Praca na produkcji – czy warto rozpocząć karierę w tej branży?

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Praca na produkcji – czy warto rozpocząć karierę w tej branży?


Praca na produkcji jest bardzo często pierwszym zajęciem, jakie młodzi i niedoświadczeni ludzie podejmują w celach zarobkowych. Jednocześnie wielość i różnorodność stanowisk oraz związanych z nimi kompetencji sprawia, iż praca na produkcji stwarza sporo możliwości awansu i rozwoju. Sprawdź, jakie zalety i wady ma taka praca i gdzie szukać wiarygodnych ofert.


Specyfika pracy na produkcji


Pod pojęciem pracy na produkcji kryją się setki różnorodnych zajęć. Każda branża, a choćby każde przedsiębiorstwo, ma swoją specyfikę. Przy wytwarzaniu wyrobów z drewna obowiązują zupełnie inne zasady, niż przy produktach z metalu albo tworzywa sztucznego. Zadania te można wykonywać przy tzw. taśmie – czyli zajmując określone stanowisko i powtarzając we właściwym tempie pewien ograniczony zakres czynności, albo też w różnych miejscach, z całym szeregiem większych i mniejszych maszyn, jak również z oprogramowaniem komputerowym.


Do najprostszych zadań delegowani są oczywiście nowi pracownicy, którzy potrzebują przyuczenia. Osoby z dłuższym stażem, które poznały już branżę, najczęściej przechodzą na kolejne, ciekawsze i lepiej płatne stanowiska.


Możliwości rozwoju zawodowego dla pracowników produkcji


Wydaje Ci się, iż praca na produkcji nie niesie możliwości rozwoju? To powszechny błąd. Prawda jest natomiast taka, iż w przemyśle awans może być znacznie łatwiejszy i bardziej opłacalny, niż w usługach. Na produkcji liczą się przede wszystkim realne umiejętności – a te pracownik nabywa wraz z kolejnymi miesiącami i latami.


Awans wiąże się z licznymi korzyściami, przede wszystkim z podwyżką. Może również oznaczać, iż będziesz nadzorował pracę zespołu albo otrzymasz bardziej prestiżowe i odpowiedzialne samodzielne stanowisko. Dodatkowo na produkcji otrzymujesz niemal nieograniczone możliwości rozwoju. jeżeli temat Cię zainteresuje, możesz choćby kontynuować edukację na kierunku związanym z branżą, co otworzy Ci drogę do pięcia się na kolejne stanowiska zarówno w firmie, w której jesteś aktualnie zatrudniony, jak i w innych przedsiębiorstwach.


Dobre i złe strony pracy na produkcji


Jak każda praca, również ta na produkcji ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych należą wspomniane już rozległe możliwości rozwoju. W bardzo wielu firmach obecni dyrektorzy techniczni zaczynali od podstawowych czynności przy taśmie. Atrakcyjna bywa także płaca, zwłaszcza jeżeli wyróżniasz się tempem w pracy na akord albo korzystasz z opcjonalnych nadgodzin.


Do największych wyzwań pracy na produkcji należy zmianowość, niekorzystna zwłaszcza w przypadku osób, które muszą organizować opiekę do dzieci na czas swojej nieobecności. Problematyczna bywa także pozycja wymuszona, której wymagają niektóre stanowiska. Pracodawcy mają w tym przypadku wiele możliwości ulżenia pracownikom, np. poprzez instalację specjalnych mat antyzmęczeniowych.


Gdzie szukać pracy na produkcji we Wrocławiu?


Jeśli chcesz mieć pewność, iż trafisz na rzetelnego i uczciwego pracodawcę, ofert pracy na produkcji szukaj wyłącznie na sprawdzonych portalach, takich jak GoWork.pl. Znajdziesz tutaj codziennie aktualizowane ogłoszenia od zweryfikowanych firm.


Dodatkowo portal umożliwia pozostawienie oceny i opinii o przedsiębiorstwie przez pracowników czy kontrahentów. Ich treść daje wiele wskazówek osobom poszukującym zatrudnienia. Możesz także sam zadać pytanie w odpowiedniej zakładce, dzięki czemu masz pewność, iż odpowiedzi udzieli Ci kompetentny pracownik firmy, której ofertą jesteś zainteresowany.


Źródło: artykuł partnera
Idź do oryginalnego materiału