Pies myśliwski, który jest czułym przyjacielem i bardzo przywiązuje się do rodziny? To możliwe – oto pointer! Jego wyjątkowa, smukła sylwetka przyciąga wzrok, a usposobienie sprawia, iż miłośnikom czworonogów miękną przy nim serca. Co zatem warto wiedzieć o tej rasie i jak stworzyć jej najlepsze warunki do życia?
Pointer – podstawowe informacje
FCI | grupa VII (wyżły), sekcja 2.1 (setery brytyjskie i irlandzkie. Pointer), nr wzorca 1 – podlegają próbom pracy |
Długość życia | 12–14 lat |
Charakter | nastawiony na zadania i pracę, bardzo aktywny, inteligentny, gwałtownie się uczy, ma wyjątkowo dobry węch, pewny siebie, niemal nieustannie zachowujący czujność; zwykle spokojny, źle reaguje na agresję, zamykając się w sobie; czuły, przyjazny i cierpliwy wobec dzieci, źle znosi samotność |
Rozmiar | masa ciała: 20–30 kg
wysokość w kłębie:
|
Sierść | krótka, mocna, równomiernie i gładko ułożona, przylegająca do ciała, z widocznym połyskiem; umaszczenie: dopuszczalne zarówno jednobarwne, jak i tricolor, najczęściej dwubarwne: cytrynowo-białe, pomarańczowo-białe, wątrobiano-białe i czarno-białe |
Kraj pochodzenia | Wielka Brytania |
Pointer – szczypta historii
Historia i konkretne pochodzenie pointerów nie są do końca znane. Ich korzeni upatruje się w różnych odmianach wyżłów, w tym włoskich, portugalskich czy hiszpańskich z Burgos. Niektóre źródła podają, iż do Wielkiej Brytanii pointery trafiły w XVII wieku, miał je tam przywieźć książę Peterborough, który wracał z hiszpańskiej wojny o sukcesję. Inne źródła informują, iż na Wyspy przywieziono pointery z Francji. Niezależnie jednak od tego, skąd konkretnie trafiły, na miejscu zaczęto krzyżować je z lokalnymi psami, np. greyhoundami, bloodhoundami czy foxhoundami.
Największą popularność pointery zyskały dopiero po wynalezieniu prochu strzeleckiego. Myśliwi, przestawiając się na inną formę polowań, postanowili wykorzystywać je do pomocy, a zwłaszcza ich doskonałe węch i szybkość.
Pierwsze większe hodowle zaczęły powstawać w XIX wieku, m.in. we wspomnianej już Francji czy też w Belgii i Niemczech, a pierwszy wzorzec rasy ustanowiono w 1937 roku. Niestety wojna na Starym Kontynencie znacznie zmniejszyła populację tych psów. Udało się jednak sporo z nich uratować w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie była to jednak nigdy zbyt popularna rasa.
Pointer – wygląd
Pointer to pies niezwykle smukły, z widocznie zarysowaną elegancką sylwetką. Jednocześnie widać też jego siłę, m.in. w muskularnej, długiej szyi i mocnych lędźwiach. Mocne są też kończyny przedstawicieli tej rasy – zarówno przednie, jak i tylne, z dobrze rozwiniętymi udami i podudziami. Tego typu budowa i płynność ruchów powodują, iż pointery potrafią rozwijać duże prędkości. Do tego są też psami wytrzymałymi. Są to idealne cechy psa myśliwskiego, a przecież pointery uznawane są za jedną z najstarszych ras myśliwskich!
Smukłość sylwetki dodatkowo podkreśla też ogon, średniej długości, ale mocny u nasady i zwężający się ku końcowi, który płynnie przedłuża linię grzbietu. Charakterystyczne dla pointerów są też uszy – dość duże, zwisające blisko głowy (warto pamiętać, iż to m.in. przez uszy pies traci ciepło, a jeżeli jest czworonogiem ewidentnie nastawionym na aktywność, właśnie dzięki tego typu uszom może na bieżąco wspierać regulację termiczną całego organizmu).
Pointer – charakter
Jaki jest pointer? Z jednej strony jest to pies niezwykle energiczny i potrzebujący dużej dawki ruchu, z drugiej jest opanowany, czuły i przyjazny. Należy do rasy myśliwskiej, dlatego potrzebuje sporo stymulacji, aktywności, treningów. Jej przedstawiciele to psy niezwykle inteligentne, które gwałtownie się uczą. Zajęcia z pointerami to czysta przyjemność! Zawsze wykazują się ambicją i chcą do końca wykonać powierzone im zadania. Poza tym lubią wyzwania i niemal zawsze zachowują czujność. Czy są w tym wszystkim niezależne? Owszem, potrafią same podejmować decyzje, choć jednocześnie niezwykle mocno przywiązują się do opiekunów. Nie powinny zbyt dużo czasu spędzać w samotności, ponieważ mogą się wtedy zamknąć w sobie i wycofać (niektóre osobniki są bardzo wrażliwe). Co więcej, pozostawione same w domu na zbyt długi czas bez dodatkowych zajęć mogą zacząć solidnie broić…
Pointery to bardzo przyjazne psy, nie tylko dla opiekunów, ale także w stosunku do innych osób. Zdarza się, iż wobec obcych są nieufne, ale raczej nie mają problemów z agresją. Są też przyjaźnie nastawione do dzieci.
Pointer – dla kogo?
Jakie cechy powinni mieć potencjalni opiekunowie pointera? Przede wszystkim powinny być to osoby aktywne, lubiące ruch i mające na niego czas. Warto też, aby miały chęć na zajęcia bezpośrednio skoncentrowane na psie: treningi, zajęcia z tropienia, dogfrisbee czy dogtrekking. Najlepiej, aby pointer miał do dyspozycji przydomowy ogródek, choć należy wtedy pamiętać o dokładnym zamykaniu podwórka. jeżeli będzie otwarte, a czworonóg zobaczy ptaka, lisa, kota czy inne stworzenie, które go zainteresuje, może uruchomić się w nim instynkt łowiecki, a tym samym pogoń za zdobyczą i ucieczka za bramę murowane.
Czy opiekunowie mruczków mogą bez obaw przyjąć do rodziny pointera? jeżeli będzie on od małego wychowywany z kotem, nie powinno być żadnego problemu. Absolutnie nie daje to jednak gwarancji, iż nie będzie polował na inne osobniki, które zobaczy, np. podczas spaceru. jeżeli zaś chodzi o innego psa, sprawa jest łatwiejsza, choć opiekunowie muszą zadbać o odpowiednią socjalizację obu czworonogów.
W przypadku rodziny z dziećmi pointery powinny być bezpiecznym wyborem. Zwierzęta te są zwykle czułe, delikatne wobec najmłodszych i cierpliwe. Nie można jednak zostawiać maluchów z psami bez opieki osób dorosłych. Co więcej, należy nauczyć dziecko, jak powinno zachowywać się wobec czworonoga. W przypadku pointerów należy szczególnie uważać na gwałtowne zachowania, np. ruchy czy dźwięki. Może to wzbudzić w nich duże napięcie, czego skutkiem mogą być niepożądane zachowania.
Pointer – cena
W przypadku psów rasowych koniecznie trzeba postawić na hodowle sprawdzone, doświadczone i zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce. To właśnie w nich możemy liczyć na profesjonalną opiekę nad psami, w tym nad ciężarną suką oraz świeżo urodzonymi szczeniętami. Mają tam odpowiednią opiekę weterynaryjną, zapewnione są niezbędne badania i przeprowadzona jest socjalizacja. Prowadzenie hodowli to zajęcie poważne i wymagające czasu, a także sporych nakładów finansowych, dlatego ceny psów są tam wyższe niż w niekontrolowanych hodowlach, co do których nie mamy żadnej pewności odnośnie do opieki nad czworonogami, ich pochodzenia, zdrowia czy osobników, które są ze sobą krzyżowane. W przypadku pointerów cena w renomowanej hodowli zwykle waha się w granicach 2700–3600 zł za szczenię.
