Komary często uznawane są za ciemną stronę lata, gdyż skutecznie potrafią zepsuć wieczornego grilla czy też spacer, nie mówiąc już o irytującym brzęczeniu tych owadów w pomieszczeniu. Jednak nie tylko brzęczenie jest tutaj problemem, gdyż komary wiążą się również z nieprzyjemnym ugryzieniem, opuchnięciem i nieznośnym swędzeniem. Nie ma więc nic w tym dziwnego, iż tak wiele osób wraz z nastaniem ciepłych dni poszukuje skutecznych sposobów na odstraszenie komarów.
Ochrona przed komarami. Jak chronić się przed niechcianymi ukąszeniami?
Odstraszenie komarów to jedno, ale nieprzyciąganie ich to drugie. Okazuje się, iż jest kilka czynników, które ułatwiają tym owadom znalezienie człowieka. Między innymi jest to zapach potu i ludzkiej skóry. Kwas mlekowy i amoniak zawarte w pocie to prawdziwy wabik na komary, dlatego tak trudno odgonić się od nich na przykład po wieczornym wysiłku fizycznym. Ponadto wysokie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu to doskonały sygnał dla komarów, o tym, gdzie nas szukać. Nie bez znaczenia są również takie czynniki jak ciepło ciała, unoszące się zapachy w pomieszczeniu czy kolor noszonych ubrań.
Wiedząc już, jak nie przyciągać do siebie komarów, dobrze też wiedzieć, jak zabezpieczyć przestrzeń wokół siebie, aby zminimalizować szansę na nieproszonych gościu w domu. Mowa między innymi o profilaktycznym posprzątaniu takich przestrzeni, jak chociażby piwnice, w których komarzyce mogą złożyć swoje jajeczka. Ponadto ważne jest zniwelowanie wody z otoczenia. Co przez to rozumieć? Dekoracyjne oczka, zatkane rynny czy inne zbiorniki wodne to raj dla komarów, którego lepiej pozbyć się z okolicy swojego domu.
Kluczowe pozostaje również zabezpieczenie przestrzeni wokół siebie. Oczywiście najbardziej sprawdzonym sposobem jest zamontowanie moskitier i siatek w oknach, a także pułapek domowej roboty. To niezawodny sposób na brak komarów w pomieszczeniu, zwłaszcza dla osób, które latem uwielbiają spać przy otwartym oknie.
Zobacz także: Rozsyp to w ogrodzie, a kleszcze wyniosą się, gdzie pieprz rośnie
Co odstrasza komary? To, co leży na parapecie jest nie bez znaczenia
Sezon letni wymaga podjęcia odpowiednich środków, aby móc cieszyć się ciepłymi wieczorami i rześkim powietrzem nocą, które wpływa do pomieszczenia przez okna. Tym samym warto znać i stosować naturalne rozwiązania, które skutecznie odstraszają komary. Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest to, co leży na parapecie. Niektóre produkty skutecznie zniechęcają komary do wlatywania do domu.
Dobrze prezentującym rozwiązaniem są wybrane rośliny doniczkowe, na których zapach komary są bardzo czułe. Mowa między innymi o lawendzie, mięcie, pelargonii, koprze włoskim, angince, rozmarynie czy bazylii. Wystarczy doniczkę z tymi gatunkami położyć na parapecie bądź balkonie, aby stworzyć barierę ochronną przed niechcianymi intruzami.
Niezawodną metodą są również plasterki cytryny ze wbitymi goździkami, które stanowią prosty w wykonaniu i skuteczny w działaniu odstraszacz komarów. W tym celu warto również sięgnąć po ocet, który położony na parapecie w otwartym słoiczku zniechęci komary do przybycia. Tak samo zadziała przekrojony czosnek i cebula, ale tutaj należy się liczyć również, z tym iż ten niekoniecznie przyjemny zapach dostatnie się również do pomieszczenia, co nie każdemu może odpowiadać.
Zdecydowanie przyjemniejszym dla nosa rozwiązaniem są więc olejki eteryczne, które można wykorzystać, skrapiając waciki lub wlewając je wraz z wodą do miseczki postawionej na parapecie. W tym celu najlepiej sięgnąć po olejek z trawy cytrynowej, a także po olejek cedrowy, goździkowy, cynamonowy czy też eukaliptusowy.
Może cię zainteresować: Spryskaj tym okna, a pająki nie wejdą do domu. Zapomnisz, jak wyglądają
Zobacz też:
Ten sok obniża ciśnienie i usprawnia trawienie. Babcine dobro wraca do łask
Przed wakacjami nie zapomnij o tym dokumencie. Jest tak samo ważny, jak paszport a wyrobisz go za darmo
Chcesz zamrozić szparagi? Pamiętaj o tej zasadzie, inaczej będą niesmaczne