Przypomina puchate stworzonko, ale to żarłoczny szkodnik. gwałtownie atakuje i rujnuje rośliny

1 dzień temu
Zdjęcie: Jak wygląda wełnowiec na roślinie? Fot. Archiwum prywatne


Jak pozbyć się wełnowca z możliwie najmniejszą szkodą dla roślin? Przede wszystkim liczy się czas. W klepach znajdziesz wiele preparatów, które mogą okazać się przydatne, ale jeżeli wolisz mniej inwazyjne metody, wypróbuj domowe sposoby.
Wełnowce to wyjątkowo uporczywi i trudni do usunięcia przeciwnicy. Choć wyglądają na małe, puchate stworzonka, tak naprawdę są bezlitosnymi pogromcami pieczołowicie pielęgnowanych i zadbanych roślin domowych. Najczęściej przynosimy je na nowych okazach kwiatów. W szczególności upodobały sobie storczyki, kaktusy, palmy, draceny i fikusy. Jak się ich pozbyć gwałtownie i możliwie jak najmniej boleśnie?


REKLAMA


Zobacz wideo Margaret o swoim hobby: Sadzę jak szalona


Czego nie lubią wełnowce? Jak ognia unikają wilgoci
Wełnowce to charakterystyczne szkodniki, które można zauważyć oraz odróżnić od pozostałych gołym okiem. Wszystko za sprawą woskowatej wydzieliny pokrywającej larwy oraz samice. To właśnie ona sprawia, iż przywodzą na myśl wełniane stworzonka. Mają do kilku milimetrów wielkości i żywią się roślinnym sokiem. Preferują stanowisko suche oraz stosunkowo ciepłe, przez co najczęściej żerują na kwiatach, które nie lubią wilgoci oraz częstego podlewania, w tym między innymi na wcześniej wspomnianych storczykach.
Zainteresuję cię też: Grubosz gubi liście i niknie w oczach? prawdopodobnie popełniasz częsty błąd. Tak postawisz go na nogi


Jak wygląda wełnowiec na roślinie? Jak wygląda wełnowiec na roślinie? Fot. Archiwum prywatne


Jak wygląda wełnowiec na roślinie? Przypomina watę
Wełnowce stosunkowo łatwo zauważyć, jeżeli regularnie sprawdzasz roślinę. Pierwszą oznaką będą charakterystyczne, białe punkty przypominające kłaczki waty oraz pojawienie się lepkiej w dotyku rosy na liściach i łodygach, która dodatkowo sprzyja rozwojowi innych chorób. Mimo usilnych starań zainfekowana roślina marnieje w oczach. Robi się żółta, traci kwiaty i z każdym dniem wygląda gorzej. Dlatego, jeżeli tylko zauważysz, iż coś jest nie tak, trzeba działać. Tym bardziej iż wełnowce bardzo gwałtownie się rozmnażają i jakby tego było mało, są dość odporne na większość dostępnych środków, przed którymi chroni je biała otoczka.


PORADA! By zminimalizować ryzyko pojawienia się wełnowców, przed zakupem dokładnie obejrzyj każdą roślinę. Inaczej możesz nieświadomie przynieść je do domu. W sklepie zwróć szczególną uwagę na spód liści, gdzie mogą żerować lub zostawić lepką rosę. Po przyniesieniu nowego kwiatka do domu zrób mu "kwarantannę", czyli przez co najmniej 2 tygodnie trzymaj z dala od innych doniczek.


Co jest najlepsze na wełnowce? Sam oprysk nie wystarczy
Najlepszymi środkami zwalczającymi wełnowce są porządne opryski połączone z kąpielą. Gotowe produkty kupisz w sklepie albo przygotujesz samodzielnie. Wystarczy, iż wodę wymieszasz z octem lub alkoholem (w proporcjach 1:1), opcjonalnie dodasz trochę mydła i obficie spryskasz zaatakowane części rośliny. Jeszcze lepszą metodą jest nasączenie preparatem patyczka do uszu lub wacika i manualne przecieranie powierzchni liści i łodygi ze szczególnym uwzględnieniem miejsc występowania szkodnika.


Gdy skończysz, weź rośliny pod prysznic albo do wanny, zabezpiecz doniczkę, by jej nie zalać i nie doprowadzić do gnicia korzeni, po czym zrób kwiatom porządną kąpiel. Wełnowce nie znoszą wilgoci. jeżeli chcesz zadziałać wielotorowo, to wymień jeszcze podłoże, gdyż niekiedy zalęgają się w ziemi. W razie potrzeby w kolejnych dniach kilkukrotnie powtórz pierwszy etap. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału