Tradycyjne pasieki, rzeźbione barcie i nowoczesne ule są bohaterami fotografii, nadesłanych na ogólnopolski konkurs, który dziś rozstrzygnięto w Końskich. 16 laureatów otrzymało nagrody i wyróżnienia.
Józef Kołaczek organizator konkursu informuje, iż do konkursu mogli się zgłaszać pszczelarze i fotografowie amatorzy z całej Polski, jednak większość nadesłanych prac pochodziła z województwa łódzkiego i świętokrzyskiego. Jak mówi wyróżniona za swoją fotografię z dzieckiem przy ulu, Magdalena Szczuraszek z rejonowego koła pszczelarzy w Przedborzu, pasieka to rodzinna pasja.
– Mój tata ma dużą pasiekę, którą zajmuje się od wielu lat, a ja na razie mam tylko pięć uli. Jestem mamą dwójki małych dzieci, dlatego na razie bardziej obserwuję i pomagam. W przyszłości chcę przekazać tradycję pszczelarską dzieciom i bardziej się zaangażować w rozwój pasieki – zapowiada.
Nagrody wręczał Sebastian Skuza, wiceminister finansów. Związek pszczelarzy przy okazji wizyty uhonorował go statuetką „Przyjaciela pszczelarstwa”. Jak mówi ma ona dla niego duże znaczenie.
– Takie wyróżnienie ma duże znaczenie. Pszczoły to zwierzęta liczne, mądre i bardzo pracowite. Swoją pracę prowadzą w sposób uporządkowany i przemyślany. Mają duże znaczenie dla ekosystemu – mówił. Wiceminister zwrócił też uwagę na to, iż pszczelarstwo łączy w tej chwili tradycję z nowoczesnością. Kolejne pokolenia chcą dbać o środowisko i pszczoły.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego podkreślał, iż pszczelarstwo jest jedną z dziedzin, która przekracza granicę województw i umożliwia wspólne działanie.