Przepięknie kwiaty w łańcuckiej Storczykarni! Zakwitły słynne Cattleye po Potockich (ZOBACZ ZDJĘCIA)

5 dni temu
Fot. FB Muzeum-Zamek w Łańcucie

W storczykarni Muzeum-Zamku w Łańcucie na dobre trwa festiwal ulubionych orchidei Potockich – Cattley’i. Wiele z roślin to historyczne okazy, pamiętające jeszcze czasy dawnych właścicieli rezydencji.

Historia storczykarni w Łańcucie sięga przełomu XIX i XX w. Wówczas właścicielami tutejszej rezydencji byli Elżbieta i Roman Potoccy. W tym czasie w parku obok ujeżdżalni została wybudowana Palmiarnia, która następnie została rozebrana po I wojnie światowej. Jednak na jej zapleczu wzniesiono szklarnię zwaną w tej chwili Storczykarnią, w której uprawiano m.in. orchidee, w tym właśnie Cattleye. Inicjatorem storczykarni był Roman Potocki, III ordynat łańcucki i miłośnik tych roślin.

Storczykarnię podziwiał m.in. w 1923 r. Ferdynand, król Rumunii wraz z małżonką królowa Marią, a cztery lata później Ignacy Mościcki, prezydent Polski. W 1937 r. zwiedzał ją Jerzy, Książę Kentu, przebywający wraz z małżonką księżną Mariną z kilkudniową wizytą w Łańcucie.

Obecnie Storczykarnia składa się z części ekspozycyjnej dostępnej dla turystów, części uprawowej nie dostępnej dla zwiedzających oraz kawiarni letniej. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu optymalnych warunków uprawy tej bardzo wymagającej grupy roślin. W szklarni ekspozycyjnej prezentuje się wiele rodzajów i gatunków storczyków. Trafiają tam rośliny najefektowniejsze, będące w okresie kwitnienia. Przez pozostałą część roku uprawiane są one w jednej z trzech szklarni zaplecza, w warunkach adekwatnych klimatycznej strefie pochodzenia. W części ekspozycyjnej oglądać można zarówno storczyki naziemne (rosnące na ziemi), litofity (rosnące na skałach), jak i nadrzewne (rosnące na konarach drzew) zwane epifitami. Zgromadzono tu zarówno współczesne krzyżówki wyhodowane przez człowieka, jak i storczyki botaniczne ukształtowane przez naturę.
Najcenniejszą grupą są historyczne gatunki i odmiany storczyków pochodzących z przedwojennej kolekcji Potockich oraz te, które wymienione zostały w słynnym opracowaniu pt. „Reichenbachia” z XIX wieku, przechowywanym w zbiorach Biblioteki Zamkowej w Łańcucie.

– jeżeli tęsknicie za kolorowymi, kwitnącymi roślinami, pozwólcie zaprosić się do miejsca, w którym lato trwa przez cały – tak do odwiedzenia Storczykarni zaprasza Muzeum-Zamek w Łańcucie.

Do 31 marca Storczykarnię można zwiedzać w poniedziałek w godz. 10.00 – 13.00 (ostatnie wejście o 12.20) oraz od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00 (ostatnie wejście o 15.20). Średni czas zwiedzania ekspozycji Storczykarni wynosi 30 minut. Bilety: 12 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy).

Idź do oryginalnego materiału