Pumi – węgierski owczarek niczym terier

zooart.com.pl 1 rok temu

Pumi to owczarek węgierski, który pracował przy wypasie owiec, świń bydła, a także towarzyszył węgierskim pasterzom koni. Pomimo tego, iż jest owczarkiem, posiada unikalny rys, jest podobny do teriera. Czy uda się Tobie dostrzec wszystkie podobieństwa do tego typu psa? Podziel się swoimi odkryciami w komentarzu. Poznaj także wszystkie zalety, które skrywa ta rasa owczarków z Węgier.

Pumi – opis ogólny

Pumi to węgierska rasa psów, która została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i została w niej przypisana do:

  • grupy I – Psy pasterskie i zaganiające,
  • sekcji 1 – Psy pasterskie.

Pumi – jak rasa została sklasyfikowana przez inne organizacje kynologiczne

Pies pumi jest uznawany przez niemal wszystkie największe organizacje kynologiczne świata, wyjątkiem jest Canadian Kennel Club (CKC). Oto organizacje, które uznały owczarka węgierskiego pumi za psa rasowego:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy psów pasterskich (Herding Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy 5 – psów pracujących (Working Dogs),
  • World Kennel Union (WKU) nadało rasie pumi wzorzec numer 1.25,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów pasterskich (Pastoral),
  • United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie psów pasterskich (Herding Dog Group).

Pumi – historia rasy

Początki rasy ściśle wiążą się z azjatyckim gatunkiem owiec – merynosów, który został importowany do Węgier z Hiszpanii. Wraz z owcami dostały się psy pasterskie. Pies pumi powstał w wyniku skrzyżowania:

  • rasy węgierski owczarek puli,
  • francuskich i niemieckich terierów,\.

Kynolodzy doszukują się we krwi pumiego domieszki ras:

  • briard,
  • szpic niemiecki.

Pies pumi powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, ale początkowo był traktowany, jako odmiana rasy owczarek puli. Do wyodrębnienia doszło dopiero w latach 20 XX wieku. Owczarek pumi czasem towarzyszył węgierskim pasterzom koni tzw. czikosom, ale przeważnie opiekował się owcami, a także bydłem i świniami.

Pumi – popularność

Pumi jest rasą mało popularną w naszym kraju. Cieszy się powodzeniem nie tylko w swojej ojczyźnie, ale także w Finlandii i Szwecji. Pies znajduje swoje zastosowanie nie tylko, jako pies pasterski, ale także jako pies do towarzystwa. Pumi jest bardzo sprytny i osiąga dobre wyniki w kynologicznych dyscyplinach sportowych. Może sprawdzić się również, jako pies ratowniczy i poszukiwawczy.

Pumi – wygląd

Pumi to niewielki pies, który ma charakterystyczne sterczące, opadające do przodu uszy, a także bujną sierść. Nie tworzy ona wprawdzie sznurów, jak to jest w przypadku rasy węgierski owczarek puli, ale również nie można mu odmówić nieprzeciętnej urody. Jakie jeszcze cechy wyglądu możemy zauważyć u tego owczarka z Węgier?

Pumi – budowa ciała

Pumi pomimo tego, iż jest psem pasterskim, to posiada kwadratową sylwetkę w typie teriera. O cechach teriera także świadczy podłużna głowa z załamanymi do przodu uszami. Oprócz uszu możemy na niej zauważyć czarny nos i owalne, średniej wielkości, ciemnobrązowe oczy. Pumi nosi głowę wysoko na wyciągniętej szyi. Tułów psa jest szczupły i sprężysty. Pies porusza się dynamicznie na długich, mocnych nogach. Wysoko osadzony ogon koliście zakręca się nad zadem.

Pumi – wielkość

Wzorzec FCI precyzyjnie określa preferowane wymiary wzrostu i wagi dla rasy Pumi.

Wysokość w kłębie:

  • Pumi pies: 41 – 47 cm. (idealna 43 – 45 cm),
  • Pumi suka: 38 – 44 cm, (idealna 40 – 42 cm).

Waga:

  • Pumi pies: 10 – 15 kg (idealna 12 -13 kg),
  • Pumi suka: 8 – 13 kg (idealna 10 – 11 kg).

