Przełomowe odkrycie w Wielkiej Brytanii. Ślady dinozaurów sprzed 166 mln lat

news.5v.pl 2 dni temu

Wykopaliska w kamieniołomie Dewars Farm Quarry w Oxfordshire odsłoniły setki śladów stóp dinozaurów, które układają się w pięć rozległych ścieżek.

Najdłuższa, ciągła trasa – okrzyknięta przez badaczy „autostradą dinozaurów” – ma ponad 150 metrów długości.

Cztery spośród tych ścieżek zostały wydeptane przez gigantyczne, długoszyje, roślinożerne dinozaury zwane zauropodami. Najprawdopodobniej byli to przedstawiciele rodziny cetiozaurów, kuzynów powszechnie rozpoznawanych diplodoków, których długość mogła wynosić choćby do 18 metrów.

Setki śladów dinozaurów w kamieniołomie. Niezwykłe odkrycie na Wyspach

Piąta ścieżka została natomiast wydeptana przez mięsożernego teropoda, czyli megalozaura o charakterystycznych dużych stopach z trzema palcami, zakończonymi ostrymi pazurami. Na jednym fragmencie wykopalisk odkryto, iż ślady drapieżników i roślinożerców krzyżowały się. Rodzi to pytania, czy i w jaki sposób te zwierzęta te ze sobą wchodziły w interakcje.

ZOBACZ: Sensacyjne odkrycie w Turcji. Twierdzą, iż znaleźli grób świętego Mikołaja

Megalozaur był pierwszym dinozaurem na świecie, który został naukowo nazwany i opisany, co miało miejsce w 1824 roku. Wydarzenie to zapoczątkowało ponad 200-letni rozwój nauki o dinozaurach.

– Choć naukowcy wiedzą o megalozaurze i badają go dłużej niż jakikolwiek inny gatunek dinozaura na Ziemi, ostatnie odkrycia pokazują, iż istnieją kolejne dowody ich istnienie, które tylko czekają na odkrycie – mówi paleontolog dr Emma Nicholls.

Wielka Brytania. Pracownik kamieniołomu trafił na „autostradę dinozaurów”

Ślady dinozaurów znajdowały się pod warstwą błota. Ujrzały światło dzienne, kiedy gdy pracownik kamieniołomu Gary Johnson, usiłując zedrzeć glinę, aby odsłonić powierzchnię kamieniołomu, odkrył na niej nietypowe nierówności. Wówczas na miejsce wezwano ekspertów.

Finalnie, w kamieniołomie znaleziono około 200 odcisków odcisków stóp dinozaurów. – Te ślady dają niezwykły wgląd w życie dinozaurów, ujawniając szczegóły dotyczące ich ruchów, interakcji oraz tropikalnego środowiska, które zamieszkiwały – ocenia profesor Kirsty Edgar z Uniwersytetu w Birmingham.

ZOBACZ: Przełomowe odkrycie w Niemczech. „To jednak Europejczycy”

Najnowsze odkrycie koresponduje z tym, dokonanym w regionie w 1997 roku. Wówczas w kamieniołomie ujawniono ponad 40 zestawów śladów, a niektóre dinozaurze ścieżki liczyły nawet 180 m długości. Ówczesne odkrycie dostarczyło badaczom nowych informacji na temat typów dinozaurów obecnych na terenie obecnej Wielkiej Brytanii w okresie środkowej jury.

nn / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału