W czasopiśmie „Nature Communications” ukazała się publikacja prezentująca wyniki badań w zakresie kompleksu makromolekularnego zaangażowanego w metabolizm RNA u świdrowców. Może to pozwolić w przyszłości na opracowanie nowych terapii przeciw tym pierwotniakom. Współautorami publikacji są m.in. prof. Jacek Jemielity, dr Marcin Warmiński i Kamil Ziemkiewicz.
Dzięki współpracy badaczy z Centrum Nowych Technologii oraz Wydziału Fizyki UW z zespołami dr med. Evy Kovalinski (Grenoble) i prof. Ronalda Micury (Innsbruck) przeprowadzono badania, które rzuciły światło na metabolizm RNA świdrowców.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature Communications” w artykule pt. Structural basis of Spliced Leader RNA recognition by the Trypanosoma brucei cap-binding complex.
Pierwotniaki
Świdrowce (Trypanosoma) to rodzina pierwotniaków wywołujących groźne choroby u ludzi (np. śpiączkę afrykańską, leiszmaniozę) i zwierząt hodowlanych. Cechą charakterystyczną tych organizmów jest posiadanie na końcu RNA najbardziej zmodyfikowanej z dotychczas poznanych struktury końca 5’ mRNA zwanej kapem-4, która wraz z sekwencją 39 oligonukleotydów, zwanej splice-liderem, stanowi bardzo charakterystyczną cechę tych pierwotniaków. Odpowiadają one za stabilizację i metabolizm RNA tych organizmów.
Naukowcy otrzymali w warunkach laboratoryjnych strukturę końca 5’ mRNA oraz składniki białkowe kompleksu CBC (Cap Binding Complex) odpowiedzialnego za ważne aspekty metabolizmu RNA, w tym charakterystyczny dla tych organizmów trans-splicing.
W pracy, dzięki badaniom mikroskopii krioelektronowej, przedstawiono strukturę przestrzenną tego makromolekularnego kompleksu składającego się z fragmentu RNA i trzech białek na poziomie atomowym, pokazując, w jaki sposób elementy tego kompleksu oddziałują ze sobą.
– Badania wskazują na unikatowy mechanizm tego procesu dla świdrowców, co może stanowić podstawy molekularne dla selektywnego zaburzania tego mechanizmu w organizmie gospodarza, np. człowieka, a to z kolei może stanowić podstawę do projektowania nowych strategii terapeutycznych przeciwko chorobom wywoływanym przez te organizmy – mówi prof. Jacek Jemielity, dyrektor Centrum Nowych Technologii UW i dodaje: – Czy w przyszłości doprowadzi to do opracowania nowych terapii przeciwko tym pierwotniakom – czas pokaże.