Żółknięcie liści na roślinach może mieć różne przyczyny, zależnie od odmiany oraz innych objawów, które wykazuje roślina. Dzieje się tak, ponieważ rośliny mogą reagować podobnie na różne rodzaje stresu, takie jak nadmierne podlewanie, niedobór minerałów czy stres temperaturowy.
REKLAMA
Stres wilgoci
Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści jest nadmiar lub brak wilgoci, wynikający z nadmiernego lub niewystarczającego podlewania. jeżeli zauważysz żółknące liście, sprawdź wilgotność ziemi w doniczce. jeżeli jest sucha, problem może wynikać z niedostatecznego podlewania – w takim przypadku podlewaj roślinę częściej i rozważ umieszczenie doniczki na podstawce, aby korzenie mogły wchłonąć nadmiar wody. Jednak jeżeli jest mokra, najlepiej przesadź roślinkę do nowej ziemi.
Jakie rośliny warto mieć w mieszkaniu? Zdj. ilustracyjne Jakie rośliny warto mieć w mieszkaniu? Zdj. ilustracyjne. Fot. unsplash.com / Vadim Kaipov
Światło
Innym częstym powodem żółknięcia liści jest niewystarczająca ilość światła. Przy słabym oświetleniu tempo fotosyntezy jest ograniczone, natomiast przy większej ilości światła proces ten przebiega efektywniej, co wpływa na zdrowie liści. Najlepiej poczytać jaka roślina lubi dane środowisko i dostosować jej miejsce do wymogów. Nigdy nie trzymaj kwiatów bezpośrednio na parapecie w letnie, gorące dni, bo mogą dostać oparzenia liści.
podlewanie roślin (zdj. ilustracyjne) pexels/Teona Swift
Temperatura
Temperatura również ma wpływ na kolor liści – zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury mogą powodować ich żółknięcie. W przypadku roślin tropikalnych zimne przeciągi mogą prowadzić do tego zjawiska. jeżeli niska temperatura działa na roślinę długotrwale, na przykład gdy znajduje się w pobliżu klimatyzatora, liście mogą nie tylko żółknąć, ale także brązowieć. Trzymaj swoje kwiaty także z dala od kominków czy grzejników.
Domowa odżywka do kwiatów Fot. istockphoto.com/ autor Svetlana_nsk