Polacy sadzą w swoich ogrodach "drzewa śmierci". Mało kto wie, jak wielkim mogą być zagrożeniem

1 tydzień temu
Rośliny ogrodowe są elementem dekoracyjnym, który sprawia, iż nasze najbliższe otoczenie wpływa na nas kojąco. Często aranżacja ogrodu wiąże się z podejmowaniem decyzji nie tylko estetycznych, ale także praktycznych. Większość osób, wysadzając to drzewo, nie zdawała sobie sprawy z zagrożenia, jakie kryje się w jego owocach. Niektórzy mówią o nim "drzewo śmierci".
Zdobi nasze ogrody, parki i jest cenionym elementem krajobrazu w wielu miejscach. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z niebezpieczeństw, które kryją się w owocach cisu pospolitego. Ta popularna roślina jest często wybierana jako żywopłot lub dekoracja na wielu posesjach. Decydując się na to drzewo, warto zapoznać się z jego specyfiką, aby nie wyrządzić krzywdy sobie, znajomym, dzieciom lub zwierzętom. Poznaj skutki zatrucia cisem.
REKLAMA


Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca


Cis - drzewo śmierci. Jak dochodzi do zatrucia?
Każdy element, z którego zbudowane jest drzewo śmierci, wypełniają substancje toksyczne. Toksyna znajdująca się w nasionach i igłach rośliny powoduje nudności, bóle brzucha, wymioty, a także utratę przytomności. Może również dojść do sytuacji nagłego pobudzenia, które stopniowo zacznie ustępować - ciśnienie tętnicze spada. Trzeba być przygotowanym na prawdopodobne zatrzymanie akcji serca. W związku z powyższym istotna jest świadomość ryzyka, które kryje się za hodowaniem pięknego zielonego krzewu o soczyście czerwonych owocach. Oczywiście, aby doszło do zatrucia i poważnych komplikacji, musielibyśmy spożyć małe kuleczki znajdujące się na iglaku. Do mniej drastycznych skutków, ale równie niebezpiecznych może doprowadzić obcowanie z sokiem cisu. jeżeli na naszą skórę spadnie choć odrobina cieczy, natychmiast musimy zareagować. Skażone miejsce myjemy pod bieżącą wodą, używając mydła. W przypadku wystąpienia reakcji na ciele, bez chwili zawahania należy skontaktować się z lekarzem. Sytuacji nie powinni bagatelizować przede wszystkim alergicy. Wszystko to brzmi bardzo złowrogo. Co powinniśmy zatem zrobić, jeżeli na naszej posesji został zasadzony cis pospolity?
Drzewo cis. Jak pielęgnować i unikać zagrożenia?
Choć charakterystyka cisu nie brzmi zbyt zachęcająco, nie jest on tak straszny, jak o nim opowiadają. Wystarczy zachować odpowiednie środki ostrożności. Cisy są gatunkiem ściśle chronionym, dlatego jeżeli posiadasz go w swoim ogrodzie, absolutnie nie rozważaj wycinki. Odpowiednia pielęgnacja powinna zapewnić bezpieczeństwo osobom oraz zwierzętom obcującym w pobliżu rośliny. Aby uchronić dzieci przed niebezpieczeństwem, które niesie za sobą zjedzenie owocu cisu, istotna jest edukacja. W przypadku zwierząt nie ma złotej rady. Możemy postawić ogrodzenie dookoła drzewa i mieć nadzieję, iż nasze pupile nie połakomią się na smakowicie wyglądające czerwone kulki. Regularne przycinanie drzewa, pomoże osłabić trujące adekwatności znajdujące się w jego strukturze. Młode, wyrastające igły nie zawierają dużego stężenia toksycznej substancji, przez co roślina stwarza nieco mniejsze zagrożenie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału