Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przypomniała w poniedziałkowym komunikacie, iż od 9 grudnia br. rolnicy mogą ubiegać się o dotacje, jeżeli ich uprawy zniszczył deszcz nawalny lub powódź.
Wnioski mogą składać rolnicy prowadzący działalność jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo, a termin składania wniosków mija 31 stycznia 2025 r. Pomoc może być przyznana na powierzchnie zniszczonych upraw lub na opłacenie trzeciej i czwartej raty podatku rolnego za bieżący rok.
Stawka dopłat do powierzchni zniszczonych opraw wynosi - w zależności od wysokości szkody - od 1 tys. zł na ha (co najmniej 30 proc. i mniej niż 50 proc. plonu), przez 2 tys. na ha (co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc.) do 3 tys. zł na ha (co najmniej 70 proc.).
„Łączna wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć 80 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej lub 90 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej dla gospodarstw rolnych położonych na obszarach ONW” — dodała ARiMR.
Zgodnie z komunikatem, szkody powstałe w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi musiały zostać oszacowane przez komisję i wynieść powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie.
„Wsparcie przysługuje rolnikowi, który nie składał wniosku o pomoc do powierzchni upraw zniszczonych przez powódź, w związku z którą wprowadzono stan klęski, nie ubiegał się także o wsparcie z tytułu strat poniesionych w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu, gradu lub deszczu nawalnego, które wystąpiły do 10 września 2024 r” — podkreśliła ARiMR.
Osoby, które chcą otrzymać pomoc w postaci spłaty III i IV raty podatku rolnego za 2024 r., nie powinny były wcześniej ubiegać się o wsparcie w opłaceniu podatku za ten okres - dodała Agencja.