Przeszli jedną z najstarszych dróg krzyżowych w Polsce

1 rok temu
Zdjęcie: 07.04.2023. Droga Krzyżowa Nowa Słupia - Święty Krzyż / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


Kilkaset osób wzięło udział w wyjątkowej drodze krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Mimo niekorzystnej aury i zalegającego na Drodze Królewskiej śniegu i błota, pątnicy dotarli na szczyt Łyśca, niosąc drewniany krzyż. Podkreślali, iż obecność na Świętym Krzyżu w Wielki Piątek jest dla nich wieloletnią tradycją i wyjątkowym przeżyciem duchowym.

Wśród pielgrzymów była między innymi pani Urszula, która podkreśla, iż już po raz kolejny, bez względu na warunki, bierze udział w tym wydarzeniu.

– Idę po to, aby zbliżyć się do cierpiącego Chrystusa, a także podziękować za wszelkie dary i łaski, a także po to, aby Jezus prowadził nas przez wszystkie dni naszego życia – mówiła.

Wiele osób podkreślało, iż trud włożony w pokonanie górskiej trasy jest satysfakcjonujący, jednak najważniejsze są intencje i modlitwa towarzysząca drodze krzyżowej.

O godz. 15.00 w sanktuarium na Świętym Krzyżu rozpoczęły się uroczystości wielkopiątkowe pod przewodnictwem ordynariusza diecezji sandomierskiej biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Hierarcha podkreśla, iż przesłaniem Misterium Męki Pańskiej jest utożsamianie się z cierpiącym za nas Chrystusem.

– Musimy utożsamiać się z Chrystusem, który cierpi za nas z miłości, bo inaczej będziemy tylko widzami. Zbawienie dotyczy nas, również w tym sensie, iż musimy kontynuować to dzieło poprzez poświęcanie się, oddawanie się Bogu i drugiemu człowiekowi. Zarówno nabożeństwo Męki Pańskiej jak również Droga Krzyżowa uczą nas takiej samej miłości, jaką miał Chrystus – dodaje.

W drodze krzyżowej poprzedzającej liturgię Wielkiego Piątku wziął udział także burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior, który podkreśla, iż każdego roku bez względu na warunki pogodowe jest to wyjątkowe przeżycie.

– To jedna z najstarszych dróg krzyżowych w Polsce, wiodąca do pięknego miejsca, jakim jest klasztor na Św. Krzyżu. Przechodząc trasę Drogą Królewską, wszyscy uczestnicy wkładają duży wysiłek fizyczny i mogą także zanosić w modlitwie swoje duchowe intencje. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy angażują się w to, aby ta tradycja ciągle trwała – dodaje.

Droga Krzyżowa wzdłuż Drogi Królewskiej wiodącej na Święty Krzyż jest jedną z najstarszych w kraju. W tym roku obchodzimy 415. rocznicę jej założenia przez opata Michała Maliszewskiego w 1608 roku.

W sanktuarium na Świętym Krzyżu adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego potrwa do godz. 21.00. O godz. 17.30 odbędzie się dodatkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej na klasztornych krużgankach.

Na Świętym Krzyżu znajdują się trzy relikwiarze, w których umieszczone są cząstki Drzewa Krzyża Świętego. Jeden z nich to relikwiarz barokowy, w którym znajdują się główne relikwie, drugi został utworzony po wojnie, to tzw. relikwiarz codziennej adoracji, który jest wystawiany w Kaplicy Oleśnickich. Z kolei trzeci zawiera relikwie wydzielone w 2017 roku. Jest to tzw. relikwiarz peregrynacyjny, który mogą wypożyczać parafie.

Główna relikwia przechowywana w skarbcu w kaplicy Oleśnickich, składa się z pięciu cząstek. Badania naukowe przeprowadzone w 2002 roku potwierdziły, iż są to fragmenty czarnej sosny jerozolimskiej i pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat. Przez kilka stuleci sanktuarium na Świętym Krzyżu było najważniejszym miejscem pielgrzymek w kraju.

Idź do oryginalnego materiału