Jedną z najpopularniejszych zimowych dekoracji jest wilczomlecz nadobny, czyli gwiazda betlejemska. Kwitnie w okolicach Bożego Narodzenia, więc o tej porze roku można podziwiać jej piękne czerwone kwiaty. Niestety często zdarza się, iż już w ciągu kilku dni od zakupu roślina zaczyna gubić liście. Z czego to wynika? Sprawdź, jak zadbać o gwiazdę betlejemską, aby wytrzymała aż do kolejnych świąt.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska nie straciła liści? Pamiętaj o tym po zakupie
Choć gwiazda betlejemska kwitnie na zimę, to wbrew pozorom ciężko znosi chłód. Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, liście rośliny słabną, a ostatecznie zupełnie odpadają. Wychłodzenie wilczomlecza nadobnego podczas transportu ze sklepu do domu jest najczęstszą przyczyną gubienia liści. Aby temu zapobiec, należy dobrze osłonić roślinę przed mrozem. Sama folia lub osłonka na doniczce może nie wystarczyć. Najlepiej kupować roślinę tylko wtedy, jeżeli wracamy do domu samochodem lub innym ciepłym środkiem transportu. Warto też zadbać o to, aby czas przewozu był jak najkrótszy. Nie zostawiaj rośliny na długo w samochodzie czy w garażu tylko od razu wnieś ją do domu. jeżeli wiesz, iż konieczny będzie powrót pieszo, to upewnij się, czy nie trafisz na opady śniegu lub deszczu.
Zobacz też: Sansewieria żółknie i więdnie? Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, jak ją uratować
Jak dbać o gwiazdę betlejemską w domu? Dzięki temu zakwitnie w kolejnym roku
jeżeli mimo adekwatnego transportu poinsecja zaczyna gubić liście w domu, to prawdopodobnie popełniasz błąd w jej pielęgnacji. Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, jest stanowisko rośliny. Powinna ona stać z dala od drzwi czy okien, aby uniknąć ryzyka przeciągu. Powiewy zimnego powietrza mogą spowodować wiotczenie liści, a w konsekwencji ich odpadanie. Kiepskim pomysłem jest też stawianie gwiazdy betlejemskiej w pobliżu kaloryfera. Suche powietrze, jakie panuje w mieszkaniu w trakcie sezonu grzewczego, może doprowadzić do żółknięcia, zasychania i zwijania liści. Z kolei przez niedobór wody w podłożu roślina utraci jędrność. To wszystko skutkuje gubieniem liści. jeżeli codziennie grzejesz w pomieszczeniu, w którym stoi wilczomlecz, warto regularnie podlewać i zraszać go letnią wodą. Pamiętaj, iż to nie jest roślina jednoroczna. jeżeli odpowiednio o nią zadbasz, to przeczeka u ciebie do kolejnych świąt i ponownie zakwitnie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.