Propozycje kulturalne

14 godzin temu

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, iż ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, iż w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…


MUZYKA: Weather Report „Sportin’ Life”
„Sportin’ Life” to album schyłkowy. Wydany w 1985 roku reprezentuje już, mówiąc eufemistycznie, dojrzałą fazę twórczości grupy, łącząc elementy jazz fusion z bardziej popowymi zapatrywaniami. Album wyróżnia się większym udziałem wokalistów, co nadaje mu odmienne brzmienie, które nie każdemu fanowi klasycznego Weather Report może przypaść do gustu. Ale warto dać płycie szansę. Podejść do niej z otwartym umysłem. Każdy utwór jest starannie skomponowany, z wyraźnym naciskiem na złożoność harmonii i rytmu, co świadczy o nieprzemijającym geniuszu Joe Zawinula i Wayne’a Shortera. „Sportin’ Life” jest przemyślaną i dobrze zrealizowaną pozycją w dyskografii zespołu, ukazującą ich zdolność do twórczych eksperymentów, chociaż przez cały czas w ramach ich charakterystycznego stylu.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

KSIĄŻKA: Barbara Gawryluk „Pies na medal”
Kolejna książka znanej autorki propagującej odpowiedzialną miłość do zwierząt. Tym razem pokazuje kilkanaście psów pracujących. Młody czytelnik pozna więc pracę psa – przewodnika, ratownika wodnego, zaprzęgowego, terapeuty, a także specjalizacje psów zatrudnionych na lotniskach. We wszystkich opowiadaniach przemycone są porady, jak zachowywać się w obecności psów. interesujące również dla dorosłych mogą być szczegóły życia „prywatnego” psów pracujących – gdzie mieszkają, co robią w wolnym czasie, ile godzin dziennie pracują. Dodatkowym atutem jest fakt, iż autorka osobiście poznała opisane psy, ponieważ bohaterowie mają pierwowzór w rzeczywistości. Bardzo interesująca pozycja nie tylko dla młodych miłośników sympatycznych czworonogów.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

FILM: „Dwa bilety do Grecji”
To komedia, która powstała w kooperacji belgijsko-francusko-greckiej. Żywiołowa i radosna Magalie i wycofana, chłodna Blandine w młodości planowały wyprawę na malownicze greckie Cyklady, ale po szkole ich drogi się rozeszły. Teraz Blandine jest w głębokiej depresji po tym, jak po latach związku porzucił ją mąż. Żeby jej pomóc, jej syn aranżuje najpierw spotkanie, a potem wspólny wyjazd obu dawnych przyjaciółek do Grecji. Obie udają się więc w podróż, o której zawsze marzyły, do Amorgos. Kiedy zmierzają w stronę celu, okazuje się, iż Magalie ma zupełnie inne podejście do wakacji – i do życia – co może doprowadzić Blandine do punktu krytycznego… Czy próba odnowienia zerwanej przed laty przyjaźni ma szansę się udać?
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

GRA: „Ciapki”
Ciapki to gra kościana, w której rzucamy kostkami, stawiać je na odpowiednich polach – kartach psów, i na odpowiednich wartościach. Kostki, których nie możemy użyć, nie pasujących do wartości na karcie psa, musimy zakopać w naszym ogródku. jeżeli zbyt wiele ich tam zakopiemy wówczas przegramy. Każdy z graczy otrzymuje dwie startowe psów, które będziemy chcieli zagarnąć po to, by zwyciężyć. Podczas swojego ruchu musimy wybrać, czy chcemy wykonać sztuczkę, czy chcemy zagarnąć już wypełnione karty. Sztuczka pokazuje nam iloma kostkami rzucamy oraz jakie mamy dodatkowe możliwości. Natomiast dzięki smakołykom możemy przerzucać kostki. Mała i zabawna gra z mechaniką „push your luck”.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Idź do oryginalnego materiału