Przycinanie oleandra na jesień. jeżeli wiosną chcesz otrzymać piękne kwiaty, lepiej nie przegap terminu

3 godzin temu
Zdjęcie: pixabay/biollama


Kwiat oleander, wbrew pozorom, doskonale rozwija się w polskim klimacie. Problem pojawia się jednak wraz z nadejściem jesieni. Co zrobić, by krzewy wytrzymały niskie temperatury? Sprawdź, jak przezimować roślinę i co zrobić, by wiosną wypuściła różowe pąki.
Choć oleandry zwykle widujemy w krajach na południu Europy, to w Polsce również można je uprawiać. To piękne, długo kwitnące krzewy o kolorowych kwiatach, które mogą być egzotyczną dekoracją balkonu czy tarasu. Mogłoby się wydawać, iż z uwagi na śródziemnomorskie pochodzenie rośliny te są trudne w uprawie, jednak nic bardziej mylnego. W naszym kraju najlepiej sadzić je w donicach, by przystosowały się do panującego klimatu. jeżeli spełnimy podstawowe wymagania oleandrów, będziemy mogli długo cieszyć oko intensywnie barwnymi kwiatami.

REKLAMA







Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!



Oleander: przycinanie. Kiedy najlepiej skrócić pędy?
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, o jakich trzeba pamiętać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest przycinanie. Pędy oleandrów należy skrócić wczesną jesienią, najlepiej pod koniec września lub na początku października. Proces ten wykonujemy raz w roku, najlepiej po zakończeniu kwitnienia i przed wniesieniem roślin do domu na czas zimowania. Można to też zrobić wiosną, ale wówczas trzeba być świadomym, iż krzew ten kwitnie tylko na pędach jednorocznych. To oznacza, iż skracając najmłodsze gałązki, usuniemy też zawiązane pąki kwiatowe, a co za tym idzie, roślina w tym roku będzie słabiej kwitła. Z tego względu przycinanie na jesień będzie lepszym pomysłem. Ponadto po uformowaniu krzew będzie mniejszy, więc z łatwością przechowamy go do wiosny.


Oleander: zimowanie. Dzięki temu roślina przeczeka do wiosny
Jak wiadomo, oleander najlepiej czuje się w klimacie śródziemnomorskim, a to oznacza, iż może kiepsko znosić naszą polską zimę. W związku z tym, gdy zrobi się chłodniej, należy schować roślinę w chłodnym, jasnym pomieszczeniu, takim jak strych, weranda czy garaż. Warto zwrócić uwagę na stanowisko, ponieważ oleander nie powinien stać w pobliżu źródła ciepła, czyli na przykład kaloryfera. Zbyt wysoka temperatura może skłonić roślinę do wczesnego wzrostu, a wówczas nie poradzi sobie w kolejnych miesiącach. W tym okresie podlewanie i nawożenie trzeba ograniczyć do minimum. Powinniśmy też izolować donicę od zimnego podłoża i postawić ją na drewnianej desce lub styropianie.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału