Wybór odpowiedniej pory oraz częstotliwości podlewania roślin jest zależny od wielu aspektów, oraz aktualnie panujących warunków. Warto jednak wiedzieć, czy powinno się je zasilać wodą o poranku, czy lepiej robić to wieczorową porą. Podpowiadamy, jak prawidłowo podlewać swój ogród i o czym pamiętać podczas tego zabiegu pielęgnacyjnego.
Kiedy rośliny potrzebują najwięcej podlewania? Zwróć uwagę na kilka czynników
Są okresy oraz warunki, w których nasze rośliny potrzebują większej ilości wody. Dzieje się tak m.in. w okresie intensywnego wzrostu, kwitnienia oraz wydawania plonów, czyli późną wiosną oraz latem. Dodatkowo temperatura powietrza jest w tym czasie wysoka, co także przyczynia się do przyspieszenia parowania wody z gleby.
Oprócz tego, częstszego podlewania potrzebują również rośliny, rosnące w glebie przepuszczalnej oraz piaszczystej. Z kolei te, które wzrastają w ziemi gliniastej i zbitej nie wymagają tak częstego zasilania, ponieważ dobrze zatrzymują wodę.
Dodatkowo częstszych dostaw wody potrzebują także okazy rosnące na stanowiskach z wystawą południową, południowo-zachodnią oraz południowo-wschodnią, ponieważ docierają do nich duże ilości światła słonecznego, przesuszającego podłoże. Co więcej, gleba szybciej wysycha także na zboczach, stokach oraz pochyłościach.
Czytaj również: Ten krzew kwitnie przez ponad 100 dni. Posadź go w swoim ogrodzie, a sąsiadki oniemieją z zachwytu
Podlewanie ogrodu - rano czy wieczorem? Wybierz odpowiednią porę
Istotne jest również to, czy podlewamy nasze rośliny rano, czy wieczorem. Wielu doświadczonych ogrodników zaleca zasilanie wodą o poranku. Dzięki temu zapewnimy naszym okazom niezbędną wilgoć, którą mogą wykorzystać w ciągu dnia do fotosyntezy.
W dodatku woda może wsiąknąć w glebę, zanim zostanie odparowana przez słońce, na czym skorzystają nasze rośliny. Wynika to z tego, iż rano temperatura powietrza jest niższa i nie ma tak intensywnego słońca, dzięki czemu woda znacznie wolniej ucieka z gleby i możemy efektywniej nawadniać rośliny. Dodatkowo ich liście szybciej wysychają, więc nie ma ryzyka, iż pojawią się choroby grzybowe.
Oczywiście wieczorne podlewanie ogrodu także ma swoje zalety. Sprawdza się ono latem zwłaszcza w bardzo ciepłe dni, gdy gleba oraz rośliny potrzebują ochłodzenia, oraz regeneracji po całym dniu nasłonecznienia. Oprócz tego wieczorne zasilanie wodą jest także korzystne dla okazów, które preferują wilgotne środowisko. Uważajmy jednak, ponieważ pozostawienie na noc mokrych roślin, mogłoby przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.
Zobacz też:
Wystarczy wziąć odrobinę z kuchni. Wlej do tunelu i poradź sobie z turkuciem raz, dwa
Sprzątasz w domu? Nie wylewaj tego, tylko użyj do podlewania roślin
Piwonie postoją w wazonie choćby 2 tygodnie. W kwiaciarni stosują ten trik