Podsypuj tym grządki truskawek. Owoce będą dorodne, a szkodniki znikną

top.pl 2 tygodni temu
Truskawki to uwielbiane przez wiele osób owoce. Jednak ich uprawa nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Chcąc cieszyć się obfitymi i zdrowymi plonami, musimy regularnie przeprowadzać niektóre zabiegi, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Sprawdź, czym systematycznie podsypywać grządki, aby truskawki były dorodne i chronione przed chorobami oraz szkodnikami.

Podczas uprawy truskawek najczęstszym problemem są choroby grzybowe, pleśń oraz szkodniki, które potrafią zniweczyć całkowicie nasze plony. Jednak wystarczy regularnie podsypywać grządki, aby nie musieć się już dłużej o to martwić. Podpowiadamy, jaki zabieg warto systematycznie wykonywać i jak dbać o truskawki.

Jak uprawiać i pielęgnować truskawki?

Przede wszystkim uprawiając samodzielnie truskawki, musimy znać kilka ważnych zasad, które pomogą nam o nie odpowiednio zadbać i sprawią, iż uprawa będzie udana. Jedną z podstawowych kwestii jest to, iż truskawki do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniej ilości światła.

Oprócz tego muszą być one chronione przed wiatrem, dlaczego często podczas ich uprawy stosuje się tunele foliowe. Odpowiednie stanowisko i naświetlenie wpływa nie tylko na wielkość, ale i wygląd owoców. Truskawki najlepiej hodować na ziemi żyznej, próchniczej i bogatej w składniki pokarmowe. Najlepszym odczyn gleby dla tych roślin to lekko kwaśny, mieszący się w granicach 5,5-6,5 pH.

Jeżeli zapewnimy truskawkom odpowiednie warunki do wzrostu, to nie będą one potrzebowały dodatkowego nawożenia. Rośliny najlepiej uprawiać na zagonach wystających 15-20 cm ponad powierzchnię gruntu, dzięki czemu woda nie będzie zalegała na grządkach. Truskawki należy sadzić w rzędach w odstępie 40 cm lub w rzędzie co 20-30 cm, co zależne jest od siły wzrostu danej odmiany.

Ważne jest także prawidłowe nawadnianie roślin. Truskawki potrzebują najwięcej wody w okresie ukorzeniania, kwitnienia i owocowania. Pamiętajmy jednak, by ziemia była lekko wilgotna, a nie mokra. Dodatkowo częste zraszanie roślin, owoców i kwiatów mogłoby prowadzić do występowania chorób grzybowych. Istotne jest także to, iż zbyt często podlewane truskawki będą mniej smaczne oraz wodniste. Ich codzienne zasilanie wodą konieczne jest jedynie podczas długiego okresu upałów.

Czytaj również: Koniecznie zrób to w sadzie w kwietniu. Robaczywe śliwki będą tylko wspomnieniem

Jaki zabieg wykonywać, aby ochronić truskawki? To warto zrobić

Podczas pielęgnacji truskawek warto pamiętać o ściółkowaniu gleby, na które rośliny bardzo pozytywnie reagują. Dzięki temu prostemu zabiegowi, polegającemu na obsypaniu przestrzeni pomiędzy krzaczkami odpowiednią ściółką, możemy cieszyć się obfitymi i zdrowymi plonami.

Ściółkowanie pozwala ograniczyć nagrzewanie się ziemi i tym samym wyparowywanie wody, co sprawia, iż w tak przygotowanej ziemi znacznie wolniej rozwijają się choroby grzybowe oraz pleśń. Zabieg ten sprawia również, iż szkodniki nie chcą żerować w glebie. Dodatkowo pozwala on zmniejszyć zachwaszczenie, dzięki czemu chwasty nie zabierają krzaczkom truskawek cennych składników odżywczych.

Czym ściółkować truskawki? Wykorzystaj pozostałości po innym zabiegu

Do ściółkowania truskawek możemy użyć słomy żytniej lub pszennej albo wykorzystać do tego specjalistyczną matę ściółkującą. Ściółkę można stworzyć również ze skoszonej trawy. Jednak pamiętajmy, aby najpierw ją osuszyć, ponieważ wyłożenie pod truskawkami mokrej trawy zaraz po ścięciu przyciągnie ślimaki.

Jeśli chodzi o sam zabieg, to należy powtarzać go co najmniej raz w miesiącu, ponieważ przygotowana przez nas ściółka będzie stopniowo ulegała rozkładowi. Pierwsze ściółkowanie truskawek najlepiej przeprowadzić wiosną, zaraz po zasadzeniu truskawek, zanim jeszcze zdążą zakwitnąć.

Zobacz też:

Sadzonki pomidorów żółkną? Ogrodnik zdradza, co należy zrobić

Podlewaj tym marchewkę. Nie wydasz ani grosza, a zbierzesz plony większe, niż sąsiedzi

Drzewko szczęścia obsypie się nowymi kwiatami. Musisz jednak pamiętać o tej czynności

Idź do oryginalnego materiału