Posokowiec hanowerski (Hannoverscher Schweisshund) to czujny, silny, wytrzymały czworonóg posłuszny z natury. Jest proporcjonalny, umięśniony i dobrze zbudowany. Czy ten pies myśliwski jest narażony na choroby dziedziczne? Jak pielęgnować psa posokowca hanowerskiego? Oto najważniejsze informacje dotyczące tej ciekawej rasy.
Posokowiec hanowerski – podstawowe informacje
FCI | grupa VI (psy gończe, posokowce, rasy pokrewne), sekcja 2 (posokowce), nr wzorca 213 |
Długość życia | 11–13 lat |
Charakter | przyjazny, inteligentny, towarzyski, czujny, energiczny, wytrzymały, odważny, lojalny |
Rozmiar | duży (samce i samice):
masa ciała psa 30–40 kg, masa ciała suki 25–35 kg wysokość w kłębie – od 52 do 57 cm |
Sierść | krótki, gęsty, elastyczny włos z lekkim połyskiem; umaszczenie: dopuszczalne odcienie czerwieni jeleniej, pręgowane, z maską lub bez; niepożądane białe znaczenia na przedpiersiu |
Kraj pochodzenia | Niemcy |
Posokowiec hanowerski – szczypta historii
Przodkami posokowca hanowerskiego były Leithundy, tj. psy tropiące m.in. jelenie, znane już od czasów średniowiecza. Wprowadzenie do polowań broni palnej spowodowało potrzebę stworzenia czworonogów, które będą doskonale tropiły postrzeloną zwierzynę po śladach krwi. Zaczęto więc krzyżować tropowce z rudymi gończymi hanowerskimi i tak powstał posokowiec hanowerski – pies wyspecjalizowany w poszukiwaniu tzw. postrzałków zwierzyny grubej (również w bardzo trudnych warunkach tropienia). Pierwszy klub rasy założono w 1894 roku.
Warto dodać, iż nazwa posokowców pochodzi od hanowerskiego dworu książęcego (miejsca, gdzie zostały wyhodowane).
Posokowiec hanowerski – wygląd
Posokowce bawarskie to silne i proporcjonalnie zbudowane psy średniej wielkości. Pies tej rasy ma mocno umięśnione tylne i przednie kończyny, szeroką klatkę piersiową, mocny grzbiet, szerokie lędźwie i lekko pofałdowaną skórę na czole. Cechą charakterystyczną przedstawiciela tej rasy jest czarna maska. Pożądana wysokość w kłębie wynosi od 52 do 57 cm. Masa ciała samca waha się od 30 do 40 kg, a suki od 25 do 35 kg.
Głowa: czaszka szeroka, płasko wysklepiona, rozszerzająca się ku tyłowi; kufa dobrze rozwinięta, szeroka, głęboka i mocna; stop przeważnie mocno zaznaczony, charakterystyczna zmarszczka na czole.
Oczy: ciemnobrązowe, ani wyłupiaste, ani głęboko osadzone.
Uszy: średniej wielkości, dobrze przylegające do głowy, szerokie, obwisłe, gładkie, bez fałd.
Ogon: długi, wygięty wysoko osadzony, u nasady mocny, zwężający się ku końcowi.
Szata: gęsty, twardy, gładki, krótki włos, nieco połyskliwy.
Maść: umaszczenie ciemnopłowe, jasnopłowe, z czarnobrązowymi znaczeniami na kufie, uszach, powiekach, pręgowane, czerwonobrązowe, ochrowe, czerwonożółte, ciemnożółte, brązowe z podpalaniem.
Posokowiec hanowerski – charakter
Posokowiec hanowerski to pies o doskonałym węchu i perfekcyjnej umiejętności tropienia. Jest bardzo energiczny, aktywny i odporny na ciężkie warunki klimatyczne, nie męczy się łatwo i podczas działania wykazuje ogromną wytrwałość. Zawsze zachowuje czujność i jest dość niezależny. Dobrze sprawdzi się jako pies stróżujący. Posokowiec hanowerski jest przyjaźnie nastawiony do innych psów. Bywa nieufny w stosunku do obcych ludzi, natomiast ten inteligentny czworonóg o zrównoważonym usposobieniu jest bardzo łagodny wobec dzieci (oczywiście zabawy z pupilem zawsze powinien nadzorować dorosły). Pamiętajmy, iż posokowiec hanowerski wymaga starannego przeszkolenia, tylko wtedy stworzy z opiekunem silną więź, będzie posłuszny i bezproblemowy. Kto najlepiej sprawdzi się w roli opiekuna tego psa?
