Powstanie SOR dla zwierzaków!

strefamiast.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: Brunon, lat kilkanaście, w razie potrzeby też będzie mógł skorzystać z pomocy na SOR


Szpitalny Oddział Ratunkowy dla zwierząt powstanie w przyszłym roku w stolicy Dolnego Śląska. Ma działać całodobowo. To wspólna inicjatywa miasta Wrocław i Uniwersytetu Przyrodniczego.

List intencyjny podpisany przez Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia i prof. Krzysztofa Kubiaka, rektora UPWr ma na celu współpracę, której efektem będzie uruchomienie kliniki zapewniającej całodobową ratunkową pomoc weterynaryjną z oddziałem intensywnej terapii.

List intencyjny w sprawie SOR dla zwierząt podpisany

– Rozwiązywanie problemów społeczno-gospodarczych i wspólne, m.in. z samorządem inicjatywy, to elementy naszej misji. Chcemy być uczelnią aktywnie uczestniczącą w rozwoju Wrocławia, czuć się za miasto współodpowiedzialni, dlatego jestem dumny, iż wspólnie zbudujemy miejsce potrzebne, ważne i nowoczesne – podkreśla profesor Krzysztof Kubiak, rektor UPWr. Jeszcze w tym roku rozpocznie się remont pomieszczeń przeznaczonych pod SOR dla zwierzaków. Uczelnia ma na ten cel zarezerwowane ponad pół miliona złotych. Klinika ma być otwarta z początkiem przyszłego roku. – Wrocław to miasto odpowiedzialne i wrażliwe społecznie dlatego bardzo się cieszę, iż możemy być częścią tego projektu.. To wyjątkowe przedsięwzięcie, które nie tylko podniesie standard opieki nad naszymi czworonożnymi towarzyszami, ale także zapewni pomoc dostępną przez całą dobę w sytuacjach nagłych, kiedy liczy się każda minuta. Co równie ważne, usługi świadczone w nowym SOR będą dostępne w niższych cenach niż w placówkach komercyjnych, co zwiększy ich dostępność dla mieszkańców – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Pomoc na SOR znajdą starsze i młode zwirzęta

Miasto zdecydowało się na współpracę z UPWr ponieważ jednostka akademicka gwarantuje usługi na najwyższym poziomie. Ale nie tylko. Władze Wrocławia chcą, by część mieszkańców (seniorzy, właściciele Karty Dużej Rodziny, posiadacze karty Nasz Wrocław) korzystała z kliniki po preferencyjnych cenach. Klinika będzie dostępna także dla zwierząt spoza Wrocławia, a będą nad ich zdrowiem czuwać świetni fachowcy. A opieka będzie także bardzo specjalistyczna. Planowane jest korzystanie m.in. z zaawansowanego systemu do hemoperfuzji, umożliwiającego m.in. leczenie zatruć, sepsy, chorób autoimmunologicznych oraz niewydolności wątroby i trzustki. Uzupełnieniem będzie aparat do ciągłych terapii nerkozastępczych i terapeutycznej wymiany osocza, wykorzystywany w przypadkach ostrych uszkodzeń nerek, zatruć oraz zaburzeń immunologicznych. Takiego sprzętu nie ma w tej chwili żadna klinika weterynaryjna w Polsce i tej części Europy! – Planujemy zatrudnić w niej tylko lekarzy weterynarii wyspecjalizowanych w leczeniu stanów nagłych, najlepszych specjalistów, którzy będą mieli do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt – uzupełnia prof. Artur Niedźwiedź, prodziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr.

Idź do oryginalnego materiału