Czy bohater może mieć cztery łapy? Jasper, czarny labrador pracujący dla Wydziału Biologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego udowadnia, iż tak. Ten pies śledczy obwąchuje ulice miasta w poszukiwaniu źródeł wycieku toksycznych substancji, które dla ludzkich zmysłów są niewykrywalne.
Ekobohater na czterech łapach
Jasper to czworonożny pracownik uniwersytecki, który pomaga w śledzeniu tego, co może umknąć ludzkim zmysłom. Można go spotkać, gdy z pełnym zaangażowaniem i wytężonym węchem przeczesuje ulice Seattle w poszukiwaniu rozwiązań ekologicznych zagadek.
Do codziennych zadań czarnego labradora należy tropienie źródeł polichlorowanych bifenyli (PCB), czyli bezwonnych i niewidocznych toksycznych substancji chemicznych uwalnianych w wyniku działalności człowieka. Wycieki tego związku mogą prowadzić do zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza, a w efekcie przedostawania się do żywności. Polichlorowane bifenyle mają poważne skutki dla ludzkiego zdrowia – są rakotwórcze, mogą powodować zakłócenia układu odpornościowego i prowadzić do bezpłodności. Chociaż PCB zostały zakazane w 1979 roku, przez cały czas można na nie trafić wszędzie.
Psy na tropie ekologicznych zagadek
Jasper to jeden z psów śledczych Conservation Canines, programu Wydziału Biologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego, który działa od 1997 roku. Jego założyciel prof. Samuel Wasser, zainspirowany psami, które pomagają policji w sprawach narkotykowych, postanowił wykorzystać niezwykle rozwinięty zmysł tych czworonożnych zwierząt do pracy na rzecz ochrony środowiska. Dlaczego psy okazują się skuteczniejsze od ludzi?
Psy uczą się niezwykle szybko, ponieważ zrobią wszystko, aby otrzymać za to nagrodę – mówi prof. Samuel Wasser. – Jeśli psy coś wyczują, będą pracować, aby to znaleźć, ponieważ nic nie jest ważniejsze od zdobycia nagrody.
Co zaskakujące, najbardziej satysfakcjonującą nagrodą dla psów śledczych wcale nie są smakołyki, ale zabawa. Za dobrze wykonane zadanie Jasper otrzymuje piłkę.
Do tej pory psiej ekipie z programu Conservation Canines udało się już wytropić zagrożone tygrysy w Kambodży, pomóc orkom zamieszkującym wyspy San Juan, a choćby udowodnić, iż to działalność człowieka, nie polowania drapieżników doprowadziły do spadku populacji reniferów w kanadyjskiej prowincji Alberta.
Jak nauczyć psa umiejętności wykrywania toksycznych substancji?
W trakcie treningów psy najpierw zapoznają się próbką, a następnie są prowadzone do serii 10 misek, z których tylko jedna zawiera tę samą substancję. Każda pozytywna odpowiedź zapewnia im czas zabawy z piłką.
Psy gwałtownie się uczą, często gotowe do pracy w terenie w ciągu kilku miesięcy, ale szlifują swoje umiejętności śledcze na terenie lasu należącego do Uniwersytetu Waszyngtońskiego. W przypadku Jaspera wystarczyły tylko trzy miesiące, aby mógł sprawnie przeczesywać ulice Seattle w poszukiwaniu PCB.
Uniwersytet Waszyngtoński ratuje psy ze schroniska
Conservation Canines w poszukiwaniu psów, które mogłyby pomóc w projektach na rzecz ochrony środowiska udają się do lokalnych schronisk, dając kolejną szansę porzuconym czworonogom. Często oddawane z powodu trudnego temperamentu, okazują się mocno zdeterminowane i pełne energii.
Chętnie pracują przez cały dzień przemierzając równiny, wspinając się po górach, skałach i powalonych drzewach oraz wędrując przez śnieg, a wszystko to z oczekiwaniem na nagrodę. Ratujemy psy i oferujemy im satysfakcjonującą karierę, podróżując po świecie, aby pomóc uratować wiele innych gatunków – tłumaczy Conservation Canines.
Na ten moment do zespołu Conservation Canines należy pięć psów: Jasper, Eba, Casey, Davy i Aldar. O zadaniach każdego z nich można przeczytać na stronie internetowej Wydziału Biologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego.
Źródła i fot. główna: washington.edu