Posokowiec hanowerski – dla kogo?
Posokowiec hanowerski nie jest dobrym materiałem na pierwszego psa. To wymagający czworonóg, który powinien trafić w ręce doświadczonej osoby, która wie, jak wychować i szkolić zwierzę z silnym instynktem łowieckim (profesjonalne szkolenie może trwać choćby kilka lat). Do kogo pasuje posokowiec hanowerski? jeżeli zaspokoimy jego potrzebę ruchu, może być wspaniałym psem rodzinnym. Opiekun powinien zapewnić mu aktywny tryb życia i mieć czas na wspólne zabawy z pupilem (posokowiec hanowerski nie znosi bezczynności). Z pewnością ten pies nie nadaje się do życia w mieście. Najlepszym miejscem będzie dla niego dom z dużym ogrodem, najlepiej w pobliżu terenów zielonych.
Posokowiec hanowerski – cena
Ile kosztuje posokowiec hanowerski? Cena zależy od renomy hodowli i pochodzenia zwierzęcia (im bardziej wybitni przodkowie, tym wyższy koszt zakupu pupila). Pies z certyfikowanej hodowli, zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce, to inwestycja na poziomie 2000–4000 złotych. Z czego wynika tak wysoka cena posokowca hanowerskiego? To wynik:
- otoczenia suki posokowca hanowerskiego opieką weterynaryjną przez całe jej życie i podczas ciąży,
- profesjonalnej opieki nad szczeniętami posokowca hanowerskiego,
- optymalnie dobranej diety,
- czasu i zaangażowania, jakie hodowca włożył w wychowanie i socjalizację młodych psów.
Profesjonalne miejsce rozrodu nigdy nie oferuje psa bez rodowodu. jeżeli natrafimy na takie głoszenie, możemy przypuszczać, iż mamy do czynienia z pseudohodowlą. Nie wspierajmy działalności tego rodzaju miejsc, które nie są w żaden sposób kontrolowane. Psy w typie rasy posokowca hanowerskiego niekiedy trafiają do schronisk dla zwierząt. Warto odwiedzić takie miejsca, jeżeli jesteśmy zainteresowani adopcją pupila i nie zależy nam na rodowodzie.
Posokowiec hanowerski – pielęgnacja
Pies posokowiec hanowerski nie jest uciążliwy w pielęgnacji. Aby jego krótka szata zachowała atrakcyjny wygląd, wystarczy pamiętać o jej regularnym szczotkowaniu włosianą szczotką (raz w tygodniu, a w czasie linienia częściej). Inne wskazane czynności pielęgnacyjne to:
- codzienne czyszczenie zębów pupila,
- sprawdzanie i czyszczenie uszu,
- regularne obcinanie pazurów.
Posokowiec hanowerski – żywienie
Opiekun powinien zapewnić posokowcowi hanowerskiemu wysokogatunkowe, pełnoporcjowe jedzenie gotowe- suche i mokre. Karmę należy dostosować do wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej czworonoga. Szczeniętom powinno się podawać karmę z linii „junior”, dorosłym psom z linii „adult”, a starszym z linii „senior”. Wiele osób nie wie, z jaką częstotliwością podawać psu jedzenie. Wystarczające będą 2 porcje karmy gotowej dziennie. Zadbajmy, by były podawane o stałych porach. Posokowiec hanowerski jak każdy czworonóg musi mieć zapewniony nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody. Smakołyki dla zwierząt mogą stanowić jedynie dodatek do diety, należy stosować je z rozwagą. Nie mogą stanowić więcej niż 10% jego dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Posokowiec hanowerski – zdrowie
Ogólnie jest to wytrzymała i odporna rasa, ale jak każdy pies również i posokowiec czasem choruje. Wiele osób zastanawia się, na wystąpienie jakich problemów zdrowotnych narażony jest posokowiec hanowerski. Może to być np.:
- dysplazja stawów biodrowych,
- infekcja uszu.
Czy to długowieczna rasa? Przeciętna długość życia posokowca to około 11–13 lat.
Posokowiec hanowerski – ciekawostki
- Posokowiec hanowerski ma słabszy węch i jest mniej zwinny niż jego kuzyn posokowiec bawarski.
- Posokowiec hanowerski szczeka tylko w uzasadnionych przypadkach.
Posokowiec hanowerski – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psa posokowca hanowerskiego: Brutus, Grafit, Daktyl, Imbir, Hektor.
Przykładowe imiona dla suki posokowca hanowerskiego: Dora, Hera, Fuzja, Kira, Giga.