Szata i umaszczenie

Owczarek węgierski pumi ma kędzierzawą i falistą sierść o długości około 4 – 7 cm, z twardym włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem. Włosy układają się w kępki. Są kręcone i sprężyste. Umaszczenie pumi może mieć barwy:

  • szarą w rozmaitych odcieniach,
  • czarną,
  • płową (fako – czyli śniady z ciemnym pyskiem), może być w odcieniu czerwonym, żółtym albo kremowym,
  • białą.

Pumi – pies wymagający pielęgnacji

Pumi, po to, by wyglądał dobrze, wymaga skrupulatnej pielęgnacji, w której regularne szczotkowanie to podstawa. W dodatku, wzorzec FCI jasno stwierdza – “Przygotowanie sierści sprowadza się do trymowania palcami, dopuszczalne lekkie wymodelowanie głowy i nóg dzięki nożyczek, niemniej jednak strzyżenie całej sylwetki jest niedopuszczalne”. Nie mało ważna jest również podstawowa higiena psa.

Pumi – trymowanie

Pies pumi ma sierść, która nie linieje, dlatego powinniśmy manualnie pozbywać się obumarłych włosów (trymować je). W przypadku pumiego musimy to robić manualnie, użycie specjalnego nożyka trymerskiego, może zaszkodzić strukturze jego włosów. Sierść rozdzielamy i wyciągamy pojedyncze włosy, które same wychodzą. Możemy do tego użyć specjalnych gumowych nakładek na palce. Niczego nie możemy wyrywać, cała procedura powinna być dla psa bezbolesna. o ile nie chcemy trymować psa samodzielnie, możemy skorzystać z usług groomera, czyli fryzjera zwierząt.

Pumi – szczotkowanie

Pumi powinien być szczotkowany co drugi dzień. Zanim przystąpimy do szczotkowania, powinniśmy manualnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia i supły, a także spryskać sierść odżywką w aerozolu. Sierść czeszemy włosianą szczotką dla psa, a także grzebieniem metalowym rozczesujemy kosmyki. Po wyczesaniu sierść możemy trochę zwilżyć, dzięki czemu łatwiej uformują się w kędziorki.

Pumi – kąpiel

Pies pumi powinien być kąpany co miesiąc, a przed kąpielą powinien być porządnie rozczesany. Podczas kąpieli sierść ugniatamy, a słuchawkę prysznica trzymamy blisko ciała psa, dzięki temu szampon nie będzie się zbytnio pienił, a sierść będzie dobrze namoczona. Szampon stosujemy wedle potrzeby:

  • szampon dla psów proteinowy – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
  • regenerujący szampon dla psów – dla przesuszonej sierści,
  • szampon dla psów intensyfikujący kolor – dla poprawienia barwy sierści.

Sierść powinna być spłukana i osuszona dwa razy – pierwszy raz przed nałożeniem odżywki w balsamie, a drugi po nałożeniu i odczekaniu kilku minut. Psa suszymy ręcznikami. Możemy także użyć suszarki, ale włosy mogą stracić formę i ulec wyprostowaniu. Używając suszarki uważajmy na temperaturę powietrza – nie chcemy przecież oparzyć psa.

Pumi – higiena

Pielęgnując pumiego zwróćmy uwagę na jego najbardziej wrażliwe miejsca, w których mogą pojawić się infekcje:

  • uszy,
  • oczy,
  • okolice intymne.

Te miejsca możemy przecierać chusteczkami, które są nawilżone odpowiednimi preparatami pielęgnacyjnymi dla psów. Oglądajmy także całe ciało. W razie otarć i ran powinniśmy je opatrzeć. Po to by chronić psa przed działaniem pasożytów, takich jak pchły i kleszcze, możemy zakładać mu obroże owadobójcze. Najczęściej wybierane przez opiekunów są Foresto od firmy Bayer. Nie możemy także zapominać o zębach i pazurach.

Zęby psa możemy czyścić podając mu przekąski dentystyczne. o ile będą niewystarczające, powinniśmy zastosować pastę do zębów dla psów, używając przy tym specjalnej szczoteczki dla psów. Pazury obcinamy również specjalnymi obcinaczkami dla psów. Robimy to wtedy, gdy pies nie ściera pazurów naturalnie i wystają one poza opuszki łap.

Pumi – charakter

Pumi to pies, który ma łagodny i opiekuńczy charakter, ale nie brakuje mu temperamentu. W dodatku uwielbia szczekać. A co jeszcze można stwierdzić przy bliższym poznaniu się z tym owczarkiem z Węgier?

Pumi – pies wśród rodziny

Owczarek z węgier pumi to niewielki i bezkonfliktowy piesek, który potrafi zżyć się z każdym. Ma troskliwy stosunek do dzieci. Jest też dobrym kolegą dla innych zwierząt w domu – szczególnie, gdy z nimi dorastał. Pumi może być psem seniorów, o ile nie pozwolą mu się nudzić, gdyż ma duże zapotrzebowanie na aktywność. o ile odpowiednio go wychowamy, bez problemu poczeka na nas kilka godzin i niczego nie zniszczy.

Pumi – pies wobec obcych

Pies pumi jest nieufny wobec obcych. Choć pies jest nieduży, potrafi narobić ogromnego hałasu – jest dobrym stróżem, który potrafi zawzięcie alarmować obecność każdego przybysza. Ma też cechę, która jest typowa dla terierów, chętnie poluje na gryzonie i owady.

Pumi – wychowanie

Szczeniak pumi powinien być uczony komend od samego początku wspólnego życia. Nauka posłuszeństwa jest kluczowa w wychowaniu psa. Nie możemy także zapominać o tym, by zapewnić mu najlepsze warunki do życia, a także zadbać o jego aktywność.

Pumi – czy może żyć w bloku?

Pies pumi nie jest duży i może żyć w bloku bez problemu… ale niekoniecznie dla sąsiadów, dla których może okazać się nienośny. o ile nasze mieszkanie jest wygłuszone lub mamy pewność, iż szczekanie psa nie będzie nikomu wadzić, możemy zaprosić do mieszkania tego głośnego owczarka z Węgier. Pumi – jak na pasterskiego psa przystało – najlepiej będzie się czuł w gospodarstwie, albo chociaż w domu z ogrodem. W takich domach będzie mógł pełnić rolę stróża lub psa pasterskiego. A jakie jeszcze aktywności są odpowiednie dla rasy pumi?

Pumi – ruch i sport

Pumi jest świetnym psem do wspólnego uprawiania wielu aktywności. Jego niewielkie rozmiary sprzyjają podróżom, wraz z nim możemy zwiedzać różne szlaki i odkrywać nowe zakątki świata. Owczarek z Węgier, którego przodkowie biegali przy węgierskich pasterzach koni, będzie odpowiednim towarzyszem dla wycieczek konnych, bądź rowerowych. Pumi też będzie dobrym sportowcem, sprawdzi się w wielu konkurencjach:

  • treibball – nowy sport, który zdobywa popularność na całym świecie, a także i w Polsce, polega na “wypasaniu” dużych piłek, które są używane zamiast żywych zwierząt,
  • agility – zabawa polegająca na pokonaniu toru przeszkód przez psa wspieranego komendami swojego przewodnika,
  • obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
  • dog dance – taniec z psem,
  • rally-o – najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
  • flyball – bieg sztafetowy dla psów po piłkę i z powrotem,
  • dogfrisbee – pies ma za zadanie złapać rzucony latający dysk,
  • dummy – aportowanie specjalnych płóciennych wałków tzw. dummy,
  • dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich,
  • canicross – bieg z psem, gdzie pies ciągnie człowieka. Uprząż psa jest połączona smyczą z pasem człowieka,
  • mantrailing – tropienie sportowe, pies poszukuje ukrytego człowieka, tzw. “pozoranta”.

Pumi – nauka posłuszeństwa

Owczarek z Węgier pumi uchodzi za psa, który daje łatwo się ułożyć. Ważne jest, to by pies zaczął przyjmować naukę od samego początku wspólnego życia. Nasza postawa w tym procesie jest bardzo znacząca. Musimy być konsekwentni oraz wystrzegać się jakiejkolwiek agresji. Szkolenie psa możemy uskutecznić stosując przysmaki treningowe, które będą odpowiednią motywacją dla psa, a także nagrodą za dobrze wykonane zadanie.

Pumi – hodowla idealna

Pumi raczej nie jest łatwo znaleźć w naszym kraju. Na szczęście tego owczarka węgierskiego nie musimy szukać daleko, możemy poszukać szczeniaka w Czechach, Słowacji, w Niemczech i oczywiście na Węgrzech.

Pumi – hodowla zrzeszona w organizacji kynologicznej

Poszukując idealnej hodowli, powinniśmy zweryfikować organizację, pod którą ona podlega oraz jej praktyki. o ile znajdziemy hodowlę, która cieszy się dobrą opinią i jest zrzeszona w rzetelnej organizacji, to przed zakupem, przekonajmy się osobiście w jakich warunkach jest trzymany pumi, hodowla, która działa uczciwie umożliwi wgląd. Dokładnie zweryfikujmy przynależność psa do rasy pumi, hodowla powinna przedstawić rodowody rodziców. Sprawdźmy zachowanie szczeniaków. Zwróćmy uwagę na występowanie agresji, bądź lękliwość wśród dostępnych psów rasy pumi, szczeniak, który przeszedł adekwatnie socjalizację powinien zachowywać się spokojnie. o ile mamy pewność, iż pumi szczeniak przeszedł socjalizację i otrzymał należytą opiekę, a rodzice psa zostali przebadani pod kątem chorób dziedzicznych, możemy porozmawiać o wychowaniu pieska, a także zapytać o wyprawkę.

Pumi – szczeniak z zagranicy

Jeżeli nasz pumi szczeniak został zakupiony za granicą, to powinniśmy przygotować się odpowiednio do jego transportu i dostosować się do aktualnych wymagań Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, a także zasad podróżowania ze zwierzętami domowymi w Unii Europejskiej. Więcej wskazówek dotyczących podróży z psem możesz znaleźć w naszym artykule: Podróże z psem – jak przygotować się do wyjazdu z psem za granicę?

Pumi – zdrowie

Pumi to rasa, którą można uznać za długowieczną, psy żyją średnio 12 – 14 lat, ale niektóre osobniki dożywają choćby 19 lat. Pies jest wytrzymały na różne warunki pogodowe, ale lepiej go nie wystawiać na skrajne temperatury, dlatego pies zawsze musi mieć możliwość znalezienia schronienie w domu. A jakie choroby są typowe dla rasy?

Pumi – choroby

Owczarek węgierski pumi uchodzi za rasę, która rzadko choruje. Pumi najbardziej są narażone na następujące choroby i dolegliwości:

  • dysplazja stawu biodrowego i stawu łokciowego – dysplazja stawów biodrowych – jest to choroba typowa dla psów ras średnich i dużych, ale jest to najczęściej dotykająca choroba wśród rasy. Polega na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych,
  • zwichnięcie rzepki – jest to choroba typowa szczególnie dla ras psów małych. Jest wada anatomiczną związaną z nieprawidłowym umiejscowieniem guzowatowści piszczelowej, która łączy się więzadłem rzepki,
  • mielopatia zwyrodnieniowa – nieuleczalna choroba postępująca, polega na zaburzeniu rdzenia kręgowego, prowadzi do osłabienia i paraliżu kończyn tylnych,
  • zwichnięcie soczewki – choroba dziedziczna, polegająca na przesunięciu soczewki, może prowadzić do jaskry, albo ślepoty.

Pumi – żywienie

Pumi jest rasą bez tendencji do otyłości czy alergii pokarmowych. To od naszych preferencji zależy, jak będziemy karmić psa. Możemy stosować zbilansowaną karmę komercyjną lub przygotowywać posiłki sami. Oprócz tego nie możemy zapominać o tym, iż pies powinien mieć ciągły dostęp do wody. Co jakiś czas powinniśmy przeprowadzać badania krwi, co pozwoli wykazać ewentualne niedobory i nadmiary składników odżywczych, by odpowiednio skorygować dietę psa.

Pumi – karma komercyjna

Zbilansowana karma komercyjna dobrej jakości zapewni psu wszystkie składniki odżywcze w odpowiedniej ilości, a w dodatku pozwoli nam zaoszczędzić fatygi i czasu, związanego z przygotowaniem posiłków.

