Ponad 160 "hipopotamów Escobara" może zostać zabitych. Jest decyzja sądu

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl


Sąd w Kolumbii podjął decyzję o wyeliminowaniu ponad 160 tzw. hipopotamów Escobara z zamieszkałych terytoriów kraju. Zwierzęta mają zagrażać ludności oraz miejscowemu ekosystemowi.
Sąd administracyjny w departamencie Cundinamarca w Kolumbii podjął 6 września decyzję ws. potomków hipopotamów sprowadzonych w latach 80. XX wieku przez Pablo Escobara do prywatnego zoo. Początkowo zwierząt było kilka, jednak po śmierci kolumbijskiego barona narkotykowego hipopotamy opuściły dotychczasowe terytorium i zajęły większy obszar..


REKLAMA


Zobacz wideo Podwójne standardy w amerykańskiej kampanii. Harris skrupulatnie rozliczana przez media


Kolumbia. Sąd podjął decyzję ws. tzw. hipopotamów Escobara
Sąd wyznaczył Ministerstwu Środowiska trzy miesiące "na wydanie rozporządzenia, które rozważa środki mające na celu wyeliminowanie gatunku" - przekazał portal France24.com. Jak zwrócono uwagę w wydanej decyzji, zwierzęta wpływają na "równowagę ekologiczną" w pobliżu starego rancza Escobara w stanie Antioquia w Kolumbii. Hipopotamy mają coraz częściej stwarzać też zagrożenie dla lokalnej społeczności. Odnotowano już m.in. ataki na rybaków w pobliżu rzeki Magdalena. Eksperci uważają również, iż z powodu hipopotamów są zagrożone miejscowe populacje manatów.


Zdaniem sądu "środki mające na celu wyeliminowanie hipopotamów powinny obejmować kontrolowane polowania i sterylizację". Ministerstwo Środowiska już w zeszłym roku ogłaszało plany sterylizacji populacji, a także eutanazję poszczególnych zwierząt. Sterylizacja przebiegała jednak bardzo wolno, a eutanazji nie przeprowadzono w ogóle. Nie zrealizowano też planów przeniesienia zwierząt do Meksyku, Indii czy na Filipiny.


Kolumbia. Populacja hipopotamów wciąż rośnie
Kolumbijskie Ministerstwo Środowiska poinformowało, iż "po 42 latach wprowadzenia do kraju czterech hipopotamów żaden rząd nie podjął konkretnych decyzji dotyczących rozwiązania problemów związanych z tym inwazyjnym, egzotycznym gatunkiem. Z tego powodu liczba osobników wzrosła do 169, wywierając ogromny wpływ na gatunki, zbiorowiska i ekosystemy".
Dodano również, iż "w 2035 roku populacja przekroczy 1000 osobników, wahając się w granicach 1278-1307 osobników od roku 2037 do 2060", jeżeli nie zostaną podjęte żadne kroki w kierunku eliminacji zwierząt.
Idź do oryginalnego materiału