PMKL organizuje kurs sokolniczy dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w układaniu ptaków

2 miesięcy temu

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej istnieje Ośrodek Edukacji Ekologicznej, gdzie sokolnicy dbają o dzikie ptaki

Jest tam zarówno hodowla odizolowana od zwiedzających, gdzie rozmnaża się ptaki. Jest też część ogólnie dostępna – z oswojonymi drapieżnikami, które służą do celów edukacyjnych. niedługo miłośnicy tych drapieżników będą mieli okazję by spróbować swoich sił w układaniu ptaków.

Szybki, zwinny i waleczny – sokół wędrowny. Kiedy poluje i spada na ofiarę potrafi rozpędzić się do 300 km na godzinę.

Sokolnictwo, czyli łowy z ułożonymi do tego celu ptakami drapieżnymi, ma wiele tysięcy lat historii, jest jednym z najstarszych sposobów polowania i jest na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – mówi Beata Matyskiel, zastępca dyrektora w PMKL. – W latach sześćdziesiątych sokół wędrowny w Polsce niemal wyginął. Przez człowieka. A dokładnie przez środki chemiczne stosowane w rolnictwie. Najprościej mówiąc jaja ptaków były odwapnione, cienkie i na tyle delikatne, ze pękały zanim młode zdołało się wykluć. Od kiedy zakazano używania DDT – środków ochrony roślin – zaczęto tez intensywne prace nad przywróceniem sokoła wędrownego naturze. Efekty są już na zachodzie Polski. Tam co roku na wolność wypuszczane są nowe ptaki, dzięki czemu dziś w całym kraju gniazduje już kilkadziesiąt par. W północno wschodniej Polsce są tylko cztery pary tych ptaków, określanych czasem mianem „pierwotnego piękna” – dodaje Beata Matyskiel.

Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół w kilku miejscach w Polsce wprowadza do środowiska naturalnego młode sokoły metodą oblotu ze sztucznych gniazd umieszczonych w koronach drzew. Teraz realizowane są poszukiwania partnerów i sponsorów, by tę metodę zastosować w województwie podlaskim, gdzie nie brakuje otwartych przestrzeni i lasów – terenów łowieckich i miejsc lęgowych sokoła wędrownego.

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej istnieje Ośrodek Edukacji Ekologicznej, gdzie sokolnicy dbają o dzikie ptaki. Jest tu zarówno hodowla odizolowana od zwiedzających, gdzie rozmnaża się ptaki. Jest też część ogólnie dostępna – z oswojonymi drapieżnikami, które służą do celów edukacyjnych – informuje Beata Matyskiel.

Ogromną popularnością cieszą się pokazy latania i polowania podczas których sokolnicy opowiadają o zwyczajach drapieżników.

W połowie października odbędzie się kurs sokolniczy, dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w układaniu ptaków. Zapisy na kurs w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej właśnie się rozpoczęły – dodaje Beata Matyskiel.

Idź do oryginalnego materiału