Psia rutyna – dlaczego jest ważna w życiu czworonoga?

8 miesięcy temu
Zdjęcie: Psia rutyna – dlaczego jest ważna w życiu czworonoga?


Psy są zwierzętami niezwykle inteligentnymi i wrażliwymi na różne bodźce docierające do nich ze świata zewnętrznego. To sprawia, iż są najwierniejszymi towarzyszami człowieka i mogą go wspierać nie tylko w zwyczajnym codziennym życiu, ale choćby podczas polowań czy w ekstremalnych sytuacjach. Każdy, kto ma z nimi do czynienia, zauważa prędko, iż czworonogi uwielbiają rutynę, czyli wykonywane systematycznie o tych samych porach czynności. Dlaczego jest ona tak ważna dla nich i jak wprowadzić ją do swojej codzienności?

Stałe pory posiłków i spacerów

Posiłki oraz spacery to bardzo ważne elementy każdego zwykłego dnia dla psiaka od urodzenia do śmierci. Przede wszystkim pozwalają mu one utrzymać w dobrej kondycji organizm – nie odczuwać zbyt długo głodu i regularnie wypróżniać się, nie doprowadzając do przykrych zdrowotnych konsekwencji zaniedbań w tym zakresie. Mają one jednak jeszcze jedną istotną cechę – dają psu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Te zwierzęta kochają przygody, ekscytują się możliwością zwiedzania nowych miejsc, poznawania innych czworonogów, ale muszą mieć pewność, iż jest to tylko odskocznia, która w żaden sposób nie wpłynie na stałość pór jedzenia i spacerów. Dzięki temu łatwiej się adaptują do różnych nowych sytuacji w swoim życiu.

Psia rutyna a poczucie bezpieczeństwa

Pies bardzo podobnie jak człowiek lubi mieć w życiu poczucie stabilizacji – dom, do którego zawsze może wrócić, bliskich, do których może się przytulić i świadomość, iż jego potrzeby fizjologiczne będą zaspokojone zgodnie z codziennym rytmem dnia. Dlatego też opiekun powinien mu to zapewnić. Wiedząc, iż podróż czy przybycie do domu gościa nie oznacza dla psa niczego niepokojącego i nie zachwieje jego bezpieczeństwem sprawi, iż będzie on dużo spokojniej podchodził do takich zmian w swoim życiu i pozytywnie na nie reagował.

Należy jednak pamiętać, iż elementy rutyny muszą być wprowadzane do jego codzienności od pierwszych dni w domu. Dlatego trzeba ustalić pory snu, jedzenia i karmienia, a następnie konsekwentnie ich przestrzegać.

Jak dbać o bezpieczeństwo psa poza domem?

Wybierając się na spacery warto zaopatrzyć się w uprząż, dzięki której nie stracimy swojego pupila z oczu i będziemy mogli utrzymać go przy nodze na przykład przy ruchliwej ulicy lub w zetknięciu z innym zwierzęciem. Pomocne będą wysokiej jakości szelki dla psów, które można wygodnie połączyć z większością smyczy. Ważne jest, aby dopasować je odpowiednio do wielkości pupila – wówczas będą odpowiednio dopasowane i nie zsuną się przypadkiem z jego grzbietu.

Dla opiekuna codzienne spacerowanie jest również elementem wprowadzania rutyny, dlatego konieczne jest, aby nieprzewidziane zdarzenie, takie jak zerwanie się pupila ze smyczy, jej nie zburzyło. Szelki to również dobry wybór, ponieważ są dla wielu ras bardziej komfortowe niż obroża. Poszukując sposobów na to, jak budować mocną więź ze swoim pupilem i wykorzystywać wspólny czas w pełni, warto brać pod uwagę jego preferencje spacerowe – to bardzo istotny element życia psiaka!

Artykuł Sponsorowany

Psia rutyna – dlaczego jest ważna w życiu czworonoga?

Czytaj Więcej

Jak rozpoznać ciążę urojoną u psa?

Czytaj Więcej

Jakie krople do oczu dla psa wybrać w 2024 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Jakie witaminy dla psa seniora wybrać w 2024 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Czyszczenie zębów u psa – Poradnik

Czytaj Więcej

Jak działa obroża przeciw kleszczom – Poradnik

Czytaj Więcej

Jakie krople przeciw kleszczom dla psa wybrać w 2024 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Jakie tabletki na kleszcze dla psa wybrać w 2024 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Jakie tabletki na odrobaczenie psa wybrać w 2024 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Skuteczna obroża przeciw pchłom i kleszczom dla psa w 2024 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Jaki preparat na stawy dla psa wybrać w 2024 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Najlepsza szczotka do zębów dla psa w 2024 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Młodzieńcze zapalenie stawów u psa

Czytaj Więcej

Zapalenie ucha u psa

Czytaj Więcej
Idź do oryginalnego materiału