolnie. KROPiK nie tylko ułatwi identyfikację zwierząt, ale także przypomni właścicielom o wizytach u weterynarza i szczepieniach. Dodatkowo pozwoli gwałtownie zgłosić zaginięcie lub odnalezienie pupila. Autorzy projektu ustawy uważają, iż stworzenie bazy psów i kotów może być istotnym krokiem w walce z problemem bezdomności zwierząt.





Pies i kot, zdjęcie ilustracyjne Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl


Co grozi za brak rejestracji czworonogów? Kara uderzy po kieszeni tych, co się nie dostosują
Na ten moment wysokość grzywny za brak rejestracji psa lub kota w systemie KROPiK nie została jeszcze precyzyjnie określona. Wiadomo jednak, iż kary będą nakładane zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, co sugeruje, iż grzywna może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od okoliczności i decyzji organów przeprowadzających kontrolę. Szczegółowe informacje na temat wysokości mandatów zostaną uściślone w późniejszych etapach legislacyjnych. Warto podkreślić, iż uruchomienie systemu KROPiK zostanie ogłoszone z odpowiednim wyprzedzeniem. Informacja o starcie pojawi się w Dzienniku Ustaw na trzy miesiące przed planowanym wdrożeniem systemu.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału