Podziemne skarby: Jaskinia Niedźwiedzia

1 miesiąc temu

Niedźwiedź jaskiniowy to największy niedźwiedź Europy. W swoim szczytowym okresie rozwoju osiągał 4 metry wysokości, gdy stawał na tylnych łapach. Ważył prawie tonę. Co ciekawe, był to typowy roślinożerca. Chociaż zaliczany do grupy drapieżników, mógł mieć spokojne usposobienie. Ale zaatakowany potrafił doskonale się bronić ze względu na potężne kły i dużą masę ciała.

Podczas udostępniania tej części jaskini natrafiono na poprzeczny korytarz, który wcześniej nie był w ogóle znany. Okazało się, iż w tym korytarzu odnaleziono szczątki w całości — cały szkielet niedźwiedzia jaskiniowego — mówi Dariusz Data, speleolog, przewodnik po Jaskini Niedźwiedziej.

Jaskinia Niedźwiedzia słynie nie tylko ze stanowisk kostnych, ale przede wszystkim z niezwykłej szaty naciekowej. Stalaktyty, stalagmity i stalagnaty — na pewno znajdziemy to w najpiękniejszej sali trasy turystycznej, czyli w Sali Pałacowej.

Wielka kaskada, przy której się znajdujemy, mierzy 8 metrów wysokości. To jest najwyższy naciek w partiach turystycznych, ale nie najwyższy w Jaskini Niedźwiedziej. Najwyższy naciek znajduje się w dolnym piętrze, które będziemy udostępniać. I to są tzw. organy. Mają 33 metry wysokości — dodaje Dariusz Data, speleolog, przewodnik po Jaskini Niedźwiedziej.

Woda w jaskini ciągle dokonuje dzieła tworzenia, choć dla człowieka są to zmiany niezauważalne. Jedynym świadkiem tych procesów jest zakalcytowany szkielet nietoperza, z roku na rok coraz mniej widoczny pod warstwami kalcytu.

W każdym z tych makaroników znajduje się kanalik, którym spływa woda. Taki kanalik nazywamy kanalikiem alimentacyjnym i kiedy woda opada na dno, osadza na brzegach kalcyt. Przyrost tego kalcytu to milimetr na dziesięć lat. To piękno, które nas tutaj otacza, powstawało naprawdę niezmiernie długo — powiedziała przewodniczka turystyczna.

Zwiedzanie jaskini trasą turystyczną zajmuje około 45 minut. Turyści korytarzami środkowego piętra przejdą prawie 400 metrów. Trasa została świetnie przygotowana, jest ciekawie oświetlona i prowadzi wygodnym chodnikiem. Ale trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu, ponieważ temperatura w jaskini trzyma się na poziomie 6 stopni.

Dla najbardziej odważnych i szukających przygód osób, chcących na chwilę wcielić się w rolę grotołaza i podążyć śladami odkrywców, w Jaskini Niedźwiedziej jest oferta trasy ekstremalnej, gdzie pod opieką przewodników można zejść w Stare Dolne Partie jaskini.

No, bardzo fajnie, jestem tutaj już któryś raz z kolei. Dużo się zmieniło od czasów szkolnych. Wszystko, co przewodnik opowiadał, bardzo mnie zaciekawiło. Wszystkie informacje są fajnie przekazane, ciekawostki również zostały przedstawione. Naprawdę warto przyjechać i zobaczyć.

Bardzo nam się podobało, pięknie jest tutaj. Przeżycie wspaniałe, tak iż naprawdę polecamy.

Jest wiele jaskiń i każda z nich jest inna. Jaskinia Niedźwiedzia jest jedną z najpiękniejszych. Wszystko jest dość ładnie pokazane, a przewodnik wszystko dokładnie wyjaśnił, pokazał i podświetlił.

Część osób nie zdawała sobie sprawy, iż woda tak ładnie potrafi coś zrobić. To jest naprawdę cudowne.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest rezerwatem przyrody. Ze względu na konieczność ochrony tego unikalnego miejsca, obowiązują dzienne i roczne limity zwiedzających.

Idź do oryginalnego materiału