Polacy o wyborach: Kim jest idealny prezydent?

plotkosfera.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Bankomat


Wśród Polaków panuje niezgodność co do kandydata, który powinien objąć urząd Prezydenta Polski. W badaniu przeprowadzonym przez United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM, 50,8 proc. ankietowanych wskazało na Rafała Trzaskowskiego, urzędującego prezydenta Warszawy, jako idealnego kandydata. Z kolei 27,1 proc. uczestników badania wskazało na Karola Nawrockiego, prezesa IPN.

Wyniki różnią się w zależności od sympatii politycznych

Wyniki badania pokazują, iż sympatycy obozu rządzącego, czyli zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (KO), Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy, w przeważającej większości (93,9 proc.) popierają Rafała Trzaskowskiego. Z kolei wśród zwolenników opozycji, 71,8 proc. ankietowanych wolałoby widzieć Karola Nawrockiego na stanowisku Prezydenta.

Czy płcie i wykształcenie mają wpływ na decyzję?

Badanie pokazuje, iż kobiety częściej niż mężczyźni (56 proc. vs 44,8 proc.) popierają Rafała Trzaskowskiego. Osoby z wyższym wykształceniem (65 proc.) i najlepiej zarabiające (61,3 proc. wśród osób z dochodem większym niż 6 tys. zł miesięcznie) także w większości popierają kandydata Koalicji Obywatelskiej. Z kolei Karol Nawrocki cieszy się większym poparciem wśród osób z wykształceniem podstawowym (30,9 proc.) i średnim (29 proc.), a także wśród najmniej zarabiających (32,6 proc. wśród osób z dochodem do 3 tys. zł, 38,2 proc. wśród osób z dochodem do 4 tys. zł).

Badanie jako źródło poznania opinii publicznej

Badanie zostało przeprowadzone metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo. Zrealizowano je między 22 a 24 listopada na ogólnopolskiej próbie 1000 dorosłych Polaków. Wyniki badania dają szansę na poznanie opinii publicznej i zrozumienie tendencji w Polskiej scenie politycznej.

Wyniki a realia polityczne

Wyniki badania pokazują, iż Polacy są podzieleni w swoich preferencjach co do kandydatów na urząd Prezydenta. Czy to oznacza, iż POLacy są niezdecydowani co do swoich preferencji politycznych? Wyniki badania mogą sugerować, iż tak jest. Jednakże, aby zrozumieć wyniki w pełni, należy wziąć pod uwagę kontekst polityczny i społeczny w Polsce.

(Źródło: „Dziennik Gazety Prawnej”, United Surveys, RMF FM)

Idź do oryginalnego materiału