Pointer – pielęgnacja
Pointery pielęgnuje się w dość prosty sposób. Ich krótka sierść nie jest szczególnie wymagająca, choć konieczne jest regularne czesanie, zwłaszcza w czasie linienia. Poleca się do tego silikonowe lub gumowe szczotki. jeżeli zaś chodzi o kąpiele, nie powinny zdarzać się często, raczej tylko wtedy, gdy pies ich ewidentnie wymaga, np. po spacerze w błocie. Należy wtedy zastosować szampon dla psów krótkowłosych bądź, biorąc pod uwagę sporą skłonność pointerów do alergii skórnych, szampon hipoalergiczny. Do codziennego czyszczenia pomocne mogą być też specjalne nawilżane chusteczki pielęgnacyjne dla psów.
Nie można również zapominać o uszach psa. U pointerów są one dość długie, co może zwiększać ryzyko infekcji. Należy je regularnie kontrolować. Podobnie jak zęby, z których w razie konieczności należy usuwać kamień nazębny (u lekarza weterynarii), a na co dzień podawać czworonogowi przekąski dentystyczne. Podstawą jest jednak mycie psich zębów. Dostępne są do tego rodzaju zabiegów specjalne przyrządy (psia szczoteczka i psia pasta), które można kupić w sklepie zoologicznym lub klinice weterynaryjnej.
Pointer – żywienie
- Podstawą żywienia pointerów (jak i każdej innej rasy) powinny być pełnoporcjowe karmy, które dostarczają odpowiednie składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
- Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pointerów? istotny jest jej rozmiar – powinna być to karma dla psów średnich lub dużych, w której wielkość granulek jest komfortowa dla czworonoga.
- Warto stosować dietę mieszaną złożoną z jedzenia suchego i mokrego w proporcjach 1:1 (pod względem masy produktów)
- A co z przekąskami? Świetnie sprawdzą się m.in. w czasie treningów, jako dodatkowa motywacja czy nagroda. Nie powinny jednak stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii, jaką podajemy psu.
- Pointery to psy niezwykle aktywne, nie można zapominać więc o zapewnieniu im stałego dostępu do wody. Należy brać ją także na spacery. Co prawda pointery, które silnie zaangażują się w zadania, mogą choćby nie odczuć potrzeby napicia się, jednak nie zmienia to faktu, iż opiekunowie muszą o niej pamiętać.
- Pointery nie powinny jeść tuż przed spacerami, ponieważ może to doprowadzić do rozszerzenia i skrętu żołądka. Ryzyko ich wystąpienia jest u psów tej rasy dość duże. Posiłki powinny być więc podawane zwierzęciu około 30 minut po powrocie ze spaceru bądź minimum godzinę przed nim.
Pointer – zdrowie
Ogólnie pointery cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają około 12–14 lat. Są wytrzymałe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Nie mają też tendencji do nadmiernego tycia, w czym pomaga ich duża aktywność. Jest jednak kilka schorzeń, których ryzyko wystąpienia jest u tej rasy dość wysokie. Przede wszystkim należą do nich:
- dysplazja stawów biodrowych (choroba, która dotyka też inne duże rasy);
- choroby skóry (np. alergie skórne, dysplazja mieszków włosowych czarnych, zapalenie mieszków włosowych, pododermatitis, czyli zapalenie bakteryjne skóry podeszwy itp.);
- choroby oczu (w tym zaćma, postępujący zanik siatkówki czy wypadnięcie gruczołu łzowego);
- choroby serca (np. wrodzone zwężenie aorty);
- rozszerzenie i skręt żołądka;
- karłowatość przysadkowa (pojawia się u szczeniąt i powoduje spowolnienie wzrostu).
Pointer – ciekawostki
Przedstawiciel rasy pointer na znaczkach pocztowych? Jak najbardziej! Poczta Polska wyemitowała znaczek obrazujący głowę psa tej rasy w 1969 roku. Należał do serii Rasy psów i miał wartość równą 8,50 zł. Był on w obiegu przez ponad 25 lat (do 1994 roku).
Pointer – przykładowe imiona
- Przykładowe imiona dla psa rasy pointer: Speed, Śmig, Molo, Gaz, Mex, Zilis, Lux, Moris.
- Przykładowe imiona dla suki rasy pointer: Dama, Queen, Foxy, Mirabel, Bella, Kordia, Sfera.