PODKARPACIE: Pryszczyca u zwierząt – Informacja dla hodowców

19 godzin temu

PODKARPACIE. Pryszczyca to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa atakująca zwierzęta parzystokopytne, takie jak bydło, świnie, owce i kozy. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się oraz poważne skutki ekonomiczne i zdrowotne, hodowcy muszą zachować szczególną ostrożność i reagować natychmiast po zauważeniu objawów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące symptomów, przebiegu choroby oraz działań zapobiegawczych.

𝐓𝐲𝐩𝐨𝐰𝐞 𝐨𝐛𝐣𝐚𝐰𝐲 𝐜𝐡𝐨𝐫𝐨𝐛𝐨𝐰𝐞: - Gorączka, posmutniernie, utrata apetytu, brak przeżuwania u bydła, gwałtowny spadek mleczności; - Na języku, na wargach i dziąsłach, śluzawicy u bydła oraz tarczy ryja świń występują pęcherze. Pojawiają się one również na skórze szpary międzyracicowej, a także na wymieniu; następnie występuje zwiększone pragnienie i nadmierne ślinienie (ślinotok); - Dochodzi do pękania pęcherzy, które pozostawiają po sobie bolesne rany, owrzodzenia; - Zwierzęta stąpają niepewnie, kuleją, czasami może dojść do utraty „zzucia” puszki rogowej racicy, - Cielęta i prosięta, karmione mlekiem krów chorych na pryszczycę, padają często z objawami biegunki i ogólnego wycieńczenia, - U dorosłych sztuk także dochodzi do padnięć, - Choroba trwa od 1 do 3 tygodni

𝐙𝐚𝐥𝐞𝐜𝐞𝐧𝐢𝐚: Należy kupować zwierzęta parzystokopytne wyłącznie ze znanego źródła, w dobrej kondycji i zdrowe.

W razie zauważenia wymienionych objawów choroby należy natychmiast zawiadomić adekwatnego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub lekarza weterynarii leczącego zwierzęta w gospodarstwie. Do czasu jego przybycia zwierzęta chore należy zatrzymać w oborze, nie wpuszczać obcych osób do gospodarstwa, zamknąć i odizolować wszystkie zwierzęta przebywające w gospodarstwie, a ponadto unikać opuszczania gospodarstwa przez domowników.

Dane kontaktowe w tym numery telefonów do Powiatowych Inspektoratów Weterynarii województwa podkarpackiego w załączonym wykazie. W nagłych przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 𝟏𝟏𝟐.

Gmina Sanok / fb

Idź do oryginalnego materiału