Wybierając karmę komercyjną, powinniśmy uwzględnić wagę, etap rozwoju i poziom aktywności. Karma może być sucha lub mokra, ważne by nie zawierała sztucznych szkodliwych składników, które wzmacniają smak. W dodatku obecność zbóż nie może być zbyt wysoka, a najlepsze karmy są bez zbożowe.

Ilość pożywienia jest zależna od sugerowanej dawki dziennej, którą producent umieszcza na etykiecie opakowania. Dawkę dzielimy na dwie porcje w przypadku dorosłego pumi, szczeniak powinien otrzymywać pięć porcji. Posiłków nie możemy podawać później, niż godzinę przed aktywnością ani do godziny po niej, najlepiej jest podawać je rano i wieczorem.

Pumi – posiłki domowe

Jeżeli wybieramy domowe posiłki, to musimy skrupulatnie podchodzić do ich przygotowania. Nie obejdziemy się bez specjalistycznej wiedzy, której możemy zasięgnąć z literatury dotyczącej żywienia psów, a najlepiej od lekarza weterynarii, który pomoże ustalić najlepszą dietę. Często taką dietę trzeba uzupełniać suplementami. Opiekunowie najczęściej wybierają preparaty uzupełniające od Vetoquinol.

Pumi – cena i koszty utrzymania

Jeżeli rozważamy zakup psa rasy pumi, cena może wynosić około 1000 €. Kupując psa musimy uwzględnić kurs walut. A jak będą się koszty związane z opieką?

Pumi – koszty miesięczne

Miesięczny wydatek związany z opieką nad psem, dotyczy przede wszystkim uzupełniania zapasów:

  • karmy dla psa,
  • przysmaków dla psa,
  • worków na nieczystości.

W przypadku psa rasy pumi, cena ich zakupu wyniesie od około 150 – 200 zł.

Pumi – koszty roczne

Oprócz kosztów miesięcznych, koszty roczne obejmują zakup kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, takich jak:

  • szampon dla psa,
  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • odżywka dla psa w formie balsamu,
  • obroże owadobójcze,
  • preparaty pielęgnacyjne dla psa.

Rocznie utrzymując psa rasy pumi zapłacimy około 2500 – 3000 zł.

Pumi – koszty w ujęciu dwuletnim

Posiadając w domu psa nie możemy zapominać o niezbędnych akcesoriach, takich jak:

  • miski dla psa na wodę i jedzenie,
  • obroża dla psa,
  • smycz dla psa,
  • uprząż sportowa dla psa,
  • szczotka dla psa włosiana,
  • grzebień dla psa metalowy z gładko zakończonymi zębami,
  • nakładki gumowe do trymowania,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa.

W ciągu dwóch lat, oprócz przedstawionych kosztów, dodatkowo zapłacimy za akcesoria adekwatne dla rasy pumi, cena ich zakupu oraz przedstawione wcześniej koszty łącznie wyniosą 5500 – 6500 zł. Akcesoria powinniśmy wymieniać do maksymalnie dwóch lat, po to by były bezpieczne dla psa, a także żeby działały niezawodnie.

Pumi – inne koszty związane z opieką

Opiekując się psem na pewno skorzystamy z usług, które są adekwatne dla rasy pumi. Wśród takich usług możemy wymienić:

  • ubezpieczenie psa,
  • wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
  • wizyty u groomera,
  • szkolenie dla psów rasy owczarek węgierski pumi.

Podsumowanie

Pumi to pies, który jest warty zakupu choćby z zagranicy. Przedstawiliśmy jego pochodzenie, a także wygląd. Wiadomo też, jak należy pielęgnować jego sierść. Poznaliśmy także charakter psa oraz to, na co należy zwrócić uwagę podczas wychowania. o ile sądzisz, iż ta rasa jest dla Ciebie to znajdź odpowiednią hodowlę, choćby o ile jest za granicą. Przygotuj dom na owczarka z Węgier, zadbaj o jego zdrowie i wybierz najbardziej dogodny dla Ciebie sposób żywienia.

Idź do oryginalnego materiału