Pies w Sylwestra boi się petard? Podpowiadamy, jak oszczędzić mu stresu [PORADNIK]

1 tydzień temu
Zdjęcie: smrm1977 / iStock


Jak pomóc psu w Sylwestra, gdy raz za razem wybuchają kolejne fajerwerki? Oprócz odpowiednich leków warto przetestować też kilka pomocnych trików na odwrócenie uwagi i uspokojenie zwierzęcia.
Pies w Sylwestra, słysząc głośne dźwięki, postrzega je jako bezpośrednie zagrożenie. I o ile nocne wystrzały kiedyś się skończą, paniczny lęk może pozostać ze zwierzęciem na dłużej. Kiedy leki dla psa na sylwestra będą konieczne i co sprawi, iż pomimo głośnych wystrzałów zwierzę poczuje się lepiej?


REKLAMA


Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania


Sylwester z psem w domu - dlaczego to najlepszy wybór?
Bardzo lękliwe psy najlepiej czują się we własnych czterech kątach z ukochanym właścicielem u boku. Znane otoczenie i obecność przynajmniej jednego z domowników pomogą skutecznie obniżyć poziom stresu. Sylwester z psem w domu w znanym gronie to przepis na spokojny wieczór.


Pies w sylwestra - bezpieczna baza
W sylwestrową noc zwierzęta będą szukać przede wszystkim schronienia. Aby im pomóc, można wcześniej przygotować domowe kryjówki. Miejsca odcięte od zewnętrznych bodźców można zorganizować np. w małej łazience bez okien, pod stołem szczelnie zakrytym grubym kocem lub w piwnicy. Chodzi o to, aby pies w sylwestra mógł się wycofać do miejsca, gdzie poczuje się odizolowany od hałasu.
Zwierzęta w sylwestra podczas spaceru
Godziny spaceru z psem w Sylwestra warto dostosować do natężenia hałasu na zewnątrz. Około godziny 18 fajerwerki nie są jeszcze tak intensywne. A jeżeli będzie to konieczne, na spacer można pójść też o 2 lub 3 w nocy, gdy większość imprez zaczyna już wygasać. Jednak bezwzględna zasada mówi o tym, iż zwierzęta na sylwestra podczas spaceru muszą być na smyczy, nie mogą spacerować bez zabezpieczenia, choćby jeżeli na co dzień pozwalamy im pobiegać swobodnie.
Jak pomóc psu w sylwestra? Redukcja bodźców
Błyskające światła, hałasy, regularne wybuchy petard - każdy zewnętrzny bodziec przekłada się na stres u zwierząt. Co sprawi, iż dom lub mieszkanie staną się psią fortecą? Na pewno pomogą zasłonięte rolety, grube zasłony, delikatna muzyka w tle lub szmer telewizora, które odciągną psią uwagę od tego, co dzieje się na zewnątrz.


Leki dla psa na sylwestra oraz środki homeopatyczne
Współczesne leki pozwalają zwierzętom się uspokoić, a choćby przespać sylwestrową noc bez stresu. Dodatkowo można wybrać środki homeopatyczne, takie jak krople Bacha lub sole Schusslera. Trzeba przy tym pamiętać, iż wszelkie leki uspokajające, jak i środki homeopatyczne powinien dobrać lekarz weterynarii, który zna historię naszego zwierzęcia. Czasami, gdy pies na skutek stresu przestaje jeść i pić, konieczny będzie trening przeciwlękowy pod okiem doświadczonego behawiorysty.


Właściciele psów muszą pamiętać też o tym, iż hałasy nie znikną wraz z nocą sylwestrową. Miłośnicy fajerwerków strzelają w niebo choćby kilka dni po przywitaniu nowego roku. W pierwszym okresie pies zawsze powinien być na smyczy i pod pełną kontrolą.
Zobacz też: Tak, te małe, słodkie zwierzaki są prawdziwe. I niedługo mogą wyginąć
Idź do oryginalnego materiału