O psach mówi się, iż są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, a ich lojalność bywa porównywana do najczystszej formy oddania. Ale czy za przywiązaniem kryje się także umiejętność oceny ludzkich intencji? Badania naukowe sugerują, iż zwierzęta te mogą być w stanie rozpoznać, komu warto zaufać, a kogo lepiej unikać. Dzięki wyjątkowej inteligencji społecznej i doskonałemu węchowi okazują się niezwykle spostrzegawczymi obserwatorami naszych zachowań.
REKLAMA
Zobacz wideo Małgorzata Tracz: Długość łańcucha dla psa nie jest rozwiązaniem
Czy psy mają nosa do ludzi? Zwierzęta nie ufają kłamcom
Badanie przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem Akiko Takaokę z Uniwersytetu w Kioto (Japonia) rzuca nowe światło na zdolności psów do rozpoznawania ludzkich intencji. W eksperymencie zwierzęta miały za zadanie podążać za poleceniami badaczy, którzy wskazywali im pojemniki – najpierw wypełnione jedzeniem, a następnie puste. Początkowo czworonogi chętnie reagowały, ufając, iż osoba wskazująca prowadzi je do nagrody. W momencie gdy odkryły, iż były wprowadzane w błąd, ich zachowanie jednak uległo diametralnej zmianie. Zwierzęta przestały ufać gestom człowieka, który wcześniej je oszukał, odmawiając dalszego podążania za instrukcjami. W badaniu uczestniczyły 34 psy i żaden z nich nie zareagował na gest oszukującej osoby po raz trzeci. Wyniki sugerują, iż czworonogi nie tylko polegają na swoim instynkcie, ale także wykorzystują wcześniej zdobyte doświadczenia do oceny ludzkich zachowań. Świadczy to o ich umiejętności inteligentnej analizy sytuacji społecznych.
Jak pies rozpoznaje ludzi? Szósty zmysł, a może dobrze rozwinięty instynkt
Psy wykazują czasami wyraźną niechęć wobec niektórych nieznajomych, co może być wynikiem ich wyjątkowej umiejętności analizowania ludzkich zachowań i emocji. Jak się okazuje, czworonogi potrafią bowiem z niezwykłą precyzją odczytywać mowę ciała, subtelne zmiany w mimice twarzy czy intonacji głosu, które często umykają ludzkiej uwadze. Umiejętności te, w połączeniu z niezwykle czułym węchem, pozwalają wykrywać zwierzętom choćby drobne zmiany w hormonach, takich jak adrenalina czy kortyzol, które wskazują na stres, strach lub inne silne emocje. Co więcej, badania przeprowadzone przez naukowców z University of California w Berkeley wskazują, iż odpowiednio wyszkolone psy potrafią rozpoznać ludzi o antyspołecznych cechach osobowości, takich jak brak empatii, impulsywność czy manipulacyjne zachowanie. W takich przypadkach czworonogi reagują odruchowo, okazując niepokój, niechęć lub choćby agresję. Czyni je to niezwykle cennymi sojusznikami w pracy służb policyjnych i ratowniczych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.