Prowadzą oprysk torowisk środkami chwastobójczymi

6 godzin temu

Akcja likwidacji roślinności dzięki środków chemicznych został przeprowadzona m.in. na terenie powiatu lwóweckiego. Aczkolwiek o skali akcji DSDiK nie chce mówić.

Wieczorem, w dniu 17 czerwca 2025 roku, trasą Gryfów Śląski – Świeradów- Zdrój przejechał pociąg techniczny. Podczas tego przejazdu torowisko zostało obficie spryskane środkiem chwastobójczym, co potwierdza Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Jednym z najpopularniejszych środków chwastobójczych jest zawierający glifosat preparat Roundup, który w roślinie powoduje zahamowanie syntezy aminokwasów aromatycznych, co prowadzi do dysfunkcji komórek powodując zamieranie rośliny. Pierwsze objawy można zaobserwować po 7 – 10 dniach. Całkowite zamieranie roślin następuje po około 3 tygodniach. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie środka. Jak zapewnia producent, „środek nie zalega w glebie i ulega rozkładowi przez mikroorganizmy glebowe”.

Mimo to preparat ten od lat wzbudza kontrowersje w świecie nauki i polityki. Choć początkowo uznawany był za stosunkowo bezpieczny herbicyd nieselektywny, coraz więcej badań podważa ten pogląd, wskazując na jego możliwy negatywny wpływ na zdrowie ludzi, środowisko i bioróżnorodność.

W środowisku glifosat przyczynia się do zmniejszania populacji owadów zapylających, np. pszczół, poprzez zaburzenia orientacji i mikroflory jelitowej. Dodatkowo, zanieczyszcza wody gruntowe i glebę, wpływając na organizmy wodne i mikroorganizmy glebowe.

W 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), działająca w ramach WHO, sklasyfikowała glifosat jako „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”. Glifosat jest zakazany lub mocno ograniczony w takich krajach jak; Niemcy (pełny zakaz stosowania dla osób prywatnych i surowe restrykcje handlowe), Francja (planowane całkowite wycofanie do 2026 roku), Austria, Belgia, Holandia … z różnym stopniem ograniczeń.

Mimo wciąż trwających sporów, coraz więcej instytucji, organizacji i państw decyduje się na zasadę przezorności, wskazując, iż szerokie stosowanie glifosatu wiąże się z ryzykiem, którego nie można lekceważyć.

Jednak w Polsce ten preparat jest dopuszczony do użytku i powszechnie stosowany. Stosują go samorządy, które wykorzystują go do wysuszania roślinności na rynkach, czy chodnikach. Przykład – z likwidacji chwastów dzięki Rundapu korzystał burmistrz Wlenia Artur Zych. Preparat chwastobójczy jest szeroko stosowany na liniach kolejowych zarządzanych przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei.

– Na odcinku Gryfów Śląski – Świeradów-Zdrój jednym z elementów utrzymania torowiska jest jego opryskiwanie, dzięki czemu w obrębie torów i pomiędzy tłuczniem nie rosną rośliny, które mogłyby zaburzyć prowadzenie ruchu na danym odcinku. Nie są to żadne “tajemnicze substancje”, a ogólnodostępne produkty stosowane przez osoby do tego wyszkolone. – przyznaje w odpowiedzi na pytania redakcji Lwówecki.info Andrzej Padniewski, rzecznik prasowy DSDiK we Wrocławiu.

Niestety, rzecznik Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei nie udziela odpowiedzi na pytania, co to za preparat, jakie linii oprócz tej do Świeradowa- Zdroju zostały spryskane tą substancją w bieżącym roku oraz ile litrów Roundupu, bądź podobnie działającej substancji zakupiono w tym roku? Nie możemy zatem z pełnym przekonaniem powiedzieć iż takie działania są prowadzone na wszystkich liniach utrzymywanych przez samorząd województwa.

– Prace prowadzone są pociągiem specjalnym, poza odcinkami, na których odprysk prowadzony jest manualnie (przy zabudowaniach oraz przy terenach rekreacyjnych). – dodaje Andrzej Padniewski.

Zwróciliśmy się z zapytaniem do biura prasowego pana marszałka Pawła Gancarza (PSL) o to, czy marszałek popiera tego typu działania i stosowanie przez DSDiK chemicznych środków chwastobójczych. Czekamy na odpowiedź.

Idź do oryginalnego materiału