Jajka wykorzystywane są w niemal każdym domu. To właśnie z nich przygotowuje się sycącą jajecznicę. Są też wykorzystywane jako składnik wielu dań i deserów, dlatego często się po nie sięga. Co jednak ze skorupkami, które po nich zostają? Upewnij się, czy utylizujesz je we adekwatny sposób.
REKLAMA
Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ
Skorupki od jajek segregacja. Czego nie robić?
Pamiętaj o recyklingu i przekonaj się, czego nie robić, wyrzucając skorupki od jajek. Segregacja odpadów stanowi istotny element ochrony środowiska, przekładając się na zmniejszenie ilości śmieci, trafiających na i tak już przepełnione wysypiska. To dzięki niej odpadki mogą zostać przetworzone, zyskując nowe życie. Nie wszyscy wiedzą, iż dotyczy to także skorupek od jajek, które często zostają wyrzucane do kontenerów na śmieci zmieszane. Okazuje się, iż to błąd. W pojemniku na odpady zmieszane powinno się umieszczać jedynie żółtko i białko (jeśli zostaną w jakiś sposób zanieczyszczone przed ich wykorzystaniem lub jajko będzie zepsute).
Segregacja odpadów: gdzie wyrzucamy skorupki od jajek?
Pamiętaj, by odpowiednio utylizować skorupki z jajek. Jakie śmieci okazują się adekwatne w tym przypadku? Okazuje się, iż kontenerem, do którego powinny trafiać, jest kosz na odpady bio (brązowy pojemnik), do którego trafiają również resztki owoców, warzyw, liście, skoszona trawa, kora, trociny, gałęzie, kwiaty czy niezaimpregnowane drewno.
jeżeli do tej pory wyrzucałeś skorupki po jajkach do śmieci zmieszanych, to pamiętaj, iż jest to błąd. Skorupki są bogate w wapń i inne składniki odżywcze, dlatego sprawdzają się jako składnik kompostu, mający doskonały wpływ na rośliny.
Skorupki od jajek - gdzie wyrzucać? Sprawdź, jak wykorzystać skorupki jaj
Masz niepotrzebne skorupki od jajek? Skoro już wiesz, gdzie wyrzucać takie odpadki, zastanów się też nad ich wykorzystaniem. Zebrane skorupki możesz zastosować jako nawóz do roślin, preferujących zasadowe pH. Wśród nich znajduje się między innymi lawenda, paproć, bluszcz, oleander, grubosz, goździk czy dereń. Skorupki, będące znakomitym źródłem wapnia, cynku czy żelaza, wzbogacą także glebę do uprawy warzyw – cukinii, marchwi, sałaty, grochu lub bobu.
Skorupki możesz rozkruszyć i rozsypać wokół roślin ogrodowych, bądź wymieszać je z kompostownikiem. Do wzbogacania podłoża roślin w domu sprawdzi się także płynny nawóz ze skorupek jaj. By go przygotować, wystarczy rozkruszyć skorupki, a następnie zalać je wrzącą wodą i odstawić na tydzień w ciemnym miejscu. Przygotowany w ten sposób roztwór wapniowy należy co jakiś czas mieszać. Po rozpuszczeniu się skorupek w wodzie nawóz można wykorzystać do podlewania roślin doniczkowych, czy też tych w ogrodzie.