Przyjmę ziemię. Po co? Takie ogłoszenia to częsty obrazek. Mogą oznaczać kłopoty

3 dni temu
Ogłoszenia z informacjami "przyjmę ziemię", "oddam ziemię i gruz" często pojawiają się na drogach, słupach, płotach, ale też portalach internetowych. Ziemia za darmo lub niewielką opłatą kusi, jednak właściciele działek nierzadko nie mają świadomości, iż mogą narazić się na problemy.
Taka ziemia może mieć różne pochodzenie, zwykle to po prostu odpady z innej inwestycji, np. prac wykonywanych na działce lub polu, ale też budów dróg. Podobnie jest w przypadku gruzu budowlanego, np. pozostałego po wyburzeniach. Osoby planujące budowę domu, uprawę na własnym ogródku albo planujące utwardzić grząski teren często sięgają po takie ogłoszenia. Popyt jest więc spory, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż przyjęcie lub zakup ziemi i gruzu może przysporzyć problemów.


REKLAMA


Zobacz wideo Dygant o remoncie domu. To dlatego opuściła Warszawę


Ile cm można podnieść teren bez pozwolenia? Uważaj na limity
Nie musisz mieć pozwolenia na budowę, jeżeli nawiezienie ziemi na działkę nie jest związane z budową, a np. utwardzeniem terenu. Gdy w grę wchodzi podwyższenie terenu pod fundamenty, budowę garażu pozwolenie albo zgłoszenie budowlane będzie już jednak potrzebne. Problematyczne może być też podnoszenie terenu w pobliżu koryta wody, np. przy rzecze albo jeziorze, bo w tej sytuacji konieczna będzie zgoda wodnoprawna. Do podwyższenia działki np. w celu zapobiegania spływaniu wód gruntowych pozwolenie też będzie konieczne. Nie wolno też zwozić ziemi na grunty rolne.
Najważniejsza jest jednak ilość ziemi i gruzu. Bez zezwolenia możesz nawieźć do 200 kg na jeden metr kwadratowy działki, co odpowiada podwyższeniu jej o ok. 20-25 cm (w przypadku gruzu ok. 15 cm). Każda ilość powyżej tego limitu będzie traktowana jako odpad.


Czy można przyjąć ziemię na działkę? Możesz mieć kłopoty
Ma to związek z Art. 2 ustawy o odpadach i rozporządzeniem z 2 stycznia 2020 roku dotyczącym katalogu odpadów. Niezanieczyszczona gleba i inne materiały, w tym gruz, wydobyte w trakcie robót budowlanych są odpadem, jeżeli nie zostały wykorzystane do celów budowlanych tam, gdzie zostały wydobyte. Gleba i ziemia zanieczyszczone zaliczają się do odpadów z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej, a nawiezienie jej na własną działkę może zostać uznane za prowadzenie odzysku odpadów bez zezwolenia, chyba iż wykorzystane zostają na potrzeby własne, np. do utwardzenia lub wyrównania terenu, zgodnie z limitem (200 kg na metr kwadratowy).


Oddam ziemię Czy można przyjąć ziemię na działkę? Fot. Archiwum prywatne


O zezwolenie można zwrócić się do marszałka województwa, starosty albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Wcześniej jednak upewnij się, iż twoja działka nie znajduje się na obszarze, na którym obowiązują zakazy utwardzania, przyjmowania, wysypywania i gromadzenia odpadów oraz zmian w ukształtowaniu terenu. W przypadku złamania przepisów władze, w tym regionalny dyrektor ochrony środowiska, może nakazać niezwłoczne usunięcie odpadów, a więc ziemi i gruzu. To nierzadko bywa kosztowne.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału