Przegląd „Wrzosola” we Wrzoskach. Od 20 lat gromadzi młodych śpiewaków

6 miesięcy temu

Przegląd „Wrzosola” we Wrzoskach zgromadził blisko 150 młodych śpiewaków z dziecięciu parafii na Śląsku Opolskim. Warsztaty w kościele św. Józefa Robotnika w Opolu-Wrzoskach poprowadziła Katarzyna Młynarska, która sama jest śpiewaczką, dyrygentką i trenerką emisji głosu.

Przegląd „Wrzosola” we Wrzoskach. Skąd przyjechali śpiewacy

Z jej wiedzy i umiejętności skorzystali młodzi ludzie z parafii we Wrzoskach. A także z Bodzanowic, Głogówka, z Brożca, z opolskiej katedry oraz ze szkoły katolickiej w Opolu, z Chrząszczyc, z Walec oraz z Budkowic Starych. Wszyscy oni śpiewają w scholach. Chodzi o grupy wykonujące jednogłosową muzykę liturgiczną.

– Uczestników przywitał ks. Hubert Łysy, proboszcz parafii we Wrzoskach. Opowiedział o historii tamtejszego kościoła przybliżając postać jego patrona, św. Józefa Robotnika – mówi ks. Piotr Kierpal, proboszcz w Starych Budkowicach, duszpasterz muzyków kościelnych w diecezji oraz organizator „Wrzosoli”.

Czego się nauczyli

– W ramach warsztatów pani Katarzyna Młynarska poprowadziła bardzo aktywną, intensywną rozgrzewkę – relacjonuje ks. Kierpal.

– Potem ćwiczyliśmy utwory, które były wykonywane podczas mszy św. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z kimś nowym, kto oryginalnie, inaczej niż są przyzwyczajeni, poprowadził rozśpiewkę. Potem uczyli się emisji głosu, ustawienia aparatu mowy, oddychania w czasie śpiewu itd.

Przygotowano m.in. utwory: „Zbliżam się w pokorze”, „O najpiękniejsza”, „Boska dobroci”.

W przerwie między rozśpiewką a warsztatami uczestnicy – to tradycja „Wrzosoli” od początku jej trwania zostali poczęstowani pączkami. Dyrygenci mieli okazję dzielić się doświadczeniami z codziennej pracy.

Schole są żywym Kościołem

– Katarzyna Młynarska wlała w nas bardzo dużo nadziei – podkreśla ks. Kierpal. – Jej zdaniem, to, co robimy, jest bardzo ważne. Bo patrząc na członków schol, zwykle bardzo młodych ludzi, widzi żywy Kościół. Oni staną się kiedyś matkami i ojcami. Również będą kolejnym pokoleniom przekazywać wiarę.

Kulminacyjnym punktem była msza św. Przewodniczył jej ks. Mateusz Mandalka, absolwent szkoły muzycznej, organista i dyrygent chóru, wikariusz w parafii w Głogówku. Kazanie wygłosił ks. Kierpal. Wskazał na wagę spotykania się ze sobą, bycia razem i bycia blisko Pana Jezusa, a po wyjściu ze świątyni na potrzebę świadczenia o Nim własnym życiem.

Idź do oryginalnego materiału