Pod jabłoniami posadź inne rośliny. Owoce będziesz zbierać wiadrami

1 rok temu
Zdjęcie: Gildia drzewna pod jabłonią, fot. Freepik


Przypomnij sobie podwórko u babci przed domem. Jesteśmy pewni, iż stała tam jabłoń. Spełniała kilka funkcji: była ozdobą, dawała cień i owoce. W dzisiejszych czasach ludzie również decydują się na jabłonki w ogrodzie. Aby lepiej rosły potrzebna jest tzw. gildia drzewna. Co to takiego? Już tłumaczymy.

Pielęgnacja roślin i krzewów nie opiera się jedynie na podlewaniu czy dostarczaniu nawozu. o ile pragniesz pysznych jabłek ze swojego ogrodu, koniecznie zasadź kilka roślin obok jabłoni. Będziesz w szoku, jak na nią podziałają.

Gildia drzewna — co to takiego?

Kiedyś słowo „gildia” oznaczało spotkania ludzi, którzy mieli do przedyskutowania jakąś istotną decyzję. jeżeli zaś mówimy o ogrodzie, jest to nic innego jak zgromadzenie żywych organizmów, które nawzajem wspierają swój rozwój. Każdy z nich ma jakąś unikalną cechę np. odstrasza szkodniki swoim aromatem. W zamian za ochronę, roślina pobiera cenne wartości z gleby, których sama nie jest w stanie wyprodukować. Gildia drzewna to nic innego jak zespół roślin dookoła pnia. Różnorodne okazy przyciągają pożyteczne bakterie, grzyby czy dżdżownice użyźniające ziemię dookoła. Ten mały ekosystem genialnie wpływa na drzewo, które będzie miało dorodniejsze owoce, gdy stanie się dostatecznie silne.

Gildia drzewna pod jabłonią, fot. Freepik

Jakie drzewa potrzebują towarzystwa innych roślin?

W ogrodzie mamy sporo drzew, więc jak wytypować te, które potrzebują odpowiedniego towarzystwa? Z reguły obsadza się jedynie drzewa, które owocują np. jabłonie. Cały proces ma na celu wytworzenie samowystarczalnego ekosystemu, by niepotrzebne było dodatkowe nawożenie, usuwanie szkodników czy zwalczanie chorób. Z tego właśnie względu zasadzone rośliny muszą być adekwatnie dobrane. Poza funkcją ochronną, rośliny u podnóża pnia wyglądają niezwykle majestatycznie, gdy zaczynają kwitnąć.

Gildia drzewna pod jabłonią, fot. Freepik

Te rośliny koniecznie powinny znaleźć się pod jabłonią

Jak wcześniej wspominaliśmy, nie sadzimy przypadkowych roślin! Trzeba je odpowiednio dobrać, by gildia drzewna miała sens. Poniżej kilka wskazówek od prowadzących kanał na YT Ogrodnictwo Intuicyjne.

  • Wzbogacenie gleby o minerały — idealnie nadadzą się rośliny, które pochwytają azot z powietrza i wiążą go w ziemi. Możemy wyróżnić kilka takich roślin: groszek, bób, fasola, wyka, lucerna. Po zakwitnięciu ścinamy rośliny i pozostawiamy na glebie, by się rozłożyły i oddały cały zgromadzony azot.
  • Produkcja biomasy i ściółki — warto pomyśleć o roślinach, które gwałtownie się rozrastają i pokrywają całą powierzchnię ziemi. Gleba nie będzie tracić zebranej wody, co pozytywnie wpłynie na wzrost drzewa. W formie ściółki dobrze sprawdzają się np. żywokost, pokrzywa, karczoch czy nasturcja. Co jakiś czas trzeba je przycinać, bo rosną w ekspresowym tempie.
  • Mają długie korzenie, które wydobywają składniki odżywcze — ukorzeniona gleba będzie bardziej przepuszczalna i rozluźniona. Dodatkowo rośliny wydobędą minerały ukryte w niższych warstwach podłoża. Zaliczamy do nich krwawniki, żywokost lub mniszek lekarski.
  • Przyciągają zapylaczy — są to głównie kwiaty cebulowe, które zwabiają pszczoły intensywnymi barwami. Kwitną w tym samym czasie co jabłonie, zatem przyciągają owady ze zdwojoną siłą. Mowa tu o tulipanach, narcyzach czy żonkilach.
  • Chronią przed szkodnikami — rzecz tyczy się czosnku, który skutecznie odstrasza insekty. Ponadto ta roślina wytwarza substancje przeciwgrzybicze, które chronią korzenie.

Gildia drzewna pod jabłonią, fot. Freepik

Idź do oryginalnego materiału